Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zazdrość

Jak pewnie pamiętamy z lekcji religii, wśród siedmiu grzechów głównych wymienia się zazdrość. Imionami zazdrości I są zawiść i zachłanność. Biblia podaje, że pojawiła się pierwszy raz już w raju, gdy pierwsi ludzie zazdrościli Bogu (Rdz 3, 5). Dalej, sprowokowała Kaina do zabicia Abla (Rdz 4, 5). Później Józef został sprzedany przez swoich zazdrosnych braci (Rdz 37, 11). Pismo Święte wymienia ten grzech w różnych kontekstach ponad 50 razy.

Współcześnie zazdrość nie jest mniej groźna. Będąc powodem wojen, może zniszczyć pokój (KKK 2317). Jest zagrożeniem dla trwałości małżeństwa (KKK 1606). I może zniszczyć miłość, gdy ktoś żąda ciągłej uwagi i celebracji ze strony współmałżonka. Jak jest niebezpieczna, opisał Szekspir w dramacie "Otello". Stąd w psychiatrii istnieje nazwa "zespół Otella", co oznacza zniewolenie, a także obłęd zazdrości.

Ksiądz prof. Józef Tischner podaje, że jest ona główną przyczyną błądzenia w relacjach z bliźnimi. Zazdrość nienawidzi ludzi nie dlatego, że są źli, ale - że są dobrzy, a nawet lepsi od nas. Nie toleruje dobra, o ile nie jest "jej dobrem". Dlatego rzuca podejrzenia, oskarżenia, "demaskuje innych", aby udowodnić, że "ten człowiek" jest obłudnikiem.

Katechizm traktuje kwestię zazdrości jako przekroczenie dziesiątego przykazania Dekalogu "Nie pożądaj!" (KKK 2538-2540). Jest wadą główną, jeżeli oznacza smutek z powodu pomyślności bliźniego oraz chęć zawłaszczenia jego dobra dla siebie. Jest grzechem ciężkim, jeżeli świadomie życzy bliźniemu zła. Objawem zazdrości może być przygnębienie, niepokój i irytacja.

Zazdrość stroi się w szaty różnych cnót i wartości, np. walki o prawa człowieka, równości, uczciwości, zasad demokracji. Często nakłada maskę walki z obłudą. Dominikanin o. Alban McCoy wyjaśnia, że zazdrość udająca sprawiedliwość pragnie, abyśmy wszyscy w demokratyczny sposób cierpieli, niż żeby ktokolwiek z nas był szczęśliwy. Zazdrość udająca obrońcę równouprawnienia dąży do odebrania wszystkich indywidualnych przywilejów. Trudno ją usunąć, gdyż posługuje się hasłami sprawiedliwości społecznej, których nie wypada krytykować. Stąd ci, którzy odważą się ujawnić motyw zazdrości, zostają oskarżeni o niewrażliwość na ludzką biedę. A zazdrość jest najszczęśliwsza wtedy, gdy wszyscy cierpią.

Jezus żąda usunięcia zazdrości z serca;(Mk 7, 22). Wielką pomocą w jej zwalczaniu jest ćwiczenie się w dostrzeganiu i głośnym nazywaniu dobra; w umiejętności dziękowania, życzliwości i radości z cudzego powodzenia. W ten sposób kształtuje się zdolność i postawa chrześcijańskiej miłości (1 Kor 13, 4).

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 12 grudnia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Co oznacza wierzę w Światłość ze Światłości?Co oznacza wierzę w Światłość ze Światłości?

Wiersze na Adwent i Boże NarodzenieWiersze na Adwent i Boże Narodzenie

Betlejem - Asyż. Miasta bliźniaczeBetlejem - Asyż. Miasta bliźniacze

Kard. Stefan Wyszyński na drodze św. MaksymilianaKard. Stefan Wyszyński na drodze św. Maksymiliana

Władysław Reymont, świadek religijności ludowejWładysław Reymont, świadek religijności ludowej

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej