Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga swego nadaremno

Dwie panie w podeszłym wieku przyszły do biura parafialnego, by załatwić pogrzeb. W trakcie rozmowy, bez jakiegokolwiek uzasadnienia jedna z pań, zaglądając do torebki powiedziała: Jezu, jednak to mam. Dokonując zapisu w księdze pogrzebowej, przerwałem na chwilę tę czynność i pełen pokoju i życzliwości zwróciłem uwagę pani, by nie łamała drugiego przykazania Bożego. Obie panie poczuły się trochę dotknięte. Krótka rozmowa na ten właśnie temat, przyjęta została ze zrozumieniem.

Nadużycie będzie karane

Po zakończeniu rekolekcji wyszedłem z kościoła. Z różnych stron podążali wierni na Mszę pogrzebową. Na drodze leżał śnieg i było ślisko. Szedłem więc bardzo uważnie, gdy usłyszałem: O Jezu, żeby ksiądz nogi nie złamał. To troskliwe zawołanie jednej z kobiet poirytowało mnie. Po co święte imię Syna Bożego jest wypowiadane w sytuacji, która tego nie wymaga?

Drugie przykazanie Boże jest powszechnie łamane. Starając się słuchać ludzi uważnie i cierpliwie, niestety zauważam, iż często słowa, zwroty: "Jezus Maria, O Jezu, mój Boże, Chryste Panie..." padają bez uzasadnienia i potrzeby. Problem ten pogłębia to, że w konfesjonale rzadko można usłyszeć wyznanie grzechów dotyczących niewłaściwego używania imienia Bożego. A przecież mamy rozum, sumienie, zmysły i to powinno pomagać nam wypowiadać się rozsądnie i właściwie. Dlaczego tak nie jest?

Drugie przykazanie Boże w oryginale brzmi: "Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga swego do czczych rzeczy". Do czczych, czyli próżnych, niegodnych, nieuzasadnionych, np. do zaklęć, wróżb, przysiąg.

Przed kilku laty pewnego rozgłosu nadano sprawie swego rodzaju profanacji polskiej złotówki. Otóż pewien pan użył tych monet jako podkładki do gwoździ, którymi coś przybijał do swego dachu. Jak dobrze pamiętam sprawa zakończyła się w sądzie. Na polskich złotówkach dawniej i dziś był polski orzeł, godło naszego państwa. Można pieska czy kotka nazwać Janek czy Anka, ale nie wypada. Oba imiona są właściwe ludziom, nie zwierzętom.

Przedstawiony problem pozostawiam do rozwagi i dyskusji. Warto, ponieważ nasze odniesienie do imienia Bożego określa przykazanie Boże, a więc bardzo ważne, jak każde inne z pozostałych dziewięciu. Pewną pomocą niechaj będą słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno. Zatem jeśli jesteś chrześcijaninem, niech to nie będzie wzywanie imienia Pańskiego nadaremno. Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy, nie bądź chrześcijaninem byle jakim".

Ks. WOJCIECHWasze komentarze:
 marzena aneta: 30.12.2023, 23:06
 nie będziesz wzywał pana Boga swego nadaremno Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze odzyskanie syna dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Grzegorz VIIGrzegorz VII

Modlitwa do św. Grzegorza VIIModlitwa do św. Grzegorza VII

Związki Jezusa ze świątyniąZwiązki Jezusa ze świątynią

ks. Tadeusz Lisieckiks. Tadeusz Lisiecki

Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)

Przewlekła biegunka u dzieckaPrzewlekła biegunka u dziecka

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej