Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Kapłan wiernym świadkiem Chrystusowej miłości

     List do kapłanów na Wielki Czwartek 2010

     W tegorocznym liście na Wielki Czwartek biskupi zachęcają kapfanów do bycia wiarygodnymi świadkami Chrystusa we współczesnym świecie. Zapraszają też duchowieństwo na ogólnopolską pielgrzymkę kapfanów na Jasną Górę.

     "Pragnąc świadczyć wyraziście o miłości Chrystusa, trzeba najpierw doświadczyć jej we własnym życiu kapłańskim. Możemy się dzielić tylko tym, co sami przeżyliśmy. Brak osobistego doświadczenia Boga sprawia, że jesteśmy pustym dźwiękiem albo zgrzytem nie dozwalającym ludziom dostrzec piękna Bożego świata i Ewangelii" - napisali biskupi w liście do kapłanów na Wielki Czwartek. Przywołują w nim postać św. Jana Vianneya, gorliwego i świętego proboszcza z Ars, patrona Roku Kapłańskiego. Jak podkreślają biskupi, świadomość własnych słabości uczy pokory i zawierzenia posługi samemu Bogu. .Jednak wielkości kapłaństwa nie mogą przesłaniać nasze słabości i grzechy" - dodają.

     Biskupi piszą o pomoście między światem Bożym i ludzkim, jaki przerzuca poprzez swoją posługę kapłan. Zwracają jednak uwagę na trudności i niebezpieczeństwa z tym związane. "Czasem chcielibyśmy przypodobać się ludziom, odrzucając trudne wymagania miłości Boga w imię rzekomej wierności człowiekowi. Innym razem wydaje się nam, że powinniśmy pozostać na Bożym brzegu i pozostawić zniszczony duchowo świat własnemu losowi" - piszą. W liście znajdujemy ostrzeżenie przed uleganiem światu i upodabnianiem się do niego, a z drugiej strony przed popadnięciem w skrajność Kościoła zamykającego się we własnym świecie.

     W liście na Wielki Czwartek biskupi zauważają, że zmienia się mentalność społeczeństwa, które ogarnięte obojętnością religijną ignoruje kapłanów i ich posługę, co może powodować zniechęcenie duszpasterzy. Wskazują jednak na osobę Jana Pawła II, którego życie jest potwierdzeniem, że "mimo kultury pozornie nie zgłaszającej "zapotrzebowania" na Boga, świadkowie Bożej miłości są bardzo pożądani przez współczesny świat". Podkreślają, że zawsze będą potrzebni autentyczni i święci kapłani. Jak czytamy, "tylko kapłani niosący w swoim życiu świętość Boga są w stanie wyprowadzić ludzkie społeczności ze śmiertelnej zapaści grzechu i uświęcić życie religijne, polityczne, gospodarcze, kulturalne, rodzinne i osobiste wiernych".

     Biskupi zapraszają duchownych na wspólną pielgrzymkę na Jasną Górę w ramach Roku Kapłańskiego. Kapłani z całej Polski spotkają się 1 maja br. w katedrze częstochowskiej. Na Jasną Górę zaniosą księgę upamiętniającą kapłanów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz reżimu komunistycznego, a także urnę z ziemią z byłych obozów koncentracyjnych i miejsc kaźni, w których zginęli kapłani. "Pragniemy ukazać w ten sposób ciągłość kapłanów w dziejach naszego narodu" - napisali biskupi. Kapłani będą się też modlić o nowe powołania. "Przez dar modlitwy o nowe powołania do służ-' by Bożej pragniemy przedłużać Chrystusowe kapłaństwo w następnych pokoleniach, które będą ukazywać światu prawdę, że Bóg jest miłością w Jezusie Chrystusie" - czytamy w liście.

Tekst pochodzi z Tygodnika

11 kwietnia 2010


   


Porozmawiajmy spokojnie o... księżach Porozmawiajmy spokojnie o... księżach
Ks. Piotr Pawlukiewicz
Dużo mówi się o księżach. I często mówi się o księżach krytycznie. Wśród wielu zarzutów stawianych duchownym są te uzasadnione, ale są i kłamliwe. Ciekawe natomiast jest to, że ci, którzy zazwyczaj dużo narzekają na księży, nigdy w życiu nie byli u księdza w domu, nie porozmawiali dłużej, a są specjalistami od tego, jacy są kapłani... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej