Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Najskuteczniejsze lekarstwo na depresję

Jestem studentką. Przez kilka lat cierpiałam na depresję, początkowo nie zdając sobie z tego sprawy. Nie dzieliłam się z nikim swoimi problemami, ponieważ nie wiedziałam, co się właściwie ze mną dzieje i bałam się niezrozumienia. Bardzo chciałam z kimś porozmawiać, ale jednocześnie zamykałam się coraz szczelniej w swoim świecie.

Wkrótce po tym, jak w Polsce przeprowadzono kampanię informacyjną na temat depresji i w wielu czasopismach zaczęto poruszać ten problem, dotarło do mnie, że mam właściwie wszystkie objawy tej choroby. Przez długi czas nie mogłam się z tym pogodzić, ale w chwilach silniejszych ataków nie miałam wątpliwości. Prześladował mnie pesymistyczne myśli i tragiczna wizja przyszłości, nie potrafiłam przeżywać radości. Wszechogarniający lęk paraliżował mnie całkowicie, a wyobraźnia podsuwała najgorszą wersję zdarzeń. Miałam poważne problemy z zasypianiem i każdego ranka budziłam się z przerażeniem, że muszę jakoś przeżyć kolejny dzień. Każde wyjście z domu, spotkanie z ludźmi, czy nawet jazda autobusem były jak "skok w przepaść", nie potrafiłam znieść ludzkich spojrzeń. Byłam wiecznie zmęczona, brakowało mi energii, musiałam wkładać ogromny wysiłek w wykonywanie zwykłych codziennych czynności. Dzięki mojej wrodzonej obowiązkowości nie zawaliłam nauki i "jakoś" radziłam sobie, żyjąc praktycznie z dnia na dzień. Bywały także dni, kiedy mogłam leżeć w łóżku i patrzeć w ścianę jak w transie. Miałam ciągłe i nieuzasadnione poczucie winy i zaniżoną samoocenę oraz problemy z koncentracją. Moje kontakty towarzyskie ograniczały się do koniecznych spotkań między zajęciami, strasznie mnie denerwowali niektórzy ludzie. Zupełnie bez powodu. Byłam okropną egoistką. wydawało mi się, że jestem "pępkiem świata" i że tylko ja mam problemy. Ciągle myślałam o śmierci i wyobraziłam sobie, jak mogłabym skończyć ze swoim bezsensownym życiem. Na szczęście depresja pozostała do końca w fazie ukrycia. Bóg mnie uchronił od zrobienia czegoś, co pozostawiłoby trwałe piętno na moim życiu.

Zapytacie pewnie, jakie były przyczyny mojej choroby. Mój melancholijny temperament, perfekcjonizm i pesymistyczne nastawienie do rzeczywistości utrudniały radosne kroczenie przez życie. Jednak bezpośrednio w szpony depresji pchnął mnie problem z czystością. Jak na tym tle wyglądały moje stosunki z Bogiem? Bo to przecież sedno mojego świadectwa. Ponieważ pochodzę z wierzącej rodziny, miałam kontakt z żywą wiarą już od dzieciństwa. Nie uchroniło mnie to przed problemami, to jasne, ale w znacznym stopniu złagodziło chorobę - wiem przecież, jak kończą się losy wielu podobnych do mnie. Dzięki modlitwie, którą praktykowałam szczególnie wtedy, kiedy było mi ciężko, obyło się bez psychiatry i leków antydepresyjnych. Pomoc specjalisty nie wystarcza do pełnego wyleczenia, ponieważ depresja to bardzo często choroba duszy. Oczywiście Duch Święty działa przez ludzi i nie należy rezygnować z dobrego psychiatry, jeżeli ktoś potrafi z nim współpracować. Ja takiej osoby nie miałam.

Od początku szukałam pomocy u Jezusa, chociaż bardziej liczyłam na siebie i swoją silną wolę. Próbowałam przedłożyć Jezusowi, co ma zrobić, żeby mnie wyleczyć. Miałam poważne problemy ze spowiedzią. Czytałam i słuchałam wszelkich informacji, które mogłyby mi pomóc: Dzienniczek św. Faustyny, Miłujcie się!, historie różnych świętych i świadectwa zwykłych ludzi. Uwierzyłam w moc Koronki do Bożego Miłosierdzia i obietnice dane siostrze Faustynie, że Jezus da wszystko duszy ufającej Jemu, która stanie w prawdzie, że własną mocą niczego nie uczyni.

Tak zaczęło się moje poznawanie siebie i Jezusa, o którym wydawało mi się, że wiem wystarczająco wiele. Oddałam Mu swoje życie, powierzyłam się Jego Matce i robię to nadal każdego dnia. Początkowo bez większego przekonania codziennie powtarzałam: Jezu, ufam Tobie, prosiłam o wiarę, ufność i wyzwolenie: Panie, jeżeli Pisma i świadkowie nie kłamią, to Ty na pewno mnie wyleczysz. Tylko Ty, Panie, jako Stwórca człowieka znasz najlepiej swoje dzieło i możesz leczyć to, czego my sami już nie naprawimy. Bądź wola Twoja. Prowadź mnie drogami, jakimi zechcesz (Dz 228).

Pod wpływem Dzienniczka, historii licznych cudów eucharystycznych, a także życia św. ojca Pio i jego miłości do Eucharystii zaczęłam uczestniczyć we Mszy św. i adorować Najświętszy Sakrament tak często, jak to było możliwe. Starałam się z wiarą przyjmować Komunię św. i prosić Jezusa o łaski, które może dać przyjmującemu Go szczerze. Muszę także dodać, że dzięki Koronce do Bożego Miłosierdzia przestałam się bać spowiedzi i borykać z innymi problemami dotyczącymi sakramentu pojednania. Wszystko to działo się bardzo powoli w ciągu kilku lat, ale skutki udziału w Eucharystii były widoczne właściwie od razu.

Początki mojego świadomego uczestnictwa we Mszy św. zbiegły się z ubiegłoroczną Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Od tamtej pory trwam w czystości. Na co dzień odczuwam ogromną moc i siłę płynącą z częstego przyjmowania Komunii św. Powoli ustąpiło uczucie lęku, zaczęłam się na nowo cieszyć życiem, odbudowuję poczucie własnej wartości, przestałam bać się ludzi, płakać bez powodu i myśleć o śmierci jako jedynej drodze ucieczki od moich problemów. Ustąpiły huśtawki emocjonalne, które kiedyś mnie wykańczały. Inaczej patrzę na rzeczywistość, staram się otwierać na ludzi, chociaż z tym mam największy problem.

Chce mi się żyć! Bóg jest wielki! I nie musisz szukać Go daleko. Czeka na Ciebie z rękami pełnymi łask w sakramentach - widzialnych znakach swojej obecności, szczególnie w sakramencie pojednania i Eucharystii. Staram się umacniać swoją wiarę przez poszerzenie wiedzy na temat Boga, by być Jego wiary godnym świadkiem.

Każdego dnia dziękuję Mu za wszystko, co mnie do tej pory spotkało z Jego woli, za to jaka jestem, za cierpienia, upadki i poszukiwania. Być może dzięki tym doświadczeniom komuś pomogę, bo będę potrafiła go zrozumieć.

Gdyby nie moje problemy z czystością, to pewnie nie interesowałabym się tak bardzo sprawami czystości przedmałżeńskiej i naturalnego planowania rodziny. Nie wkładałabym tyle wysiłku w pracę nad sobą, by w przyszłości jak najlepiej pełnić rolę żony i matki.

Pesymistyczne wizje i poczucie bezsensu życia jeszcze czasami wracają i nie zawsze potrafię je w porę rozpoznać i zawierzyć Jezusowi. Wiem, że szczyty zdobywa się powoli i w wielkim trudzie, a droga krzyżowa, którą proponuje Jezus, nie jest usłana różami. Jestem jednak przekonana, że tylko ta droga jest właściwa i prowadzi do szczęścia.

Jezus Eucharystyczny uzdalnia mnie do walki z pokusami, dzięki Niemu potrafię omijać niebezpieczeństwo podszeptów Szatana. Wiem, że moje postępowanie na drodze chrześcijańskiej dojrzałości zależy od tego, czy będę trzymać dłoń Chrystusa, czy spróbuję iść sama. Znam konsekwencje obu decyzji, jak zapewne wielu z Was. Jestem wolna, mam wybór. Poznałam, czym jest błądzenie w ciemnościach w poszukiwaniu światła, wiem już także, jak wygląda życie z Jezusem, kroczenie ścieżkami, które On wyznaczył. Boję się tylko o to, czy będę umiała właściwie rozpoznać Jego plany i wolę. Nieustannie proszę o to Ducha Świętego.

O Panie ukryty w Najświętszym Sakramencie, Chlebie nasz, Baranku Boży, Zraniony Pasterzu, Królu Miłosierdzia, przyjmij w darze moje serce, wolę i moją małą miłość. I niech wszyscy błądzący odnajdą Ciebie.

Madzia

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 2/2005Wasze komentarze:
 A: 07.07.2021, 18:30
 Panie Boze badz przy Jarku.zrob cud I wylecz jego z depresjii w sposob naturalny a nie farmatologiczny ktory utepia rozum.. Panie Boze utoruj jemu droge aby kierowal sie nia I nie sluchal negatywnosci. Zrob miricule aby kazdy dzien przynosil radosc w sercu...kazdy dzien byl lepszy... 30 lat w depresji...a teraz uwolnij jego od niej w sposob naturalny.. Amen
 Arnold : 25.06.2019, 21:08
 Panie miłosierny proszę o całkowite uzdrowienie psychiki
 Sławek: 31.05.2019, 07:51
 Wierzę z całego serca że Jezzus mnie uzdrowi.
 Marcin: 11.12.2017, 01:45
 Mi ten wasz bóg zabrał kiedyś bardzo wiele. Już więcej mi nie zabierze, bo już w niego nie wierzę :D W moim przypadku było tak, że żadna moja prośba i błaganie o pomoc nie została wysłuchana. Wręcz odnosiłem wrażenie, że wszystko robił przeciwnie. Od dziecka miałem marzenie pracować w pewnym zawodzie. Zawsze prosiłem, żeby pomógł mi ten cel osiągnąć, że będę spełniony wykonując ten zawód w przyszłości. No i Bach. Jak przyszedł ten moment kiedy mogłem zacząć robić coś w tym kierunku, okazało się że zdrowie nie pozwala mi na podjęcie takiej pracy. I to nie koniec jeśli chodzi o zdrowie. Prosiłem o zdrowie. Bach. Lekarze straszą mnie nowotworem zlosliwym i rokują, że nie dożyję do 30-tki jeśli nie podejmę żadnych działań w leczeniu o ile już nie jest za późno by cokolwiek ratować. Prosiłem Boga, żeby pomógl mi przez to przebrnąć, żeby wszytsko potoczyło się szybko i dobrze. Było zupełnie odwrotnie i w końcu z braku sił i czasu odpuściłem leczenie. Z racji, że moi rodzice strasznie się zadłużali, zarzekałem się, że ja nigdy do takiej sytuacji nie doprowadzę. Prosiłem również i o to, ale ledwo ukończyłem 18 lat i zostałem obciążony za długi rodziców, których nie jestem w stanie spłacić. Mógłbym tak jeszcze wymieniać i wymieniać. Tłumaczyłem sobie, że jeśli tak się wszytsko potoczyło w moim życiu, to zapewne bóg tak chciał, ale nie wytrzymałem. W pewnym momencie zacząłem go obwiniać i przeklinać. Właśnie dlatego z wierzącego stałem się niewierzącym, bo ciągle na niego klnąłem, a jak go wyrzuciłem z mojego życia to niepowodzenia przechodzą jakoś łatwiej. Po prostu przypadek. Ciężko sobie przemeblować w głowie, jeśli od małego było się wierzącym i aktywnym w kościele (byłem ministrantem), ale jest to do zrobienia :)
 abcd: 05.09.2017, 12:56
 Droga autorko, po twoim wpiście sądzę że nie maiłaś do czynienia z depresją nigdy. Ja od 3 lat zmagam się z bezsennością, mam zatkany nos i potrzebuję operacji. Do tego problemy hormonalne. Teraz jest lepiej ale wcześniej byłem skrajnie wyczerpany, w ciągu dnia potrafiłem zasnąć z otwartymi oczami, i do tego ta potworna dezorientacja w czasie i przestrzeni, omamy wzrokowe (nie halucynacje) i oczywiście wszyscy zdziwieni jak to ja moge być zmęczony i w depresji ??
 abcd: 05.09.2017, 12:40
 próbowałem, nie działa
 Kr: 04.01.2017, 13:12
 Autorka chyba nie była chora na depresję. Większych głupot dawno nie czytałem.
 Natalia: 11.09.2016, 19:06
 Do Pawła. Bóg chce,żebyśmy Go prosili i liczyli na Jego pomoc, jesteśmy tylko marnym stworzeniem, wątłym i słabym, które samo z siebie nic nie może. Rozumiem twój gniew, ale musisz też zrozumieć, że pokładałeś nadzieję w ludziach, jak wyżej napisałam słabych, niestabilnych, nie zaufałeś temu, który zawsze będzie przy tobie, ja osobiście też mam problem z ufnością do Boga, ale to nie zwalnia mnie z tego, żeby o tą ufność prosić. Mylisz się, pisząc, że Bóg ,, tego nawet nie słucha" , słucha, ale czy ty Go o coś prosiłeś? Czy zwracałeś się d Niego? Czy klęczałeś i modliłeś się o ufność, o pomoc, wiarę, nadzieję, a potem o miłość? On na to czeka!!! Nie trać czasu, dla każdego jest szansa tylko oddaj się w Jego ręce! I powiedz w sercu Jezu, ufam Tobie! Proszę pomóż nieść mi mój krzyż.
 Autor: 12.03.2016, 14:17
 Pawel zajrzyj lepiej do przypowieści o Hiobie


 Doktor: 08.03.2016, 14:28
 Depresje leczy się farmakologiczne. Potrzebna jest pomoc lekarza medycyny.
 Joanna: 20.01.2016, 19:53
 Panie Jezus Tobie polecam, miłuje Cie z całego serca, proszę ulecz moje bliany fizyczne i psychiczne..badz moja siła i ucieczką w walce na trudnej drodze krzyżowej zycia..ulecz mnie...ulecz tą blizne...ulzyj krzyżowi..Amen
 Pawel: 15.01.2016, 22:05
 Dziekowalem za kazdy dzien mojego zycia przez prawie 40 lat. nigdy o nic waszego boga nieprosilem ale zawsze dziekowalem. Wiedzialem ze zawsze bede w miare szczesliwy. A ten wasz bog zapomnial albo inaczej zabral mi wszystko na czym mi tylko zalezalo. Zona ode mnie odeszla, rodzina sie rozpadla, zawsze pracowalem I niechcialem nic za darmo to niewiadomo z kad mam wielkie dlugi poprostu niedopilnowalem swojej pracy dlatego ze chcialem odzyskac rodzine a stracilem majatek stracilem powaznie zdrowie teraz jestem sam. Mam z tego wszystkiego depresje I jeszcze gorsze problemy ze zdrowiem. To po huj takie wywody ze bog jest dobry. Chce zeby mnie zabral no inaczej mnie Djabel zabierze. Ale ten wasz bog nawet tego nieslucha
 Marek: 13.04.2015, 07:56
 Panie Boże polecam Ci mojego synka Roberta w opiekę
 A.: 04.02.2015, 08:42
 Panie Boże polecam Ci Filipa.
 mama: 25.01.2015, 21:51
 Panie boze ratuj mojego syna z leku wieze i ufam ze mu pomozesz boze zajmnij sie nim blagam ufam tobie
 as: 21.01.2015, 21:00
 Ja cala zbudowana jestem z ran.Cytat.
  nadija: 22.06.2014, 18:00
  Nie załamujcie się . Ja także byłam upokarzana i to przez kogo? przez szefa w pracy... a to chyba dlatego że wszystko potrafiłam zrobić ... pomimo że on mi ciągle dokładał zajęć.. Robiłam to kosztem własnego czasu po godzinach . On był manipulantem, zawsze mówił nie jak było naprawdę , ale jak mu pasowało uważał że z racji stanowiska może tak czynić! . Odeszłam z pracy( pomimo że wszystko było dobrze z mojej strony wykonywane , - ale z toksycznym szefem trudno pracować mi było- plakałam , modliłam się także i w jego intencjach). Po około roku dowiedziałam się że miał udar mózgu . Ja wróciłam do pracy gdzie indziej. Uważam że pracodawcy nie powinni być toksyczni. a czy mało jest takich przez których cierpi wiele??? . Jezu Ufam Tobie
 kinga: 22.06.2014, 17:50
 piękne słowa iświadectwa.. ja swoje dopiszę przy depresji trzeba też sporo ćwiczyć i brać witaminę B1, wit B compleks . Jezus naszym lekarzem . Jezu Ufam Tobie
 marta: 15.06.2014, 22:13
 Modlitwa i leczenie, ponieważ Pan Bóg działa także przez ludzi, w tym lekarzy, a depresja jest chorobą, którą, jak każdą inną, trzeba leczyć. Ofiarujcie swoje cierpienie w pewnej intencji, np. za dusze czyśćcowe, nie pozwólcie, żeby się zmarnowało. Mi Pan Bóg zawsze pomaga w depresji, tylko On jest moją Nadzieją i Siłą :) Życzę Wszystkim Pokoju serca.
 anna: 04.04.2014, 10:21
 Ja już w nic nie wierzę.Dawno zawiedzione zostaly moje nadzieje.Zostalam sama-zupelnie sama, bez kogoś na kim mi zależalo,kto byl mi wsparciem i oparciem w sytuacjach kryzysowych,kto zapewnial,że zawsze będzie moim przyjacielem-opuścil mnie z dnia na dzień.Nie umiem z tym żyć.Nie chcę już.Chce to zakończyć.Przez wiele lat bylam upokarzana, bita, nie mialam nikogo bliskiego-ani rodziny.Sama -sobie.Dluzej nie mam sil....
(1) [2] [3]


Autor

Treść

Nowości

św. Piotr Damianiśw. Piotr Damiani

Modlitwa do św. Piotra DamianiegoModlitwa do św. Piotra Damianiego

Modlitwa do św. Roberta SouthwellaModlitwa do św. św. Roberta Southwella

Urzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczonyUrzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczony

Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)

Choroba nie wybieraChoroba nie wybiera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej