Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak ludzie mają się zachowywać i co mówić podczas spowiedzi

(...) Od kilku lat jestem wikariuszem w dużej parafii, gdzie do spowiedzi przybywają wierni z okolicy. W związku z tym mam do księdza bardzo konkretną prośbę. Chodzi o formę spowiedzi. Bardzo denerwujące jest wysłuchiwanie często przestarzałych albo niepoważnych form spowiedzi. Chciałbym, by ksiądz napisał, jak ludzie mają się zachowywać i co mówić podczas spowiedzi. ks. Jarosław

Jak się spowiadać?

Drogi Księże!

Serdecznie dziękuję za list. Domyślam się, o co Księdzu chodzi, sam spotykam się czasem z podobnymi problemami. Niby jest jedna formuła spowiedzi, jeden rytuał, a w wielu parafiach uczą inaczej. Myślę też, że czytelnikom nie zaszkodzi mała powtórka katechizmu.

Zaczynamy spowiedź pozdrowieniem chrześcijańskim: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Klękając przy konfesjonale czynimy znak krzyża. Moje doświadczenia są w tym względzie przykre. U niektórych penitentów znak krzyża przypomina odganianie much. Kapłan też czyni nad penitentem znak krzyża i może zachęcić do szczerej i dobrej spowiedzi mówiąc: "Bóg niech będzie w sercu Twoim i na ustach Twoich, abyś skruszony w duchu dobrze wyznał swoje grzechy".

Teraz wypada, by penitent się przedstawił. Chodzi o wiek, sytuację rodzinną, ewentualnie rodzaj wykonywanej pracy. Następnie określamy czas, jaki upłynął od ostatniej spowiedzi. "Spowiadałem się ostatni raz: cztery dni temu, miesiąc, trzy lata temu..." Nie należy mówić: "Na święta", bowiem nie wiadomo które to były. Jeden z moich penitentów tak kiedyś powiedział, a w trakcie okazało się, że te święta miały miejsce cztery lata temu. Dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem jest podanie dokładnego czasu. M

Następnie mówimy: "Rozgrzeszenie otrzymałem, pokutę odprawiłem, obraziłem Boga następującymi grzechami..." Warto też zaznaczyć nad czym pracujemy, z czego od ostatniej spowiedzi udało się nam poprawić, a z czego będziemy próbowali po obecnej. Kończymy: "Za wszystkie grzechy serdecznie żałuję (zdarzają się tacy, co mówią: "za wszystkie grzechy serdecznie dziękuję), obiecuję poprawę, proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie".

Słuchamy, co spowiednik ma nam do powiedzenia. Jeśli zadaje pytania, możemy na nie odpowiedzieć. Możemy się też pytać i prosić o wyjaśnienie wątpliwości. Uwaga! W tym czasie nie odmawiamy: "Boże bądź miłościw mnie grzesznemu". Na końcu ksiądz wyznacza pokutę. Znowu uwaga! Mamy prawo się z nią nie zgodzić lub i poprosić o inną, oczywiście uzasadniając swój sprzeciw. Spowiednik komunikuje nam, że udziela rozgrzeszenia, modli się za nas, a my okazujemy żal za grzechy. Przy znaku krzyża możemy go powtórzyć i odpowiedzieć "Amen". Spowiednik dodać: "Wysławiajcie Pana, bo jest dobry", odpowiadamy "Bo Jego łaska trwa na wieki". Odchodząc z konfesjonału mówimy: "Bóg zapłać" lub "Szczęść Boże".

Tak powinna odbywać się spowiedź. Osobiście, gdy spotykam się z takim penitentem, wiem, że mam do czynienia z człowiekiem, który poważnie traktuje swoją wiarę. Dlatego zachęcam do takiej formy.

Ks. JAN



Wasze komentarze:
 marzena aneta: 20.06.2023, 00:06
 Jak ludzie mają się zachowywać i co mówić podczas spowiedzi świętej dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę o dobrą spowiedź świętą dziękuję proszę o dobrego kapłana spowiednika z powołania z wiarą dziękuję proszę o światło Ducha Świętego żebym dobrze się wyspowiadała dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Tajemnice Światła Różańca ŚwiętegoTajemnice Światła Różańca Świętego

Modlitwa do św. Siostry FaustynyModlitwa do św. Siostry Faustyny

Litania do św. Siostry FaustynyLitania do św. Siostry Faustyny

św. Faustyna Kowalskaśw. Faustyna Kowalska

Święta z rudym warkoczemŚwięta z rudym warkoczem

Stanisław Kowalski - ojciec siostry FaustynyStanisław Kowalski - ojciec siostry Faustyny

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej