Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Woźnica bez bata

     Bogu dzięki, nie tylko są grzechy, konieczność spowiedzi i postulat unikania zła. Na szczęście jest także pragnienie zmiany i wzrost dobra. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na ludzkie sprawności, które nazywa się cnotami. Jak uczy Kościół, cnota jest to stała dyspozycja; trwała, wewnętrzna postawa pozwalająca spełniać dobre czyny. Cnoty są zaletami umysłu i woli, które korygują czyny, uczucia i moderują postępowanie. Zapewniają łatwość, pewność i radość z dobrego życia.

     Zasadniczo Katechizm dzieli cnoty na ludzkie, czyli moralne i teologalne - które pewnie bardziej kojarzymy jako Boskie - wiara, nadzieja i miłość. Ich źródłem i przedmiotem jest Bóg. Przygotowują człowieka do udziału w Boskiej naturze, czyli wiecznego życia zTrójcą Świętą. Inspirują i wzmacniają działalność moralną człowieka jako dziecka Bożego dążącego do zbawienia. Są jak ziarno rzucone, niejako "wlane" w nas przez Boga w Sakramencie Chrztu.

     Oprócz tego zostają zakorzenione w nas cztery podstawowe cnoty moralne, czyli główne, inaczej kardynalne: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo.

     Roztropność jest cnotą, która pozwala na rozpoznanie w każdej sytuacji życia prawdziwego dobra i trafny wybór naj- lepszych, możliwych sposobów jego realizacji. Dzięki niej możliwe jest właściwie zastosowanie zasad w konkretnych okolicznościach, bo wyprowadza z wątpliwości. Teologia moralna nazywa ją "woźnicą cnót", ponieważ wpływa na inne cnoty określając ich wymiar i działanie.

     Sprawiedliwość polega na stałej postawie oddawania Bogu i bliźniemu tego, co im się należy. Sprawiedliwość w stosunku do Boga określana jest cnotą religijności. Wobec ludzi uzdalnia do przestrzegania godności i praw każdego człowieka.

     Umiarkowanie, czyli wstrzemięźliwość, pozwala kontrolować niepohamowane dążenie do przyjemności. Pilnuje równowagi w korzystaniu z dóbr doczesnych. Wzmacnia panowanie wolnej woli. Utrzymuje pragnienia i pożądania w bezpiecznych granicach.

     Męstwo daje wytrwałość w trudnościach i wierność w kontynuacji dobra. Wzmacnia opór przeciw pokusom i umożliwia zwyciężanie przeszkód w życiu moralnym. Uzdalnia do wyrzeczeń, pokonania lęku wobec gróźb, prześladowań a nawet strachu przed śmiercią i ofiary z własnego życia w obronie słusznej Sprawy. "Lęk przed śmiercią nie jest największym lękiem. Jest to lęk wyuczony w kulturze pokojowej. Większym lękiem napawa człowieka możliwość niesprostania zadaniu, zdrady i utraty honoru. Kto nie ma Sprawy, dla której żyje, bardzo boi się umrzeć. Świadomość Sprawy porządkuje lęki" /Ks. J. Tischner/.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

25 października 2009


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 ASIA: 27.10.2009, 13:24
 BOZE POMOZ MI STOSOWAC SIE DO TYCH 4 CNOT
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej