Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Po co żyje? Dokąd zmierzam?

     Bezsens życia. Tylu współczesnych ludzi doświadcza go. "Po co żyję?", "Dokąd zmierzam?", "Czy moje wysiłki mają jakiś sens?", "Co stanie sio ze mną po śmierci?" - pytają.

     Czy żyjemy po to, abyśmy gromadzili dobra materialne albo, aby pomnażać swoje konto bankowe? A może po to, żeby dostarczać sobie przyjemności? Albo zdobywać stanowiska, zaszczyty? Potrzebujemy dóbr materialnych, godziwej rozrywki, potrzebni są ludzie na stanowiskach, ale nie takie są cele ludzkiego życia. Nie one są najważniejsze. Czy żyjemy więc po to, żeby służyć rodzinie, Ojczyźnie, nauce? - Są to przecież dobre sprawy i dobre cele. Ale czy one same w sobie mogą zaspokoić serce człowieka?

     Alexis Carrel, znany francuski lekarz konwertyta, laureat Nagrody Nobla, pisat w swoim dzienniku duchowym: "Pragnę wierzyć. Gdybym nie wierzył, nie wiem, kim bym się stal. Mam 30 lat, a czuję się już stary. Czuję się, jakbym miał lat osiemdziesiąt. Jak uspokoić własny niepokój... To, że stałem się profesorem wielkich uniwersytetów, nie zadowala mnie. Być znanym, mieć pieniądze, to dla mnie rzecz obojętna... Nie wiem, czy może mnie zaspokoić cokolwiek poza Bogiem. Czy warto w ogóle żyć? Dlaczego pracować, jeśli moja praca nie służy niczemu innemu, jak zaspokajaniu własnej próżności i pomnażaniu fortuny? Wszystko to wywołuje we mnie zmęczenie i znużenie. Co zresztą będzie ze mną, kiedy nawiedzi mnie starość? Dlaczego mam kochać i kogo mam kochać? Jedynie Bóg może mi dać wyjaśnienie tajemnicy mego życia. Jedynym możliwym, godnym przyjęcia wytłumaczeniem jest uznać istnienie Boga. Bóg i życie wieczne po śmierci są czymś koniecznym. Bez Niego życie przypominałoby smutną, żałosną farsę".

     Po co żyjemy? Żyjemy przede wszystkim po to, aby Boga poznawać, miłować, wielbić, służyć Mu i w ten sposób zastugiwać sobie na życie wieczne. Tu na ziemi jesteśmy tylko pielgrzymami, wędrowcami do "Domu Ojca", do naszej wiecznej Ojczyzny, gdzie Bóg, o ile pełnimy Jego wolę, otrze z naszych oczu "wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie..." (Ap 21,4).

     "Niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Tobie, Boże" - powiedział św. Augustyn. Tylko w Nim można znaleźć spełnienie, nasycenie, sens życia. Zostaliśmy stworzeni z tęsknotą za świętością, najwyższym Dobrem, nieskończonością, wiecznością. Dla Siebie stworzył nas Bóg, aby móc dzielić z nami Swoje szczęście.

     Tyle pokus, aby stłumić tę tęsknotę i odwrócić się od Boga. Tylu ugrzęzło w egocentryzmie, zmysłowości, pazerności, materializmie. Stale toczy się walka o nasze dusze. Czy zdajesz sobie z tego sprawę? Jest to walka na śmierć i życie. I chodzi tu nie o życie doczesne, ale wieczne: twoje wieczne szczęście albo twoje wieczne nieszczęście. Bo jest niebo, ale jest i piekło. "I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgę. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i śmierć i otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów... Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia" (Ap 20, 12-15).

     Chrystus przestrzega, aby bać się nie tych, którzy zabijają cia-, ale tych, którzy zatracić mogą Martwisz się o tyle rzeczy, swoje zdrowie, dobrą opinię, szę. czy będziesz miał pracę... Czy martwisz się także o swoje zbawienie? O tyle różnych rzeczy zabiegasz, tyle wysiłku wkładasz w zdobycie ich... Czy z równą gorliwością zabiegasz o niebo? Masz tylko jedno życie, jedną jedyną szansę. Nie pozwól, by przeciekła ci ona jak woda przez palce.

     Co jest ważne? Co jest najważniejsze? Kiedy staniemy w bliskości śmierci, u kresu życia, dostrzeżemy to z największą wyrazistością. Śmierć nadaje naszym czynom, myślom, słowom właściwą perspektywę... Pomyśl czasem o swojej śmierci, a wtedy łatwiej ci będzie odkryć, po co żyjesz i dokąd zmierzasz. I łatwiej ci będzie wtedy odkryć twoją tęsknotę za Bogiem, bo dla Siebie stworzył cię Bóg.


O. Wojciech


Publikacja za zgodą redakcji

nr 1-2/1999


   


Pamięć i tożsamość Pamięć i tożsamość
Jan Paweł II
Tematem książki jest człowiek zanurzony w historii, stający wobec zła XX wieku i szukający swej tożsamości w spotkaniu z Bogiem. Papież zastanawia się nad takimi pojęciami jak "naród", "ojczyzna", "Europa", zwracając uwagę m.in. na te elementy polskiego dziedzictwa, które mają wymiar uniwersalny... » zobacz więcej

Wasze komentarze:
 Kris: 25.06.2018, 00:56
 Bóg nas stworzył by moglibyśmy przeżyć wspaniałe chwile , kochać , czuć , podziwiać przyrodę , by moglibyśmy się realizować .Jesteśmy w tej przestrzeni ograniczoni czasem , też po nauke , nasze mysli i pragnienia nie ralizuja się natychmiast , na wszystko trzeba czasu i woli . Uczymy się , przeżywamy , by iść dalej do świata bez ograniczeń , jak będziemy gotowi lub pozostać tu .Czemu nie pamiętamy poprzednich wcieleń ? , to by po prostu nas mogło zniszczyć , pamieć wszystkich przeżyć , odebrała by nam radość i świeżość z tego życia . Każdy tu odgrywa ważną role , wszyscy uczą się i doskonalą na miliony sposobów .Cel stworzyć istoty boskie doskonałe , mogące żyć wiecznie ....
 Misio: 07.06.2018, 22:12
 Ja zyje po nic.nie ja dałem sobie zycie wiec nie ja je odbiore ale Ten co mi je dal.jednakowoż jest to zycie kompletnie do bani, nie interesuje mnie i nie widzę niczego za co miałbym byc wdzięczny Bogu.moge zdechnąć zaraz i mam to gdzieś. Nie chciałbym grillować się w piekle ale mógłbym zniknąć , nie być.mam niebo głęboko w "nosie", chcę niebyć, nieistnieć kiedyś teraz i zawsze.
 Marta: 09.04.2018, 17:50
 Piękny tekst. Też od pewnego czasu nurtuje mnie temat sensu naszego życia. Tak samo patrząc na ludzi starszych, którzy żyją cały czas dbając o jakieś ziemskie sprawy, zastanawiam się czy przejmują się śmiercią i tym co jest po niej. Ale pewnie nie boją się, bo po prostu swoje już przeżyli. Dążymy do jakiegoś bogactwa, posiadania, dbamy o wygląd, ale to i tak wszystko przeminie i co nam po tym, jak istnieje dla każdego jeden i ten sam los. ;) Oczywiście trzeba wierzyć, że po śmierci istnieje życie wieczne, ale tutaj znowu bardziej przeraża mnie wizja tej WIECZNOŚCI. Coś, co nigdy się nie skończy. NIGDY...
 ja: 01.10.2017, 22:16
 ... [*]
 Aniołek : 04.07.2017, 01:29
 Kocham cie Matko Boza
 Utrapiony: 13.11.2016, 19:53
 Też nie ogarniam tego podupconego życia
 kuba: 11.11.2016, 20:53
 Mam tak samo, te same pojebane przemyślenia, które nie dają mi żyć, o ch*j tu chodzi, jak to jest wszystko możliwe, czasami mam ochotę się po prostu zabić i mieć już spokój, kurwa, popierdolone te życie i to wszystko tak męczy...
 Michał: 19.10.2016, 22:07
 Od niedawna zaczął mi doskwierac ból istnienia. Tak sobie myślę po co to wszystko skoro i tak umrzemy. Tyle walki i trudu a całe to życie mija niczym chwila. Jedyne co mogłoby mnie zaspokoić to Bóg. Ale zaraz nasuwa się w głowie setki pytań o charakterze filozoficznym na które nie znajdę odpowiedzi. Czasem zaczynam myśleć żeby umrzeć i się przekonać czy Bóg istnieje czy też nie..
 KTOŚ: 25.09.2016, 20:19
 Kiedy poczułam się bardzo szczęśliwa uświadomiłam sobie, ze i tak pewnego dnia umrę. .. od tego się zaczęło. Nie potrafię sobie z tym poradzić. Mama tak wiele pytań, na które nie ma odpowiedzi. Staram sie normalnie funkcjonować, ale w głębi duszy to wszystko mnie męczy.
 Qwerty: 21.09.2016, 18:14
 A czy ktoś się zastanawiał po co się urodził? Czy ktoś pytał nas czy chcemy się urodzić, żyć skoro nas nie było? I dlaczego sądzimy że coś będzie po śmierci skoro będzie tak jak było przed naszym narodzeniem?
 Normalny Człowiek: 02.09.2016, 16:54
 Żyjemy po to, aby umierać.
 Adrian: 21.07.2016, 04:32
 Mam 19 lat, a od 12 roku życia nagle się zmieniłem, zacząłem rozkminiać dogłębnie wszystko, co uważam za ciekawe, przydatne, nurtujące mnie itp. Na przykład: Ten temat istnieje już 9 lat, wypowiedziało się w nim ok. 15 osób i czy minęło 5 minut, czy 5 lat, zawsze ktoś nowy tu wejdzie, poczyta i doda coś od siebie. Ale jak to jest, że jesteśmy wszyscy tacy sami, a większość ludzi na świecie po prostu żyje, bo żyje, ciągle tak samo, codzienność - nie ciekawi ich nic, co związane jest z Naszym istnieniem, mało tego, nawet przez całe życie nie przejdzie im przez myśl nawet 1 jakieś pytanko, chociażby te klasyczne "Po co żyjemy? Skąd się bierze ta ciekawość u tylko jakby niektórych ludzi? Uważam, że dopóki człowiek nie umrze to nie ma chuja, żeby się dowiedzieć, o co w tym życiu chodzi, kto je i świat stworzył, po co, dlaczego, jak i skąd się sam wziął ten ktoś lub coś.
 gość nie dzielny: 22.05.2016, 09:48
 Jak tu poznać Boga, jak on się przed nami ukrył. Dlaczego on mnie kocha i każe mi siebie kochać?Po co mu moje uwielbienie jego osoby, gdy on jest najmocniejszy? To wielka ściema, ludzie wierzący to ludzie bojący się o własna pupę, a szamani cwani i żyja w luksusie.
 W77: 18.04.2016, 00:29
 Powiem krótko,zbyt wcześnie tracimy niewinność i po tym nie rozumiemy wieczności,dlatego wydaje się niektórym,że nie ma sensu tak długo istnieć. Patrzymy na wieczność przez pryzmat bezsensowości życia doczesnego i tak naprawdę to na doczesność narzekamy.
 Człowiek: 15.04.2016, 09:27
 Każdy człowiek żyje głównie po to aby kopulować i się rozmnażać. Bez tego jednego, jedynego zajęcia ludzkość wyginie. A jak wymrą ludzie, Bóg będzie bez sensu. Pojęcie Boga znają tylko ludzie, dla zwierząt on nie istnieje. To jak pojmowanie istoty księżyca czy słońca przez małpę (wie, że świeci ale nie wie gdzie i jak). Tak jest z Bogiem - jaki sens ma jego istnienie bez ludzi, którzy w niego wierzą, wychwalają go i wielbią. Bóg to życie, kto nie kocha życia oraz innych ludzi, ten nie kocha Boga. Nikt nikogo po śmierci nie ukaże, zwierzęta również zabijają własnych pobratymców, zwykle w walce o samice. Ludzie robią to samo. Zabijają, kradną po to aby zaspokoić instynkty (głód, pożądanie itd) a te dała im natura, dało życie - dał Bóg. Nie można kogoś karać za to, że dało mu się wolną wolę. Człowiek może karać, bo jako istota rozumna stworzył prawo, przede wszystkim moralne. Aczkolwiek i tak jednym pozwala zabijać a innym nie - zatem nadal jest jak zwierze.
 Zakatarzony: 07.11.2015, 17:48
 Ludzie są po to, by widzieć to, co stworzył Ten, co stworzył. To wyraz próżności Stwórcy, który oczekuje podziwu, dla swego dzieła
 Zakatarzony: 07.11.2015, 17:47
 Ludzie są po to, by widzieć to, co stworzył Ten, co stworzył. To wyraz próżności Stwórcy, który oczekuje podziwu, dla swego dzieła
 Zakatarzony: 07.11.2015, 17:47
 Ludzie są po to, by widzieć to, co stworzył Ten, co stworzył. To wyraz próżności Stwórcy, który oczekuje podziwu, dla swego dzieła
 FIN: 23.10.2015, 23:51
 Nirwana (dosłownie zgaśnięcie, zdmuchnięcie) (skt nirvāṇa निर्वाण; pali nibbāna निब्बान; chiń. niepan 涅槃; kor. yǒlban ( ); jap. nehan 涅槃; wiet. niết-bàn; tyb. bde bar gshegs pa'i gnas (བདེ་བར་གཤེགས་པའི་གནས།); Chiń. ji ( ); kor. chǒk ( ); jap. jaku ( ); wiet. tich. Chiń. jimie (寂滅); kor. chǒkmyǒl ( ); jap. jakumetsu ( ); wiet. tịch diệt. Chiń. miedu (滅度); kor. myǒldo ( ); jap. metsudo ( ); wiet. diệt độ. Chiń. yuanguo ( ); kor. wǒnkwa ( ); jap. enga ( ): wiet. viên qua.) – wygaśnięcie cierpienia, termin używany w religiach dharmicznych na określenie bardzo zaawansowanego poziomu urzeczywistnienia.
 anonim: 13.09.2015, 13:56
 Żyjemy po to by kochać Boga . Dlaczego mamy go kochać ? Bo on nas stworzył. Bóg to miłość , a bez miłości świat byłby niczym . Bóg daje nam szanse , aby pokazać że go miłujemy . Ten świat się zmienia . Coraz więcej obłudy i zła . Nie wolno się poddawać . Popadać w ciemność . Wszystko co stworzone przez Boga było dobre . A to co zostało zrobione przez człowieka nie koniecznie , alkohol , papierosy to wszystko uzależnienia . Kochajmy Boga , nie popadajmy w ciemność tego świata , ponieważ tam , na górze będzie nagroda wiecznego , szczęśliwego życia.
 
(1) [2]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej