Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zazdrość

Jak pewnie pamiętamy z lekcji religii, wśród siedmiu grzechów głównych wymienia się zazdrość. Imionami zazdrości I są zawiść i zachłanność. Biblia podaje, że pojawiła się pierwszy raz już w raju, gdy pierwsi ludzie zazdrościli Bogu (Rdz 3, 5). Dalej, sprowokowała Kaina do zabicia Abla (Rdz 4, 5). Później Józef został sprzedany przez swoich zazdrosnych braci (Rdz 37, 11). Pismo Święte wymienia ten grzech w różnych kontekstach ponad 50 razy.

Współcześnie zazdrość nie jest mniej groźna. Będąc powodem wojen, może zniszczyć pokój (KKK 2317). Jest zagrożeniem dla trwałości małżeństwa (KKK 1606). I może zniszczyć miłość, gdy ktoś żąda ciągłej uwagi i celebracji ze strony współmałżonka. Jak jest niebezpieczna, opisał Szekspir w dramacie "Otello". Stąd w psychiatrii istnieje nazwa "zespół Otella", co oznacza zniewolenie, a także obłęd zazdrości.

Ksiądz prof. Józef Tischner podaje, że jest ona główną przyczyną błądzenia w relacjach z bliźnimi. Zazdrość nienawidzi ludzi nie dlatego, że są źli, ale - że są dobrzy, a nawet lepsi od nas. Nie toleruje dobra, o ile nie jest "jej dobrem". Dlatego rzuca podejrzenia, oskarżenia, "demaskuje innych", aby udowodnić, że "ten człowiek" jest obłudnikiem.

Katechizm traktuje kwestię zazdrości jako przekroczenie dziesiątego przykazania Dekalogu "Nie pożądaj!" (KKK 2538-2540). Jest wadą główną, jeżeli oznacza smutek z powodu pomyślności bliźniego oraz chęć zawłaszczenia jego dobra dla siebie. Jest grzechem ciężkim, jeżeli świadomie życzy bliźniemu zła. Objawem zazdrości może być przygnębienie, niepokój i irytacja.

Zazdrość stroi się w szaty różnych cnót i wartości, np. walki o prawa człowieka, równości, uczciwości, zasad demokracji. Często nakłada maskę walki z obłudą. Dominikanin o. Alban McCoy wyjaśnia, że zazdrość udająca sprawiedliwość pragnie, abyśmy wszyscy w demokratyczny sposób cierpieli, niż żeby ktokolwiek z nas był szczęśliwy. Zazdrość udająca obrońcę równouprawnienia dąży do odebrania wszystkich indywidualnych przywilejów. Trudno ją usunąć, gdyż posługuje się hasłami sprawiedliwości społecznej, których nie wypada krytykować. Stąd ci, którzy odważą się ujawnić motyw zazdrości, zostają oskarżeni o niewrażliwość na ludzką biedę. A zazdrość jest najszczęśliwsza wtedy, gdy wszyscy cierpią.

Jezus żąda usunięcia zazdrości z serca;(Mk 7, 22). Wielką pomocą w jej zwalczaniu jest ćwiczenie się w dostrzeganiu i głośnym nazywaniu dobra; w umiejętności dziękowania, życzliwości i radości z cudzego powodzenia. W ten sposób kształtuje się zdolność i postawa chrześcijańskiej miłości (1 Kor 13, 4).

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 12 grudnia 2010Wasze komentarze:
 marzena aneta: 14.12.2022, 02:09
 prosze o koniec zazdrości na świecie dziękuję proszę o koniec zazdrości w Polsce dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Karolina: 20.06.2022, 21:21
 Popełniam czasami tyle grzechów. Obżarstwa, egoizmu, zazdrości wobec innych ludzi, oskarżania innych. Teraz mam pełny żołądek, najlepsze trunki i potrawy, wcześniej mówiłam źle o mojej szwagierce i wiesz co Panie Boże? Jest mi tak wstyd, zwłaszcza jak pomyślę o zdrowiu mojego synka, które dostał od ciebie, w tym tkwi twoje umiłowanie życia i każdego dziecka. Ja przez swój hedonizm czuję się mała, zupełnie tycia i żałosna. Wierzę jednak tylko i wyłącznie w to, że jesteś wszystkim i pomożesz mi wstać i oprzeć się temu co złe. Pomóż Boże
(1)


Autor

Treść

Nowości

Grzegorz VIIGrzegorz VII

Modlitwa do św. Grzegorza VIIModlitwa do św. Grzegorza VII

Związki Jezusa ze świątyniąZwiązki Jezusa ze świątynią

ks. Tadeusz Lisieckiks. Tadeusz Lisiecki

Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)

Przewlekła biegunka u dzieckaPrzewlekła biegunka u dziecka

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej