Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Prorocze słowa Jana Pawła II

Kiedy w telewizyjnej dyskusji na temat sprawy Alicji Tysiąc użyłem sformułowania "cywilizacja śmierci", mój rozmówca, prof. Jan Hartman z Krakowa, obruszył się i stwierdził, że zwrot ten jest po prostu chamski, a język przewrotny. I on nie życzy sobie, aby wobec niego stosowano insynuacje zawarte w tym sformułowaniu. Zwróciłem wówczas uwagę, że o "cywilizacji śmierci" mówił po raz pierwszy Jan Paweł II, choć częściej używał wyrażenia "kultura śmierci".

W encyklice "Evangelium Vitae" papież napisał: "We współczesnym kontekście społecznym, naznaczonym przez dramatyczną walkę między «kulturą życia» a «kulturą śmierci», należy wykształcić w sobie silny zmysł krytyczny, pozwalający na rozeznanie prawdziwych wartości i autentycznych potrzeb" (nr 95). Hartman, profesor etyki na UJ, uznał tę mowę Jana Pawła II za chamską i przewrotną. Chcę wierzyć, że był to moment jakiejś "pomroczności" u pana profesora. Tym bardziej, że każdego prawie dnia docierają do nas informacje, w świetle których słowa papieża o cywilizacji i kulturze śmierci okazują się prorocze.

Cywilizacja śmierci odnosi coraz większe triumfy w Holandii. Na zewnątrz to dobrze zorganizowany kraj, w którym ludziom żyje się wygodnie. Kiedy jednak przyjrzeć się niektórym sprawom z bliska, to w krainie tulipanów coraz bardziej cuchnie. Kultura śmierci przypomina mi - przy wszystkich różnicach - dobrze zorganizowanych i na swój sposób kulturalnych szefów hitlerowskiej machiny śmierci. Spędzali czas w gronie rodzinnym, z przyjaciółmi, śmiali się, rozmawiali o muzyce i... nie mieli wyrzutów sumienia, że na ich rozkaz masowo mordowano niewinnych ludzi. Bo dla nich to nie byli ludzie. Tak jak dzisiaj dla propagandystów aborcji ludźmi nie są dzieci w łonie matek.

W roku 2009 odnotowano w Holandii około 2500 przypadków eutanazji. Różne raporty na ten temat pokazują nadużycia, a przede wszystkim formowanie się nieludzkiej mentalności, która rozszerza się jak zaraza. Pewien obywatel postara! się o ekspresową procedurę uśmiercenia własnego ojca, ponieważ miał już zaplanowany urlop i nie chciał go sobie psuć nieprzewidzianym pogrzebem tatusia. A tak - poszło gładko: eutanazja, pogrzeb, urlop. Zalegalizowanie zabijania chorych i starych wytworzyło sytuację, że starsi patrzą na swych bliskich i myślą, że tamci myślą, iż mamusia albo tatuś już dawno powinni poprosić o eutanazję.

Raz wprowadzona w ruch procedura eutanazji nie zatrzyma się w wyznaczonych jej pierwotnie ramach. Obecnie w Holandii chce się zalegalizować wspomagane samobójstwo. Prawo do pomocy ze strony państwa w samobójstwie miałoby przysługiwać osobom po 70 roku życia. Osoba zdrowa, ale mająca np. 71 lat, mogłaby poprosić o śmiertelny zastrzyk. Zastanawiam się, kiedy wspomagane samobójstwo zostanie zalegalizowane dla wszystkich. Wszak jeśli przyjmie się, że wspomagane odebranie sobie życia jest prawem człowieka, to przecież nie ma powodu upierać się, że takie prawo mają tylko starzy i chorzy.

W krajach Unii Europejskiej każdego dnia dokonuje się 3200 aborcji. Do 2050 r. ludność w Europie zmniejszy się - przy utrzymaniu obecnych tendencji - o 50 milionów. Polacy nie tylko nie przekroczą 40 milionów, ale zmniejszą się do 31 milionów. Niektóre kraje, jak Wielka Brytania, utrzymają dodatni przyrost naturalny, ale tylko dzięki społecznościom muzułmańskim, które mogą stać się w różnych krajach UE większością. Stąd mówi się o przyszłej Eurabii lub Londonistanie. "Cywilizacja śmierci" nie jest jedynie jakimś zgrabnym sformułowaniem w ideologicznym sporze, ale jest rzeczywistością, która owocuje śmiercią. Demograficzne dane są jednym z jej przejawów. Może więc warto powrócić na serio do tego, co miał nam do powiedzenia Jan Paweł II?

ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 21 marca 2010Wasze komentarze:
 Dymetriusz: 11.07.2013, 17:56
 BIBLIA: "Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie"/ duchowy - nie biologiczny kochani księża! / Mateusza 23:8,9 oraz I Koryntian 3:7 (wymowne prawda a jak dające wiele do myślenia dot. rzekomych Papieży).
 david I: 03.03.2012, 17:04
 Proszę wielce oświeconego administratora strony, o nie posługiwanie się moim imieniem i nie przekręcaniu mojego tekstu, którego nie jestem autorem, a mianowicie: "Ci ludzie umarli nie przez JP II tylko przez swój grzech i nie uporządkowane życiu moralne"!!! JP II ma wiele mln istnień ludzkich w Afryce na sumieniu, ponieważ połowa z tych ludzi to były małżeństwa! A jak trzeźwo myślący człowiek i chrześcijanin, dla którego autorytetem jest Pismo Święte a nie człowiek, który przekręca wszystko ku swojej zgubie, i tych którzy budują swoją wiarę, nie na Chrystusie, lecz na wpływowych osobach w kościele, dostrzega podpierając się słowami z Biblii, że MAŁŻEŃSKI SEKS BÓG SZCZEGÓLNIE BŁOGOSŁAWI, a to co dzieje się przed ślubem albo poprzez zdradę lub rozwód, jest dla Niego obrzydliwością.
 david : 01.03.2012, 22:21
 Ci ludzie umarli nie przez JP II tylko przez swój grzech i nie uporządkowane życiu moralne.
 david: 01.03.2012, 06:53
 Dokładnie i na temat baj900.. Tylko czegoś tu nie rozumiem w Twojej interpretacji do końca..??! Jest za mało obiektywna! Wyjaśnij mi dlaczego w Afryce kilkadziesiąt milionów ludzi do tej pory umarło na AIDS, a pozostałe miliony, to dzieci osierocone z powodu śmierci rodziców, którzy umarli na tę straszliwą chorobę? Powód tych nieszczęść znajdziesz w swoim autorytecie - Janie Pawle II-im, który zabronił używania prezerwatyw. PODSUMOWANIE: Ja również jestem osobą wykształconą, co mnie bardziej zobowiązuje aby przejawiać obiektywizm i wnikliwość, dystansującą się nieco do wszystkich źródeł informacji, którymi jestem codziennie bombardowany jak Pan zapewne!, ale potrafię odróżnić/ bo jestem osobą inteligentną jak Pan/ w oparciu o Pismo Święte, fałszywe czasami nauczanie kościelne, w tym orędzia, odezwy, mowy do kogoś lub do czegoś oraz dobra od zła! P.S.: Baj900, proszę zauważ, że Jan Paweł II nie jest nieomylny! Ten Dogmat o nieomylności papieża – został ogłoszony w roku 1870 na soborze watykańskim I w konstytucji dogmatycznej Pastor aeternus (Konstytucja o Kościele Chrystusowym). Dogmat ten odnosi się do tzw. nauczania ex cathedra. Nieomylność papieża należy rozumieć jako bezbłędność w sprawach wiary i obyczajów, nie zaś w sprawach codziennych. ***Ustanowienie tego dogmatu spotkało się ze sprzeciwem części duchownych i wiernych, w wyniku czego w 1870 powstał starokatolicyzm.
 baj900: 14.09.2010, 08:34
 To,że ktoś ma tytuł profesora to nie oznacza ,że wszystko wie. Jeżeli Jan Paweł II użył takiego sformułowania to znaczy ,że wie co mówi. Cywilizacja śmierci to aborcja,eutanazja itp.i nie ma co do tego wątpilwości. Jaka jest różnica ,że ktoś coś skombinował a ukradł -żadna tylko ta pierwsza ładnie brzmi. Cywilizacja śmierci już ruszyła w Europie Zachodniej i wchodzi dużymi krokami do Polski. Boje się tych nowości Zachodu bo one niosą smierć a ludzie opętani przez złego ducha temu przyklaskują i są to ludzie wyksztalceniu ,którzy mamią naród i ciągną za soba do piekła. A przecież wykształcenie zobowiązuje do dobrego a nie do siania złego. Co masz czegoś byś nie otrzymał to czemu się chełpisz a talent nauki -rozumu pochodzi od Boga któremu my ludzie powinniśmy służyć i pomagać zbawić świat a nie zabijać .
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Tyburcjusz, Walerian i Maksymśw. Tyburcjusz, Walerian i Maksym

Modlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i MaksymaModlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i Maksyma

Modlitwa do św. WalerianaModlitwa do św. Waleriana

Chrzest PolskiChrzest Polski

Poznać Jezusa przy łamaniu chlebaPoznać Jezusa przy łamaniu chleba

Czapeczka i bucikCzapeczka i bucik

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej