Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Demon chciwości

Zarówno zazdrość, jak i chciwość występują nie tylko w życiu prywatnym i rodzinnym, ale i w działalności gospodarczej. Dominikanin o. Alban McCoy zauważa, że chciwość bywa mylnie nazywana oszczędnością albo przedsiębiorczością. Okazuje się, że szacunek dla ludzi dynamicznych, podejmujących ryzyko, zwiększających zysk - jest względny. Dopóki "interes się kręci", chciwość jest nazywana wydajnością, ale gdy przychodzi kryzys i straty, wtedy szybko oskarża się innych o pazerność.

Podobnie oszczędność może maskować zwykte skąpstwo. Nie powinna być ona celem sama dla siebie. Oszczędza się zawsze "na coś", "po coś".

Oszczędność jest egoistycznym skąpstwem, gdy staje się stylem życia. To pozbawiona radości nerwowa troska o własną przyszłość. Bezwzględnie koncentruje się tylko na własnych potrzebach.

Kościół w ludzkim wymiarze jest dokładnie zorganizowany i w pełni zhierarchizowany. Stąd funkcje i zadania o różnym stopniu znaczenia i prestiżu. Nic dziwnego, że zazdrość i chciwość pojawia się także we wspólnocie Kościoła. Teolog Segundo Galilea mówi o "demonie zazdrości", który ujawnia się w postawie tropienia i pokazywania słabości duszpasterskich inicjatyw, które odbiegają od przeciętności. Towarzyszą temu lekceważące komentarze i ośmieszające żarty. Demon zazdrości broni przeciętności. Ściąga w dół wszystko, co się wyróżnia. Jedną z twarzy zazdrości jest cynizm w stosunku do chrześcijan, którzy chcą żyć bardziej radykalnie.

Formą chciwości jest demon wyróżnień i nagród, czyli "utajone oczekiwanie awansów". Ktoś oczekuje uznania i pochwał. Potrzebuje ludzkiego - emocjonalnego lub materialnego - wynagrodzenia, aby utrzymać zaangażowanie i przekonania na właściwym poziomie. Ale chwieje się jego motywacja, ofiarność i wiarygodność. Demon chciwości ukrywa ambicję zdobywania funkcji i stanowisk pod pretekstem, że "apostolstwo powinno być bardziej skuteczne".

Gorzej, kiedy apostolstwo jest synonimem zarabiania, stając się dochodowym zawodem. Duszpasterstwo ma wtedy postać interesu, a wierny staje się klientem. Oczekiwanie od apostolstwa różnego typu wynagrodzenia sprawia, że celem jest zadowolenie ludzi i troska o wywierane wrażenie.

Nie jest też odkryciem, że część świeckich współpracowników parafii "służy" tylko ze względu na zapłatę. A jeszcze nie tak dawno większość prac przy świątyni wykonywana była przez parafian w czynie społecznym. Można też dostrzec zjawisko cynicznego wykorzystywania przez nich bazy materialnej Kościoła w celu "urządzania się".

"Korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy." (1Tm6, 10).

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 grudnia 2010Wasze komentarze:
 marzena aneta: 25.12.2023, 12:53
 demon chciwości Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o chciwości zakończenie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej