Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy Pan Bóg zabiera nam wolność?

Współczesny człowiek bardzo ceni i szanuje swoją wolność. W wielu przypadkach nie pozwala nikomu, nawet w najmniejszym stopniu ingerować w tę sferę jego życia. Nieustannie lęka się utraty swej wolności, podejrzewając wszystkich wkoło siebie, że chcą ją ograniczyć, a nawet mu ją odebrać. Te podejrzenia kieruje wobec polityków, swoich przełożonych, młodzi zaś wobec szkoły i swoich rodziców. Jednak chyba najczęściej zarzuty padają niestety pod adresem samego Pana Boga i Kościoła. Człowiek obawia się, że narzucone mu prawo Boże, przykazania i wskazania zawarte w Piśmie Świętym ograniczają go i nie pozwalają być szczęśliwym i prawdziwie wolnym. Należy się zastanowić czy ten strach jest uzasadniony, czy ma jakieś racjonalne podstawy? Czy faktycznie oskarżenia, które człowiek kieruje wobec Pana Boga są słuszne? Czy Stwórca naprawdę pragnie ograniczyć swe najdoskonalsze i umiłowane stworzenie?

Chcąc właściwie zrozumieć i rozstrzygnąć ten problem trzeba sięgnąć do opinii samego Pana Boga, którą odnajdujemy na kartach Pisma Świętego, a ściślej mówiąc w Księdze Rodzaju. Jak pamiętamy w opowiadaniu, które potocznie nazywamy drugim stworzeniem świata, jest ukazane "drzewo poznania dobra i zła", które Pan Bóg umieścił w ogrodzie. Było to jedyne drzewo w raju, z którego Adam i Ewa nie mogli spożywać owoców. Pan Bóg od początku mówi człowiekowi prawdę. Ma on żyć szczęśliwie, w komunii ze swoim Stwórcą, ma swobodnie korzystać z dobrodziejstw całego ogrodu, ale za wyjątkiem tego jednego drzewa. W tym momencie owszem, Pan Bóg daje człowiekowi zakaz, ale nie odbiera mu tym samym wolności, gdyż człowiek w każdej chwili może sięgnąć po owoc.

W dalszej części tekst biblijny opisuje, jak Ewa, a potem Adam dokonali wyboru. Posłuchali węża, kusiciela i złamali zakaz dany przez Pana Boga. Widzimy więc, że człowiek skorzystał ze swojej wolnej woli, sam wybrał. Pan Bóg nawet nie próbował go do niczego zmuszać. Jednak człowiek dokonawszy swojego wolnego wyboru, w konsekwencji musi także przyjąć skutki tego wyboru. Adam i Ewa wybrali zło, które było niezgodne z wolą Boga. Wypędzenie z ogrodu było jedynie skutkiem tego wyboru.

Człowiek ma wolną wolę, którą otrzymał od Boga w akcie stworzenia. Pan Bóg nie odbiera nam wolnej woli, bo w ten sposób sam sobie by zaprzeczał. Daje nam natomiast swoje rady, drogowskazy, w postaci głosu sumienia Słowa Bożego, przykazań Bożych i nauczania Kościoła. Mają one nam pomagać, abyśmy mogli lepiej wykorzystać naszą wolność. G. Borsar mówi, że "radość wolności jest takim darem Boga, który człowiek gubi wtedy, gdy go źle używa".

Jeśli można mówić, że ktokolwiek ogranicza nam naszą wolność, to tym kimś jesteśmy my sami. Kiedy człowiek nie słucha tego, co mówi Pan Bóg, wtedy kieruje się swoją logiką, popadając w różne nałogi i zniewolenia, podejmując złe, nieodpowiedzialne decyzje. W ten sposób człowiek sam źle wykorzystuje wolną wolę, a w konsekwencji sam siebie ogranicza.

Dla lepszego zobrazowania można ukazać prosty przykład kierowcy jadącego przez miasto. Dążąc do celu mija różne skrzyżowania, znaki drogowe, sygnalizacje świetlną. Wszystko to ma pomóc mu, podpowiedzieć, aby bezpiecznie dojechał do zamierzonego celu. Jednak kierowca będąc na drodze jest wolny, on prowadzi pojazd. Może jechać według znaków, zachowując bezpieczeństwo. Może także okazać się piratem drogowym, łamiącym przepisy i stwarzającym niebezpieczeństwo na drodze. Wykorzystuje on swoją wolną wolę jak chce, ale musi się liczyć z tym, że przekraczając obowiązujące przepisy, za swoje nadużycia może ponieść opłakane konsekwencje. Doświadczamy tego tak często, chociażby na polskich drogach.

Podobnie jest też z naszą wolnością względem Pana Boga. On nigdy nam jej nie odbiera, ani nie ogranicza, ale ją wydoskonala, ukazując, co jest dobre, co należy wybierać, a czego lepiej unikać. Dlatego wydaje się, że współczesny człowiek wpadł w pewne zakłamanie, bowiem Pan Bóg z miłości troszczy się o nas, dając swoje przykazania, swoje Słowo. Tymczasem człowiek uważa Pana Boga za "oszusta" i oskarża Go o to, że wtrąca się w ludzkie życie i ogranicza go. Człowiek krzyczy, że Bóg najpierw daje życie i wolność, a potem je zabiera. Jednak prawda jest taka, że Pan Bóg pragnie naszego szczęścia i daje nam wolna wolę, abyśmy sami mogli ją zgodnie z Jego wolą realizować. Jeśli człowiek świadomie odrzuca Bożą miłość nie ma prawa mówić, że Pan Bóg zabrał mu wolność, bo to, co go w życiu spotkało jest wynikiem właśnie ludzkiego, wolnego wyboru.

Myślę, że najlepszym zakończeniem tego krótkiego rozważania, będą słowa św. Leona Wielkiego: "Człowiek cieszy się prawdziwym pokojem i wolnością, kiedy ciało poddane jest duchowi, a duch Bogu".

kl. Łukasz Skarżyński

Tekst pochodzi z pisma
Alumnów WSD w Toruniu "SŁUGA" nr 42Wasze komentarze:
 Papież : 06.10.2023, 22:36
 Bóg dał nam wolną wolę i nauczanie kościoła które mówi że dusza ludzka jest nieśmiertelna. To jaka to jest wolna wola? Wolna wola byłaby tylko i tylko wtedy gdyby mógł zdecydować że albo idę do nieba, albo do piekła, albo dziękuję za te jakieś testy. Skoro jest sąd ostateczny to na ziemi jest test w którym muszę uczestniczyć. Podobnie jest z tym owocem z drzewa poznania, czy Bóg się spytał Adama i Ewy czy chce aby mieli dostęp do drzewa?, albo czy dał możliwość ścięcia drzewa aby nie kusiło? Nie po prostu masz być testowany bo tak mi się chce. Prawdy wiary zaprzeczają wolniej woli, ona byłaby wtedy gdybym mógł wybrać nieistnie.
 Ada Akidaki: 08.02.2023, 00:48
 Ze mnie też Bóg zrobił roślinkę
 Seb: 07.06.2018, 19:34
 Akurat polskie drogi kojarzą się pozytywnie i bezpiecznie,więc skojarzenie z wypadkami jest nie na miejscu.
 Tomasz: 28.11.2017, 20:39
  Nie masz wojnej woli albo uwirzysz a lbo będziesz potąpiony
 Człowiek: 20.05.2017, 13:51
 Wyobraźmy sobie sytuację: Pewna rodzina (rodzice, a także spora grupka dzieci), ma własny dom, jednak świat w którym funkcjonują nie ograniczą się tylko i wyłącznie do tego domu. Rodzice zakazują dzieciom korzystania z całego świata pod groźbą wiecznych mąk i odrzucenia ich od siebie. Dzieci mogą tam pójść, jednocześnie wiedząc, że czeka ich wtedy od rodziców kara (nie mocna kara, tylko kara całkowita=potępienie). Więc w gruncie rzeczy nie mogą tam pójść, bo stracą swój dom=nie są wolni... Każda myśląca istota nie chce cierpieć, ale chce być również wolna. Jeśli będzie zbyt wolna=czeka ją cierpienie.
 Rafael: 10.04.2016, 18:44
 Bóg uzdrawia! Drodzy bracia i siostry. W Jezusie Chrystusie możemy odnaleźć wolność. Ja ciągle poszukuję drogi do Pana. Często czuję, że błądzę. Jestem jednak tylko człowiekiem... i wiem, że dano mi wolną wolę. I ta świadomość dale mi poczucie, że ja nią dysponuję jako swoją własnością. Mogę ją oddać komuś albo zatrzymać. Postanowiłem oddać ją Bogu. Całe swoje życie powierzyć mojemu Panu Bogu Ojcu, Synowi Bożemu i Duchowi Świętemu. Będąc niewolnikiem u Boga staję się wolny, a przede wszystkim szczęśliwy bo Pan jest ze mną, a ja z nim. Jezu ufam Tobie. Jezus uwolnił nas od grzechu. Moja powyższe stanowisko zajęło mi wiele lat kontemplacji. Pozdrawiam.
 Ger: 05.02.2016, 08:33
 Czlowiek wraju nie mial wolnej woli, bo zostal oszukany, o czym Bóg go nie ostrzegl. W prawie jest to określone terminem "doprowadzenie do niekorzystnego dysponowania swymi zasobami". Do tego czlowiek nie znał wszystkich konsekwencji swojej decyzji, więc nawet nie byla ona świadoma. Wolna wola bylaby wówczas gdy czlowiek miałby pełną wiedze na temat swojej sytuacji, a tak nigdy nie jest
 Ger: 04.02.2016, 21:16
 Czlowiek wraju nie mial wolnej woli, bo zostal oszukany, o czym Bóg go nie ostrzegl. W prawie jest to określone terminem "doprowadzenie do niekorzystnego dysponowania swymi zasobami". Do tego czlowiek nie znał wszystkich konsekwencji swojej decyzji, więc nawet nie byla ona świadoma. Wolna wola bylaby wówczas gdy czlowiek miałby pełną wiedze na temat swojej sytuacji, a tak nigdy nie jest
 petrop: 22.10.2014, 16:32
 Mozna podac wiele przykladow ograniczenia naszej wolnej woli przezi Boga.Kleryk ktory jest tu pewny swoich racjii, sam nie jest do konca wolny i rezolutny w swioim rozwazaniu a dobrym tego przykladem jak dla mnie moze byc wyzej napisany tekst. Talenty ktore masz a niekoniecznie maja sie one do twoich zainteresowan- nic nie poradzisz -potrzeba tu duzej woli walki i determinacjii a to juz bedzie odebrane jako samowola i niesluchanie woli Bozej... Kolejny przyklad ze sie przypuscmy boisz czegos ale sam nie wiesz czemu bo po ludzku Cie to nie przeraza jadnak nie umiesz sie uspokoic i powstrzymac leku w sercu pomomi ze chccesz i zalozyles sobie ze czegos dokonasz lub sprobujesz... potem o dziwo dzieja sie takie rzeczy wokol ze to nie wychodzi i nie masz szans... opowiadam z wlasnego doswiadczenia i wiedzcie ze juz niejeden duchowny na tym co opowiadalem polegl i jak zdarta płyta zaczynał ponownie swoja gadke ktora znam bo chodzilem na oazy itp... najbardziej przerazajaca rzecz jaka uslyszalem w spowiedzi to cytuje wprost od pewnego ksiedza... "Czlowiek wolny to czlowiek zniewolony Bogiem..." no coz bez komentarza bo chyba nie o to tutaj chodzi... pozdrawiam !


 Gość: 07.03.2014, 20:31
 Bóg dał nam wolną wolę, bo stworzył nas na swoje podobieństwo, mając świadomość (skoro jest wszechwiedzący), że jesteśmy osobami inteligentnymi i sądził, że każdy będzie wybierał dobro. Niektórzy pytają, dlaczego Bóg nie usunie zła ze świata. Nie zrobi tego, gdyż wynika ono z wolnej woli człowieka. Przecież to on wybiera co robi, nie Bóg czy szatan. Tak więc usuwając zło, usunąłby możliwość wyboru. Zamiast tego każe za złe decyzje po śmierci. I to jest dowód na jego miłosierdzie wobec nas.
 Roman: 28.05.2012, 20:39
 Co za bzdury że człowiek mja wolną wole.Bóg sam sobie wybiera z kogo zrobić roślinke.Wolna wola.Co za bzdety i jeszcze pewno w bibli jest napisane że człowiek m a wolną wole.Dobre
 maniek: 23.05.2012, 13:05
 Gówno prawda że człowiek ma wolną wole.Bóg zamienił mi życie w piekło gdy byłem małym dzieckiem.
 usa2: 17.05.2012, 17:02
 bez boga jest wolnosc z bogiem jest niewola ja sie o tym przekonałem
 Do Witka: 16.05.2012, 22:15
 Też czuję lęk przed karą i nie rozumiem wielu rzeczy, ale opowiem Ci co zrozumiałem i dowiedziałem się z wielu ciekawych książek - postępowanie według ducha, czyli w miłości prowadzi do szczęścia i niesamowitego rozwoju. Wielu znamienitych ludzi mówi, że zdobyli wszystko (spokój ducha, szczęście, majątek (to ostatnie to tylko efekt pierwszych rzeczy, nie mylić z chciwością, która oddziela o Boga), dzięki Jezusowi (np. Dennis Waitley, Robert H. Schuller, Norman Peale, Anthony Robbins). Oczywiście mówią też, że wszystko dzięki uczciwemu i rozsądnemu życiu, w którym najważniejsza jest prawość i rozmowa z Panem Bogiem. Poznasz czy czyn jest zły czy dobry po owocach jego - Biblia.
 witek: 02.05.2012, 19:13
 człowiek nie ma wolnej woli.Mi osobiście zamienił życie w piekło na ziemi i zrobił ze mnie roślinke.Nie miałem w życiu prawa do niczego.Nienawidze takiego Boga Tyrana
 nihilista: 30.09.2011, 22:52
 Owszem, owszem człowiek jest wolny ale tylko do wyboru Boga. Po dokonaniu takiego człowiek zwłaszcza przy zinstycjunalizowanej religii traci ją i to w totalitarnym wymiarze. Odpowiednio nazywa się wszystko co inne od "boskiego"(piszę w cudzysłowiu bo boskość jest umowna dla różnych grup): -grzechem, -marnością, -herezją vel schizmą. Za opowiedzenie się za tym czy innym człowiek jest skazany na zniszczenie "Sądy Ostateczne." Jeżeli zaś chce powrócić musi się upokorzyć. Zdać raport z marzeń, pragnienia wolności i wyboru, nawet nie zawsze przed Milczącym Bogiem, ale jego "emisariuszem". Ma zrezygnować z człowieczeństwa i mówić o swoich odczuciach jakże intymnych. Przyjmuje się małe dzieci i indoktrynuje je od małego obojętnie czy w imię Troistego Boga, czy Allacha. Wyrabia się w nich "nakaz moralny" tresuje jak psa Pawłowa, to dobre a to nie. Jest to mu przekazane więc też nie jest wolny. Wolność to ja i moje.
 usa: 22.03.2007, 21:50
 w duzym uproszczeniu: jak sobie poscielesz, tak sie wyspisz.......masz wolna wole......
 kasyna.blog.pl: 26.02.2007, 20:22
 bez Boga nie ma wolności. Tylko On jest jedyną wolnością. Ludzie nie potrafią z niej korzystać i całe niepowodzenie zwalają na Stwórcę. Ja wiem, że bez Niego moje zycie byłoby niewolą. Wolność to Bóg, JEzus...
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anzelm z Canterburyśw. Anzelm z Canterbury

Modlitwa do św. AnzelmaModlitwa do św. Anzelma

Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)Ja jestem dobrym pasterzem (J 10, 11)

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Szukam pasterzaSzukam pasterza

Wybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy podnóżek stóp Jego, obszar świętyWybór Najwyższego uczynił z Jerozolimy "podnóżek stóp Jego", obszar święty

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej