Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ubóstwo PL

Już tylko 21 proc. Polaków przyznaje się, że bez większych problemów wiąże koniec z końcem.

Przeszło tydzień przed Światowym Dniem Walki z Głodem obchodzonym 16 października i przed Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym obchodzonym 17 października odbyła się ogólnopolska konferencja dotycząca biedy. W Senacie, gdzie została zorganizowana, "przy każdej ważnej społecznie sprawie zatrzymujemy się, aby zastanowić się nad możliwymi zmianami" - mówił przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senator Mieczysław Augustyn, otwierając posiedzenie. W tej kwestii nie mogło być zatem inaczej.

Podczas spotkania przedstawiono publikację "Skazani na wykluczenie!? Zasoby adaptacyjne osób zagrożonych marginalizacją społeczną". Przygotowana z inicjatywy Caritas książka prezentuje wyniki dwuletnich badań uczonych z KUL wśród zagrożonych wykluczeniem społecznym. Badaniem objęto 1697 osób, głównie członków rodzin wielodzietnych. Średnia wieku respondentów wyniosła prawie 27 lat. Okazało się, że ubóstwa w naszym kraju nie można nie wiązać z okresem transformacji. To właśnie lata 90., jak mówiła prof. Iwona Niewiadomska, psycholog, pracownik Instytutu Psychologii KUL, doprowadziły w dużym stopniu do "zaistnienia samonapędzającego się mechanizmu, który generuje wysokie ryzyko marginalizacji wielu grup społecznych".

Powołując się na wyniki badań, wskazano też 12 zbiorowości, w których ze względu na różnorodne czynniki występuje wysokie prawdopodobieństwo ubóstwa i idącego za nim wykluczenia społecznego. Należą do nich m.in. osoby pochodzące z rodzin wielodzietnych, młodzież wychowywana w rodzinach z problemem alkoholowym, wychowankowie domów dziecka, eurosieroty, małoletnie matki, nieletni zagrożeni uzależnieniami, byli więźniowie oraz kobiety uprawiające prostytucję. Podkreślono jednak, że postępujące w Polsce ubóstwo coraz częściej dotyka też osób spoza wskazanych grup. - Rośnie liczba osób zubożałych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, i z tymi zjawiskami kolejne rządy nie radzą sobie najlepiej - przyznał Augustyn.

Potwierdzają to badania Eurostatu (Urząd Statystyczny UE). Według nich ubóstwem w Polsce zagrożone są nie tylko dzieci (22 proc. wobec 20 proc. średniej UE), ale i osoby pracujące (odpowiednio: 12 do 8). Za ekonomicznymi wskaźnikami idą też badania odczuć. Przeciętny Polak w 2007 r. sądził np., że w okolicy, w której mieszka, ubóstwem dotkniętych jest 64 proc. osób, w tym skrajnym - 20 proc. Badania przeprowadzone dwa lata później, również unijne, dowiodły, że już 71 proc. z nas uważało biedę za zjawisko w kraju powszechne.

Uczestnicy dysputy wskazali też na sposoby przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu. Powinno zmienić się postrzeganie ludzi ubogich.

- Musimy odczytywać ich całościowo i integralnie - grzmiało w senackiej izbie - Wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem można budować tylko z wykorzystaniem ich zasobów psychospołecznych (przystosowaniem i warunkami do konkretnej pracy). Trzeba pomóc im te zasoby wydobyć - przyznał Augustyn, zaznaczając, że państwo musi wspierać organizacje takie jak Caritas, prawosławna Eleos czy ewangelicka Diakonia. - Ubodzy mają godność osoby ludzkiej. We wszystkich programach pomocowych nie możemy się odnosić do ofiar, tylko do podmiotów - ludzi, którzy są zdolni do podjęcia pewnych zadań - podnosił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, instytucji rzeczywiście wartej docenienia. Działająca od 20 lat Caritas Polska wraz z diecezjalnymi oddziałami prowadzi 55 noclegowni, z których skorzystało w minionym roku 1831 osób, 27 łaźni dla bezdomnych i ubogich, 218 punktów wydawania odzieży i 106 jadłodajni, w których wydawanych jest 23,8 tys. posiłków dziennie. W dziełach tych bierze udział niezliczona niemal liczba duchownych i przeszło 100 tys. świeckich wolontariuszy. Ogrom ich pracy doceniło też państwo. Dyrektor Caritas Polska odebrał podczas spotkania Złoty Medal Senatu RP, przyznawany najbardziej zasłużonym osobom i organizacjom społecznym. - Pokazujecie najpiękniejszą twarz Kościoła - mówił Augustyn, wręczając odznaczenie.

A kiedy nasze władze pokażą piękniejszą twarz? - Ubóstwo to coś więcej niż życie bez dostatku. Dotyka ono całą osobę, we wszystkich aspektach. Dotyka także całe społeczności, w których żyją ludzie biedni - alarmował słusznie prezydent Caritas Europa ks. prof. Erny Gillen.

Kiedy zatem państwo zacznie zapobiegać wszelkim formom wykluczania obywateli i przestanie liczyć na to, że jak już biedny się znajdzie i poprosi o pomoc, to ktoś mu pomoże? Czekamy na ustawy wspierające rodziny wielodzietne, na ogólnopolskie karty rodzin umożliwiające tańsze korzystanie z dóbr kultury i edukacji, na rzeczywiste wspomaganie polskich przedsiębiorców, na zapewnienie przestrzegania norm płacowych.

Ofiarami szerzącego się niedostatku, "upośledzonymi" - jak mówiła prof. Niewiadomska - są nie tylko bezdomni i głodni, ale i ci, którzy zginęli w wypadku samochodowym w okolicach Nowego Miasta nad Pilicą: jechali do pracy, a na bezpieczniejszą podróż nie było ich stać. To także ci, którzy cicho siedzą, bo choć nie stać ich na czynsz czy prąd, zarabiają powyżej ustawowej granicy ubóstwa (477 zł) i od państwa nic nie dostaną. Ale i ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na wyjście do kina, teatru czy muzeum. Oni też są wykluczeni.

Zuzanna Smoleńska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 października 2010Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej