Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dla kogo była ta spowiedź? Dla Boga czy dla dziecka?

Przez znajomego księdza zostałem poproszony o pomoc. Chodziło o wyspowiadanie pewnej matki, która od lat nie była u sakramentu pojednania. Trochę bała się tego sakramentu. Zresztą miała problem nie tylko ze spowiedzią, ale w ogóle ze swoim życiem. Pokonując pierwszy opór, wyraziła chęć spowiedzi poza konfesjonałem. Korzystając z życzliwości jednego z żeńskich klasztorów, czekałem o wyznaczonej godzinie. Czułem, że czeka mnie wielki trud i zadanie. I tak było.

Rozmawiałem i słuchałem ponad godzinę. Aż tyle było trzeba czasu, aby zakończyć to spotkanie rozgrzeszeniem, udzielonym przy zwykłym stoliku nakrytym jasnym obrusem. Siostra zakonna, która mnie potem podwoziła samochodem do centrum miasta orzekła, że chyba jestem chory. Chory oczywiście nie byłem. Może na mojej twarzy malowało się jeszcze wrażenie tego, co przeżyłem przed chwilą.

W wielu parafiach pierwsza niedziela czerwca to półmetek Pierwszej Komunii Świętej. Wkrótce rzadziej będziemy spotykać na ulicach biel sukienek i alb, a dzieci będą jeździły na ulicach rowerami - pierwszokomunij- nymi prezentami. Coś się kończy i jednocześnie zaczyna.

Dla części rodziców tych dzieci - nie tak małej - ich I Komunia św. jest czasem powrotu do Boga. Jakże często my kapłani możemy usłyszeć w maju i czerwcu: ostatni raz byłem u spowiedzi dziewięć lat temu... To jest piękne, wrócić do Boga choćby po tylu latach. Jednak czasem rodzi się pytanie: dla kogo była ta spowiedź? Dla Boga czy dla dziecka? Jeśli dla Boga, to On dalej poprowadzi swoją łaską, a jeśli dla dziecka...?

Za dziecko można się pomodlić. Ale nie dla niego idziemy do spowiedzi czy Komunii św. Dziecko może być Bożym impulsem, zachętą, mobilizacją. Bywa, że po I Komunii św. rodzice wraz ze swoim małym dzieckiem pozostają wierni Panu Jezusowi. W ilu zaś domach po Komunii św. pozostają tylko prezenty.

"Weźmijcie Ducha Świętego! Którym grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane". (J 22 -23)
Przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Kościół czyta nam powyższe słowa mówiące o Bożym miłosierdziu, które zawsze objawia się w pełni w sakramencie pojednania. Motywacja uklęknięcia przy konfesjonale nie może być jednak przypadkowa. Ta najprawdziwsza zawsze będzie płynąć z żalu, skruchy, chęci powrotu do Boga.

Tak się składa, że piszę te słowa w rocznicę swojej Pierwszej Komunii Świętej, która z racji moich 7 lat była wczesną. Moi rodzice nie musieli dla mnie iść do spowiedzi. Czynili to regularnie i to dla Boga.

Dobrze, jeśli dziecko jest zachętą i mobilizacją do pojednania się z Bogiem, jednak ten powód podstawowy i najważniejszy to nasza wiara, nasze sumienie i nasz żal za grzechy. Duch Święty działa zawsze.

Ks. WOJCIECHWasze komentarze:
 marzena aneta: 30.12.2023, 23:11
 dla kogo była ta spowiedź dla Boga czy dla dziecka Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze odzyskanie syna dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej