Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Posługa kapłaństwa

Kapłaństwo urzędowe ma za zadanie nie tylko reprezentować Chrystusa - Głowę Kościoła - wobec zgromadzenia wiernych. Działa także w imieniu całego Kościoła, gdy zanosi do Boga modlitwę Kościoła, a zwłaszcza gdy składa Ofiarę Eucharystyczną. (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1552)

Ustanowienie kapłaństwa chrześcijańskiego łączy się z ustanowieniem ofiary Mszy św. Jeśli Jezus chciał, by wierni byli świadkami Jego działania w sposób namacalny, by we Mszy św. bez przerwy uobecniała się na świecie ofiara krzyża, to musiał powołać ludzi do udziału w swoim kapłaństwie. Ofiara krzyża jest jedyną prawdziwą ofiarą i złożył ją prawdziwy kapłan, więc odtworzenie tej ofiary musi być w mocy jedynie prawdziwych kapłanów, czerpiących i "uczestniczących w jednym kapłaństwie Chrystusowym" (LG, 10).

Pamiątkę ustanowienia sakramentu kapłaństwa obchodzi się w Wielki Czwartek, wspominając Ostatnią Wieczerzę i słowa Jezusa: "To czyńcie na moją pamiątkę". Jezus całą swoją działalnością budował kapłaństwo urzędowe. Czynił to wybierając kolegium Dwunastu (hoi dodeka), którego członkowie są nazwani także uczniami (mathetes) oraz apostołami (apostoloi). Czytamy w Ewangelii św. Łukasza: "Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów (mathetas) i wybrał spośród nich dwunastu (dodeka), których też nazwał apostołami (apostołus)" (Łk 6,13).

Apostołowie, po Zmartwychwstaniu i Wniebowstąpieniu Jezusa, głosili Słowo Boże i budowali Kościół, stanowiąc w Nim Jego filary. Czytamy w Dziejach Apostolskich, że chrześcijanie "trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach" (Dz 2,42). Wkrótce, ze względu na wzrost wiernych, wybrali oni "siedmiu mężów" (...), cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości" i "modląc się włożyli na nich ręce", czyniąc ich diakonami, by "obsługiwali stoły" (por. Dz 6,1-6). Apostołowie mianują także, przez włożenie rąk, "starszych" (gr. presbiteroi) lub "dozorujących" (gr. episkopoi), aby "kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią" (Dz 20, 28). Św. Ignacy Antiocheński (zm. ok. 110 r.) pisał: "Niech wszyscy szanują diakonów jak samego Jezusa Chrystusa, a także biskupa, który jest obrazem Ojca, i prezbiterów jako Radę Boga i zgromadzenie Apostołów; bez nich nie można mówić o Kościele".

W Kościele istnieją pewne stany, które Tradycja za Pismem Świętym, już od starożytności, określa greckim terminem taxeis lub łacińskim ordo. W czasach rzymskich terminem ordo określano stany ustanowione w sensie cywilnym, zwłaszcza stan rządzący. Liturgia Kościoła mówi o ordo episcoporum, ordo presbyterorum i ordo diaconorum. Nazwą ordo określa się również katechumenów, dziewice, małżonków i wdowy.

W Kościele istnieją trzy sakramentalne stopnie kapłaństwa: diakonat - ustanawiany "dla posługi", prezbiterat (właściwe kapłaństwo) - współpracowników stanu biskupiego uczestniczących w powszechnym posłaniu powierzonym Apostołom oraz biskupstwo - pełnia sakramentu święceń, "ustanowieni dzięki sukcesji sięgającej początków, rozporządzają latoroślami wyrosłymi z nasienia apostolskiego" (LG, 20). Już sama etymologia tych terminów naprowadza na znaczeniowe wątki, obecne w jednym polskim terminie "kapłan": prezbiter to "starszy", a więc obdarzony autorytetem; diakon (gr. diakonos) to "ten, który służby", a biskup (episkopos) to "czuwający". Posługa, autorytet i duszpasterskie czuwanie to treść kapłańskiego posługiwania.

Mówimy też o kapłanie "ksiądz". Ten termin pochodzi od słowa "książę" i wskazuje na moment autorytetu i czujności. Zawsze natomiast, odkąd istnieje Kościół, nazywano kapłanów "ojcami", czego pozostałości spotkać można jeszcze np. w obrzędach sakramentu pokuty ("Pobłogosław mnie, ojcze").

Udzielanie sakramentu kapłaństwa ma szczególne znaczenie dla Kościoła i powinno się odbywać z udziałem wielu wiernych. Trzy święcenia - biskupa, prezbitera i diakona - przebiegają w podobny sposób i są udzielane podczas liturgii eucharystycznej. Najważniejszym obrzędem dla wszystkich trzech stopni jest włożenie rąk przez biskupa na głowę wyświęconego, a także specjalna modlitwa konsekracyjna. Modlitwa ta jest prośbą do Boga o wylanie Ducha Świętego i udzielenie darów dostosowanych do posługi, do której kandydat jest wyświęcany.

Szafarzami sakramentu kapłaństwa, wszystkich trzech stopni, są biskupi ważnie wyświęceni, czyli włączeni w sukcesję apostolską.

Kapłaństwo ważnie może przyjąć tylko mężczyzna ochrzczony. Tak bowiem czynił Jezus, wybierając kolegium dwunastu spośród mężczyzn, oraz Apostołowie, wybierając swych współpracowników. Kościół czuje się związany tym wyborem dokonanym przez samego Jezusa i dlatego nie zezwala na święcenia kobiet.

W Kościele łacińskim do kapłaństwa, z wyjątkiem stałych diakonów, wybierani są mężczyźni, którzy chcą zachować celibat, czyli stan bezżeństwa, oddając się całkowicie Bogu i ludziom. W Kościołach wschodnich trwa od wieków już przyjęta praktyka, że biskupi są wybierani spośród celibatariuszy, a mężczyźni żonaci mogą otrzymywać święcenia diakonatu i prezbiteratu. Zarówno w praktyce Kościołów wschodnich, jak i zachodnich, nie może się żenić ten, kto już przyjął sakrament święceń. Kapłan jest tym, który oddaje swe życie do dyspozycji i poświęca pracy "dla Królestwa Bożego" (Mt 19,12).

ks. Andrzej Zwoliński


   

Wasze komentarze:
 Jacek: 13.04.2017, 13:31
 szukajcie a znajdziecie, łykajcie bez sprawdzenia a potępieni razem z kłamcami będziecie, ale odnosząc się do malutkiego fragmentu: " Mówimy też o kapłanie "ksiądz". Ten termin pochodzi od słowa "książę" i wskazuje na moment autorytetu i czujności." :) to prawda, księża KRK są panami tego świata, a ich królem na pewno nie jest Jezus - Jego królestwo nie jest z tego świata, a skoro nie jest to Jego królestwo to i księciunia nie są Jego, to sami poszukajcie w NT czyi.. " Zawsze natomiast, odkąd istnieje Kościół, nazywano kapłanów "ojcami" - bzdura totalna, w NT tego typu określenia można było spotkać w stosunku do np. apostołów którzy tworzyli zbory, byli ich ojcami w wierze i to wszystko, odnosiło się do tych , którzy coś zapoczątkowali u pogan i nie było nadużywane.. LUDZIE - CZY NIE DAJE WAM NIC DO MYŚLENIA FAKT, ŻE W CAŁYM NOWYM TESTAMENCIE SŁOWO "OJCIEC ŚWIĘTY" POJAWIA SIĘ TYLKO 1 RAZ I DOTYCZY SAMEGO BOGA-OJCA?!?! TUTAJ CHODZI O WASZE ZBAWIENIE, SPRAWDZAJCIE WSZYSTKO W PISMIE, BO NIE BEDZIECIE MIEC ZADNEGO USPRAWIEDLIWIENIA, ŻE "KTOŚ WPROWADZIŁA WAS W BŁĄD"!!!
 kris: 12.07.2015, 21:12
 niestety-to farmazony.Apostolowie byli ludzmi roznych zawodow i czesto zonaci.Ksiadz zas to zawod a przez rozporzadzenie papieza to ludzie bezzenni.Warto sie tez zorientowac dlaczego wprowadzono celibat.Kosciolem Jezusa byli wierni,jego kaplani do wiernych wychodzili.Teraz mamy budynki i ksiezy w nich zamknietych.No,chyba ze wypad po koledzie gdzie licza sie koperty.Wierze calym sercem w Boga ale od kosciola odepchneli mnie tzw kaplani.
 Antoni: 04.10.2012, 17:06
 Nie przejmuj się jutro będzie lepiej :)
 Antoni: 04.10.2012, 16:58
 Swoją drogą ciekawe jest jakie grzechy mają wierni i jak sobie z tąki informacjami radzić.
 Antoni: 04.10.2012, 16:51
 Proszę natychmiast opublikować moje wypowiedzi i mnie przeprosić
 Pendrak: 04.10.2012, 16:50
 Und.
 Pendrak: 04.10.2012, 16:46
 Ktoś zmienił coś na forum. Zauważyłem.
 Antoni.: 04.10.2012, 16:44
 Jezus Chrystus wybierając dwunastu zapewnia Rodzinom wiernych to, czego nie zapewniłoby państwo. 1 Nawet najlepszy psycholog nie byłby w stanie okazać wiernym tyle wyrozumiałości co kapłan w trakcie udzielania sakramentu pokuty, spowiedzi świętej i odpuszczenia grzechów. 2 Podczas kryzysów ekonomicznych, gospodarczych, żywieniowych na wypadek pożarół, susz i nieurodzajów w Domu Bożym odbywa się podział materiałów spożywczych tak aby wszystkim starczyło. i jie miały miejsca spory bo to w imię Chrystusa :) 3 Kapłan przyjmuje do Domu Bożego człowieka w każdym wieku co stanowi dalszą edukację tajemnicy ewangelii świętej :) 4 Kapłąn sprawuje ofiarę przebłagalną za każdego człowieka i głosi wzajemne przebaczenie wśród wiernych co jest bardzo ważne. Ludzie bowiem strasznie plotkują i o grzechach innych mówili by w nieskończoność nie dając przebaczenia lekką ręką :) 5 Pochówki są tak ciężkie, że moim zdaniem powinni zajmować się nimi bieżący żołnierze w trakcie dwuletniej realizacji służby wojskowej.
 SUper: 23.05.2012, 15:35
 Supka stronka


 justyna: 10.01.2012, 12:15
 ta noatka jest zla
 parafianie: 03.05.2011, 21:03
 super str.pozdrawiam diakona Grzegorza S.
 ktoś: 20.12.2010, 16:11
 przyłączam się do Twojej wypowiedzi>) stronka jest ok!
 jedyneczka: 19.04.2010, 17:15
 nikt nie dał komentarza więc będę pierwsza:) SUPER STRONA na której można znaleźć wszystko co potrzebne do robienia notatek z religi. ksiądz kazał więc weszłam na neta i znalazłam. super powtarzam. tylko szkoda że nie ma nic normalnego co można spisać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej