Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

ks. Stanisław Suwała

(1914 - 1992)

31 października 1992 - W Paryżu, w szpitalu Laennec (sąsiedztwo kaplicy MB Cudownego Medalika z Rue du Bac) zmarł ks. Stanisław Suwała (ur. 7 maja 1914 w Sancygniowie k. Pińczowa, w diecezji kieleckiej), były radca generalny Stowarzyszenia, kapelan II Batalionu Strzelców Karpackich, duszpasterz Polonii we Włoszech i Francji, mistrz nowicjatu, superior regii francuskiej 1966-72, radca i sekretarz regii, rekolekcjonista.

Od 1946 przynależał do regii francuskiej. Początkowo był mistrzem nowicjatu w Chevilly k. Orleanu. Pełnił też funkcję spowiednika i ojca duchownego w miejscowym polskim gimnazjum Królowej Apostołów. W 1950 powrócił do Rzymu i został osobistym sekretarzem generała stowarzyszenia ks. Wojciecha Turowskiego. W tym czasie był też specjalnym kuratorem dla studentów polskich we Włoszech (do 1957), pozyskując dla nich fundusze na stypendia. Na prośbę przełożonej generalnej sióstr miłosierdzia m. Róży Kłobukowskiej z 27 lutego 1951, generał Stowarzyszenia ks. Wojciech Turowski wyznaczył go 22 maja 1951 na postulatora procesu beatyfikacyjnego s. Faustyny Kowalskiej.

Następnie przez 12 lat pełnił funkcję radcy generalnego w Stowarzyszeniu (1953-65) i rektora domu generalnego (1953-59), a następnie rektora międzynarodowego kolegium pallotyńskiego w Castel Gandolfo (1959-65). Jesienią 1965 został proboszczem polskiej parafii personalnej w Oignies (Francja). W latach 1966-72 był superiorem Regii Miłosierdzia Bożego. Od 1972 do 1984 był rektorem wspólnoty paryskiej i radcą regii, a następnie sekretarzem regii i Rady Regionalnej (nominacja z 5 kwietnia 1978); od lipca 1979 objął ponownie funkcję mistrza nowicjatu. Prowadził też Regionalny Związek Mszalny. W maju 1984 został nagle sparaliżowany prawostronnie i tak żył w domu paryskim aż do śmierci. Wówczas troskliwą opieką został otoczony przez osoby świeckie i siostry zakonne. Codziennie przy jego łóżku odprawiano mszę, a on przyjmował Komunię Świętą. Jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodził 14 czerwca 1990, na który przybyli księża z domu paryskiego, Osny i pobliskich placówek oraz siostry zakonne, pracownicy świeccy i osoby zajmujące się księdzem. Ks. superior Marian Faleńczyk w homilii mówił o tajemnicy cierpienia, "którą każdy z nas odczytuje w świetle tego, co przeżywamy w Regii. Jego cierpienie, jego krzyż są udziałem w Krzyżu Chrystusa i są dla nas przedziwnym znakiem, który wciąż winniśmy odczytywać i który winien być dla nas powodem głębokiego zamyślenia" (J. Szozda).

Zmarł 31 października 1992 o godz. 23.00 w Paryżu na oddziale intensywnej terapii w szpitalu Laennec, w sąsiedztwie kaplicy MB Cudownego Medalika z Rue du Bac. Liturgia mszy pogrzebowej odbyła się 5 listopada w kościele parafialnym w Osny. Przewodniczył jej wicesuperior regii i rektor domu paryskiego ks. Zenon Modzelewski. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele polskich księży z Paryża i okolic, delegacje różnych zgromadzeń zakonnych, znajomi, przyjaciele i krewni. Ostatnią stację na cmentarzu w Osny prowadził ks. Adam Dobek.

Był człowiekiem trzech kultur: polskiej, włoskiej i francuskiej (Z. Modzelewski). Miał siostrę Janinę (1912 - 2009), która była zakonnicą u szarytek, a pod koniec życia przebywała w krakowskim klasztorze; tam zmarła i została pochowana na cmentarzu Batowickim.

Jako jedyny pallotyn we Francji został odznaczony przez rząd Légion d'honeur, za zasługi dla Francji. Za działalność we Włoszech na rzecz Polaków otrzymał odznaczenie Polonia Restituta, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami (2 razy), Krzyż Walecznych, Medal Wojska Polskiego, Gwiazdę za wojnę 1939-45 i Gwiazdę Italii.

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

św. Jan od Krzyżaśw. Jan od Krzyża

Modlitwa do św. Jana od KrzyżaModlitwa do św. Jana od Krzyża

Litania do św. Jana od KrzyżaLitania do św. Jana od Krzyża

Modlitwa do św. Wenancjusza FortunataModlitwa do św. Wenancjusza Fortunata

Cztery drogi skierowujące dziecko na właściwy szlakCztery drogi skierowujące dziecko na właściwy szlak

Lekarz - zawód czy powołanieLekarz - zawód czy powołanie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2024Godzina Łaski 2024

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej