Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Władcy czasu

Godzinę krócej będzie trwać tegoroczna Niedziela Palmowa. Pożyczoną godzinę państwo odda nam dopiero jesienią. Jaki jest ostatecznie bilans zysków i strat spowodowanych operacją zmiany czasu?

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w całej Unii Europejskiej. Na całym świecie podobne rozwiązania przyjęto łącznie w około 70 krajach. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w czasie okupacji hitlerowskiej. W PRL stosowano ją z przerwami w latach 1946-1949 i 1957-1964. Nieprzerwanie praktykowana jest od 1977 roku. Plan zmiany czasu jest co kilka lat aktualizowany w nowym rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Zawsze wybiera się na tę operację noc z soboty na niedzielę. Tę samą dla całej Unii Europejskiej. Obecnie na czas letni przechodzimy zgodnie z Ustawą o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 grudnia 2003 oraz Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 r.

Według twórców samego projektu jego wdrożenie miało skutkować oszczędnościami energii elektrycznej, a wcześniej mniejszym zużyciem lamp naftowych i świec. Latem ludzie mieli zasypiać wcześniej, zimą zaś wstawać później aby nie zużywać cennej nafty i prądu do oświetlania domów i fabryk. Zmiany czasu miały więc spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Wciąż trwają jednak dyskusje, badania i pojawiają się coraz to nowe głosy o wątpliwych zaletach wprowadzenia czasu letniego. 12 listopada 2009 r. do Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wpłynęła interpelacja posła Wiesława Wody z PSL. Poseł pyta, czy jest prawdą, że w obecnych realiach operacja zmiany czasu nie przynosi gospodarce wymiernych korzyści oraz czy Polska zamierza dalej utrzymywać tę zasadę? W odpowiedzi Marszałek argumentuje za utrzymaniem tej reguły z kilku powodów. - Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania sektora rolniczego, turystycznego oraz transportu (...) Ponadto czas letni sprzyja wszelkiego rodzaju zajęciom rekreacyjnym, uprawianym w warunkach bardziej komfortowych, ze względu na obecność światła - twierdzi Bronisław Komorowski.

Przypomina też, że jako członek Unii Europejskiej jesteśmy zobligowani do stosowania się do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, która nakazuje państwom członkowskim przeprowadzenia zmiany czasu.

Wg badań przeprowadzonych w 2007 r. w Wielkiej Brytanii, zużycie energii elektrycznej spadło w miesiącach zimowych o około 2%. Francja i Belgia zaobserwowały u siebie obniżenie zużycia energii o około 0,01%, natomiast Słowenia Estonia i Litwa w ogóle nie odnotowały zmian. Optymistyczne prognozy nie potwierdziły się już w ogóle w Ameryce Północnej, np. w Kalifornii. W stanie Indiana, gdzie czas letni wprowadzono w 2006 r., rachunki wzrosły, co tłumaczono dłuższym czasem używania klimatyzacji.

W Polsce przedsiębiorstwa energetyczne w ogóle nie prowadzą takich badań ze względu na "praktycznie niezauważalny wpływ zmiany, czasu na oszczędzanie energii". Trudno jest więc znaleźć jakiekolwiek statystyki dotyczące zużycia prądu. Według rzecznika prasowego Dariusza Chom-ki z Polskiej Sieci Energetycznej Operator, odpowiadającej za przesył prądu z elektrowni do dystrybutorów - nie ma takich analiz, które pokazywałyby zmianę w zużyciu prądu dzięki przesunięciu czasu. Każdego roku zależy to bowiem od wielu czynników, chociażby od pogody. W,wielu gospodarstwach domowych natomiast coraz rozsądniej gospodaruje się prądem, używając urządzeń energooszczędnych.

Zmiana czasu pociąga jednak za sobą inne konsekwencje. Na przykład nagłe "rozjechanie się" rozkładów jazdy pociągów, autobusów czy samolotów. Kiedy śpimy o godzinę dłużej, wszystkie pociągi zatrzymują się na stacjach o godzinie 2.00 i ruszają także o 2.00 jednak już czasu zimowego. W marcu zaś nocna komunikacja zalicza przynajmniej godzinę opóźnienia. Linie lotnicze wybrnęły z sytuacji podając godziny startu i lądowania według czasu letniego.

Oszczędności nie widać także na ulicach, bo włączanie i wyłączanie latarni regulowane jest w zależności od czasu wschodu i zachodu słońca. Kopalnie, huty czy rafinerie pracują zwykle 24 godziny na dobę. Do tego duże zakłady przemysłowe mieszczą się w halach, gdzie i tak korzysta się ze sztucznego oświetlenia.

Pan Leopold Grzelak jest zegarmistrzem od ponad 47 lat. Jak twierdzi, pamięta, kiedy wprowadzono przepisy o zmianie czasu. - Wywołało to wielkie oburzenie na władze PRL - wspomina - Ludzie mówili: "to skandal, żeby jeszcze panowali nad czasem!", ale w końcu wszyscy się przyzwyczaili. Nawet ja nie odczuwam już złości, kiedy w poniedziałek rano czeka mnie przesunięcie kilkudziesięciu wskazówek zegarów w zakładzie oraz przestawienie wielu elektronicznych zegarków przynoszonych przez ludzi. Więcej kłopotów powoduje zmiana na czas zimowy, bo w zegarach wahadłowych i bijących nie można wskazówki cofnąć, a jedynie popchnąć o 11 godzin, co oznacza konieczność odczekania na wybicie każdej godziny.

Skutki zmiany czasu dotykają każdego, gdyż według badań nasza efektywność pracy przy przechodzeniu z czasu zimowego na letni może spaść nawet o połowę. Lekarze twierdzą, że dostosowanie zegara biologicznego do nowych warunków może potrwać nawet kilka dni, a największy problem będą z tym miały osoby prowadzące dość regularny tryb życia.

Kto zatem najbardziej korzysta na zmianie czasu? Chyba ci, którym w nocy z soboty na Niedzielę Palmową wypada nocnazmiana. Niedopracowaną godzinę oddadzą dopiero 31 października. Chyba, że wtedy wypadnie im wolne.

Marta Troszczyńska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 marca 2010Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej