Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

bp Teodor Bensch

(1903 - 1958)

... "dobry i mądry człowiek. Była to jakaś dobroć serdeczna, niezwykle dyskretna, nie narzucająca się (...) był kimś na kogo można było liczyć" (ks. Antoni Słomkowski, wieloletni przyjaciel bpa Benscha jeszcze z czasów jego obecności w KUL)... "Był to bardzo światły i trzeźwy umysł odznaczający się wprost dziecięcą wiarą i niezwykle budującą prostotą i pokorą. (...) zostawił po sobie pamięć kapłana świętego, którego świętość promieniowała i promieniuje" (ks. Władysław Sygnatowicz, wikariusz generalny)...

7 stycznia 1958 - W Szczecinie zmarł Teodor Bensch, profesor prawa kanonicznego, biskup tytularny, administrator diecezji warmińskiej i gorzowskiej.

Urodził się 13 marca 1903 w Buku k. Opalenicy, w archidiecezji poznańskiej. Jego rodzicami byli Józef i Kazimiera z d. Trzcińska. Szkołę średnią ukończył w Lesznie Wielkopolskim w 1923 i w tym roku rozpoczął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Ukończył je w 1927, uzyskując dyplom magistra praw. Studiował następnie w Seminarium Duchownym w Poznaniu i 12 czerwca 1932 przyjął święcenia kapłańskie.

Przejściowo pracował na stanowisku wikariusza parafii św. Mikołaja w Lesznie Wielkopolskim, a w latach 1933-36 studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL; ukończył je doktoratem. Roczne studia specjalistyczne odbył w Rzymie, pracując kolejno w Rocie Rzymskiej i Kongregacji Soboru.

Po powrocie z Rzymu w roku akademickim 1937-38 objął wykłady na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL w charakterze zastępcy profesora tekstu prawa kanonicznego. Wykłady prowadził do 1939. Wybuch wojny spowodował, że powrócił do swojej diecezji, gdzie jednak wkrótce został aresztowany i umieszczony w obozie koncentracyjnym w pobliżu Poznania. Stamtąd został deportowany do ówczesnego Generalnego Gubernatorstwa. Po odzyskaniu wolności od połowy marca 1940, przez cztery wojenne lata pracował duszpastersko w Krężnicy Jarej.

Od 1942 prowadził wykłady prawa kanonicznego i liturgii w Seminarium Duchownym diecezji lubelskiej oraz pełnił obowiązki obrońcy węzła małżeńskiego przy Sądzie Biskupim w Lublinie. Od 1944 prowadził też wykłady z prawa kanonicznego na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich w Warszawie.

Po powstaniu warszawskim wrócił do Lublina, aby objąć wykłady na KUL, lecz już 15 sierpnia 1945 został mianowany administratorem apostolskim dla diecezji warmińskiej. Utworzył kurię biskupią w Olsztynie, reaktywował Seminarium Duchowne "Hosianum" w Olsztynie. Erygował wiele nowych placówek duszpasterskich. Rządy diecezją warmińską sprawował w Olsztynie do 5 stycznia 1951, gdy został usunięty z diecezji. Odtąd przez 5 lat, już jako biskup nominat dla Gorzowa (od 26 kwietnia 1951), pracował w Sekretariacie Prymasa Polski w Warszawie, gdyż był niedopuszczony przez władze państwowe dla sprawowania przeznaczonej mu jurysdykcji.

Sakrę biskupią z zachowaniem dyskrecji otrzymał dopiero 21 września 1954 w kaplicy domowej arcybiskupów poznańskich z rąk abpa Walentego Dymka oraz bpów Franciszka Jedwabskiego i Lucjana Bernackiego. 1 grudnia 1956 został przeniesiony na biskupstwo tytularne Tentyris i od tego czasu sprawował rządy w gorzowskiej administraturze apostolskiej. Rządy w Gorzowie objął 16 grudnia 1956 jako delegat Prymasa Polski z uprawnieniami biskupa rezydencjalnego.

Erygował tu 45 nowych parafii. Utworzył ośrodek katechetyczno-rekolekcyjny w Rokitnie, z Rocznym Studium Katechetycznym powierzonym opiece sióstr salezjanek. Osobiście czuwał na otwarciem podobnego studium dla nauczycieli religii w Gorzowie Wielkopolskim. Oddzielnym dekretem powołał do życia samorzutnie organizujący się już pod kierownictwem sióstr urszulanek Kurs Katechetyczny dla Sióstr Zakonnych w Słupsku. Obok troski o nowe kadry katechetów zadbał również o poziom nauczania religii w szkołach. W tym celu mianował wizytatorów nauki religii: 42 powiatowych, 2 wojewódzkich oraz jednego diecezjalnego. Do tego przy Wydziale Nauki Katolickiej zamianował złożoną z 10 członków radę. Interesował się chórami dziecięcymi, harcerstwem, młodzieżą pracującą, ministrantami. Wysiłki związane z troską o religijne wychowanie dzieci szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich nie przysłoniły też troski o ducha żywej wiary wśród młodzieży akademickiej. Dla młodzieży akademickiej w Szczecinie powołał pierwszego duszpasterza akademickiego, którym został ks. dr Władysław Siwek SJ. Zauważał ludzi biednych i cierpiących.

Zmarł 7 stycznia 1958. Pochowany został w prokatedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim.

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC



Wasze komentarze:
 marzena aneta : 11.01.2025, 21:46
 Biskup Teodor Bensch dziękuję Biskupie Teodorze Bensch kocham Cię bardzo mocno proszę o mądrość miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Biskupie Teodorze Bensch kocham Cię bardzo mocno proszę o dobre powołania kapłańskie katechetyczne zakonne na całym świecie dziękuję Biskupie Teodorze Bensch kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrą posługę kapłańską katechetyczną zakonną na całym świecie dziękuję Biskupie Teodorze Bensch kocham Cię bardzo mocno proszę o szczęście wiare zdrowie papieża Franciszka dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę o niebo dla papieża Benedykta XVl dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę o niebo dla Biskupa Teodora Bensch dziękuję modlitwa ma moc dziękuję modlitwa cuda czyni dziękuję miłość cuda czyni dziękuję nadzieja cuda czyni dziękuję pokora cuda czyni dziękuję sprawiedliwość cuda czyni dziękuję szczerość cuda czyni dziękuję szacunek cuda czyni dziękuję szczęście cuda czyni dziękuję uczciwość cuda czyni dziękuję ufność cuda czyni dziękuję wiara cuda czyni dziękuję wiara to pewność bez dowodu dziękuję wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję marzenia się spełniają dziękuję spełniają się marzenia dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do bł. Jerzego Matulewicza - dzień 6Nowenna do bł. Jerzego Matulewicza - dzień 6

św. Ildefons z Toledośw. Ildefons z Toledo

Modlitwa do św. Ildefonsa z ToledoModlitwa do św. Ildefonsa z Toledo

Modlitwa do bł. Wincentego Lewoniuka i Męczenników z PratulinaModlitwa do bł. Wincentego Lewoniuka i Męczenników z Pratulina

Modlitwa do św. Marianny CopeModlitwa do św. Marianny Cope

Św. Józef Oblubieniec Matki Bożej w nauczaniu Jana Pawła IIŚw. Józef Oblubieniec Matki Bożej w nauczaniu Jana Pawła II

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2024Godzina Łaski 2024

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2025 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej