Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Mój brat był przeciwnikiem szczepionek. Czy ma grzech?

Pojawiły się doniesienia o zachorowaniach na odrę. W naszej rodzinie wrócił temat: czy szczepić dzieciczy nie? Mój brat był przeciwnikiem szczepionek. Czy ma grzech?

Szczepionki w konfesjonale

Przeciwnicy szczepień poddają w wątpliwość skuteczność szczepionek, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej. Twierdzą, że w sytuacji ogólnej poprawy warunków życia zagrożenie wybuchem epidemii jest minimalne. Szczepienia zaś są związane z na tyle wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań, że globalnie lepiej leczyć rzeczywiste choroby, niż szkodzić sobie przez zapobieganie jedynie prawdopodobnym epidemiom. Brak odpowiednich potwierdzeń naukowych stanowi główną słabość argumentacji "antyszczepieniowców". Według nich statystyki medyczne powstają na zamówienie lobby farmaceutycznego, organizacji niezwykle potężnej i bogatej. Atak przeciw szczepionkom zainicjował w 1998 r. Andrew Wakefield w najważniejszym na świecie piśmie medycznym "Lancet". Przyznał się jednak w 2010 r., że wnioski z jego artykułu nie były potwierdzone poprawnymi badaniami.

Zwolennicy szczepień natomiast wykazują, że dzięki nim zatrzymano i ograniczono wiele chorób na całym świecie, np. polio czy wirusa ospy prawdziwej. Zapowiadają, że w razie zachorowania śmiertelność dzieci szczepionych jest kilka razy mniejsza niż przy braku szczepień. Wykazują, że ewentualne powikłania nie są uzasadnione naukowo. Wysoki postęp nauk medycznych sprawia, że obecne szczepionki są dużo mocniej kontrolowane i bezpieczniejsze niż te sprzed 50. lat. Eliminuje się wszelkie potencjalnie problematyczne substancje pomocnicze, np. związki rtęci. Na niekorzyść zwolenników szczepień świadczy fakt, że co jakiś czas wycofuje się podejrzane partie szczepionek. Tak było w 1999 r. w USA i w 2007 r. w Polsce. Jednak według zwolenników szczepień fakt wycofywania szczepionek pokazuje, że są one pod należytą kontrolą państw i organizacji medycznych.

Co do oceny moralnej, mówimy jedynie o ryzyku ewentualnego zachorowania, więc nie ma tu bezpośredniego łamania piątego przykazania. Nie szafuję więc słowem "grzech". Przeciwnik szczepionki ma prawo do swoich poglądów, bilansując kwestie ewentualnych zysków i strat. Co innego jednak, kiedy podejmuje w swoim sumieniu takie ryzyko co do własnego dziecka. On ma prawo chronić i leczyć swoje dziecko najlepiej, jak umie. Co innego jednak, kiedy naraża na zarażenie inne osoby, np. dzieci z przedszkola czy ze szkoły. W tym wypadku szczepienie swoich dzieci wydaje się uczciwsze, nawet przy uzasadnionej obawie ewentualnych powikłań.

ks. Marek Kruszewski

Autor jest proboszczem parafii św. Patryka w Warszawie

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 listopada 2018Wasze komentarze:
 Ilona: 20.11.2018, 10:53
 niestety mają się czego obawiać bo nawet lekarze nie wierzą w szczepienia bo swoich dzieci nie szczepią
 Magda: 17.11.2018, 11:45
 Jezeli szczepionki chronią przed chorobą to osoby zaszczepione nie mają się czego obawiać
 Adam: 17.11.2018, 06:00
 Grzech? Twój brat myśli i troszczy się o zdrowie dzieci. Niestety szczepionki obecne szczepionki to tragedia dla dzieci. Poczytaj ulotki tylko nie Polskie bo cześć zeczy zostało usuniętych i zobaczysz co zawierają i co powodują. Potem sam wysuń wnioski czy warto szczepić
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Tyburcjusz, Walerian i Maksymśw. Tyburcjusz, Walerian i Maksym

Modlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i MaksymaModlitwa do św. Tyburcjusza, Waleriana i Maksyma

Modlitwa do św. WalerianaModlitwa do św. Waleriana

Chrzest PolskiChrzest Polski

Poznać Jezusa przy łamaniu chlebaPoznać Jezusa przy łamaniu chleba

Czapeczka i bucikCzapeczka i bucik

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
[ Strona główna ]

Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej