Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Chciwość

Następnym z grzechów głównych, przy którym trzeba się zatrzymać, jest chciwość (KKK 1866).

Występuje ona jako skąpstwo i pazerność. Dotyczy przede wszystkim spraw materialnych. Jeżeli zazdrość ogarnia ludzi, którzy nie mają, to chciwość występuje wśród tych, którzy coś mają, ale chcą mieć jeszcze więcej. I dążą do statego zwiększania stanu posiadania, często nie licząc się z prawem Bożym i krzywdą ludzką. Może pamiętamy jeszcze słowa homilii Jana Pawła II nauczającego na Westerplatte 12 czerwca 1987 r., że "nigdy samo więcej mieć nie może zwyciężyć!". Papieskie wezwanie, aby "bardziej być", niż "więcej mieć" pochodzi od francuskiego filozofa Gabriela Marcela (1889-1973) i przeciwstawia się kultowi rzeczy, marki, nowości, wygodnictwa.

Własność i presja posiadania mogą stać się obsesją i źródłem uzależnienia. Oczywiście, "mieć" jest odpowiedzialne za poczucie osobistego bezpieczeństwa. A dążenie do dobrobytu zostało wpisane w naturę człowieka. Nie jest złem. Ale czy istnieje górna granica, po dojściu do której można powiedzieć: wystarczy, dosyć? Nie ma. Radość ze stanu posiadania bywa uzależniona od tego, co mają inni. Porównując się z nimi przyjmujemy, że to "oni" określają standard; więcej - miarę wartości człowieka!

Grzech chciwości ma źródło w iluzji posiadania. A Ewangelia uczy realizmu (Mt 6, 19; Łk 12, 20). Tak naprawdę nikt niczego nie posiada. Tylko używa. Nie jesteśmy nawet właścicielami własnego zdrowia i życia. Każde posiadanie na ziemi jest względne wobec śmierci i wieczności. A każde przekonanie o swojej własności i przywiązywanie się do dóbr materialnych jest błądzeniem.

Istniejemy dla Boga i dzięki Bogu, który jest źródłem wszystkiego (Rz 14, 7-8). Człowiek powinien patrzeć na fenomen życia jak na największy dar. Jest wezwany, aby docenić i inne dary, i poznać Boskiego Dawcę. Bo czy można realnie powiedzieć, że "mam" młodość, rodziców, przyjaciół, bezpieczeństwo?

Poza tym trzeba uczyć się zostawiać bagaż, który zawraca z drogi do wieczności. Z upływem czasu, w pewnym momencie życia, człowiek nagle uświadamia sobie - choć pewnie nie przyzna głośno - że nie zdąży przeczytać wszystkich książek, które chciałby czy które tylko ma, że nie potrzebuje tylu ubrań w szafie, tylu kompletów pościeli, serwisów, produktów, materiałów. Po prostu nie starczy życia, aby je zużyć. Wcześniej ktoś nie wyobrażał sobie życia bez tego. Potem nawet nie rozpakował.

Przeciwieństwem chciwości jest postawa hojności i wdzięczności. Biblia uczy, że chciwość jest formą bałwochwalstwa i cechuje fałszywych nauczycieli (Kol 3, 5).

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 grudnia 2010Wasze komentarze:
 marzena aneta: 25.12.2023, 12:51
 chciwość Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o chciwości zakończenie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o nawrócenie wiesława sochy edwarda celebuckiego sławomira z rowerem zbigniewa pitury chciwca sergieja koncevoja wasilija bielikova walerego ignacienke antona reginy szymczak zbigniewa szymczaka arkadiusza szymczaka danuty ziętek tomasza ziętka małgorzaty grzegułki piotra z nidzicy piotra z grzmiącej jana ze słubic jana z rybocic grzegorza wincka ryszarda mosice józefa waluka roberta stranza wioletty gogulskiej małgorzaty owsiańskiej teresy czarneckiej aliny dolnej damiana dolnego oliwii dolnej wiesławy cyrulik dariusza cyrulika sebastiana cyrulika anety cyrulik marty ilnickiej arkadiusza czarneckiego sylwestra ilnickiego weroniki ilnickiej iwony ilnickiej mirosława ilnickiego emila ilnickiego willego hansena ruth hansen elżbiety stanisławskiej mirosława stanisławskiego dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o nawrócenie kierowców tirowców komorników polityków wszystkich grzeszników nawracajcie się i wierzcie w ewangielie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5

św. Brygidaśw. Brygida

Modlitwa do św. BrygidyModlitwa do św. Brygidy

Litania do św. BrygidyLitania do św. Brygidy

Św. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieciŚw. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieci

Modlitwa do św. ApolinaregoModlitwa do św. Apolinarego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej