Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
o. Wenanty Katarzyniec

(1889 - 1921)


     Najważniejszym obowiązkiem, jaki mamy względem naszych bliźnich, jest miłość i szacunek. Obowiązek ten wkłada na nas już sama natura, tego domagają się od nas prawa pozytywne Boskie i ludzkie - pisał sł. Boży Wenanty Katarzyniec, franciszkanin, znany spowiednik i kaznodzieja. Żył zaledwie 32 lata, zmarł przedwcześnie 31 marca 1921 r.

     Józef, bo takie imię otrzymał na chrzcie, był synem ubogiej chłopskiej rodziny. Przyszedł na świat 7 października 1889 r. w Oby dowie k. Lwowa. Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego we Lwowie wstąpił do franciszkanów konwentualnych i otrzymał imię Wenanty. "Wyrzeknę się wszystkiego, choćby mi to nie wiem jak drogie było, jeśli mi przeszkadza w zbawieniu duszy" - pisał w tym okresie. Od samego początku przełożeni dostrzegali u niego wielką skromność połączoną z pokorą i szczerą naturalną prostotą. W 1912 r. podczas wakacji w Kalwarii Pacławskiej, po raz pierwszy spotkał się z młodszym od siebie o pięć lat klerykiem Maksymilianem Kolbem, z którym zaprzyjaźnił się. W 1914 r. z rąk bp. Anatola Nowaka w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie. Po krótkiej pracy duszpasterskiej w Czyszkach został mistrzem nowicjatu oraz kleryków we Lwowie, a także wykładowcą filozofii, łaciny i greki. Przyczynił się znacznie do ożywienia gorliwości zakonnej w całej prowincji.

     W swojej posłudze kapłańskiej zwracał uwagę jako znakomity spowiednik i kaznodzieja. Kiedy o. Maksymilian Maria Kolbe organizował redakcję "Rycerza Niepokalanej", zaproponował mu współpracę. Niestety, gruźlica spowodowała, że młody zakonnik nie tylko nie mógł włączyć się w powstanie "Rycerza Niepokalanej", ale musiał opuścić Lwów i formowaną przez siebie młodzież zakonną. "Widocznie taka jest wola Jezusa (...). I dla mnie krzyżem jest chorowanie i to, żem oderwany jest od ulubionej pracy - ale cóż, jeśli Bogu tak się podoba, niech tak będzie!" - pisał. Posłuszny przełożonym udał się na wypoczynek najpierw do Haczanowa, a następnie do Kalwarii Pacławskiej. Na tej ostatniej placówce mimo choroby bez reszty poświęcał się pracy w konfesjonale. Odszedł do Pana wieczorem 31 marca 1921 roku.

     Ojciec Maksymilian - już po śmierci swego przyjaciela - prosił go o wstawiennictwo w sprawie wydania pierwszego numeru "Rycerza Niepokalanej". Gdy pismo ukazało się w styczniu 1922 r., o. Maksymilian jako redaktor naczelny pisał o o. Wenantym: "Drogi mój współbracie w zakonie i dzielny Szermierzu Niepokalanej. Teraz, gdy już stoisz przed tronem Najwyższego i wstawiasz się za zabłąkanymi duszami, gdy słabość ciała nie stawia Ci zapory w intensywnej pracy - spojrzyj! Oto bracia Twoi urzeczywistniają Twe gorące zamiary: pisemko, któregoś tak bardzo wyczekiwał, powstaje, aby dusze dla Niepokalanej zdobywać i przez Jej najczystsze ręce składać z miłością w gorejące Serce Jezusa. Spojrzyj i zajmuj się nim szczerze. Wymódl rozwój pomyślny i bądź mu patronem". I rzeczywiście, "Rycerz Niepokalanej" nie tylko utrzymał się na rynku wydawniczym, ale bardzo szybko nastąpił wzrost jego nakładu, który osiągnął kilkaset tysięcy!

     Proces beatyfikacyjny o. Wenantego Katarzyńca trwa od 1950 r. Stolica Apostolska stwierdziła już heroiczność jego cnót.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 marca 2009


Cuda Jana Pawła II Cuda Jana Pawła II
Paweł Zuchniewicz
Po śmierci Ojca Świętego na całym świecie pojawiły się doniesienia o cudach, których doświadczyli ludzie mający z Nim kontakt za życia. Zaczęły również napływać świadectwa o uzdrowieniach i innych łaskach przypisywanych wstawiennictwu Jana Pawła II po Jego odejściu z tego świata... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Basia: 26.07.2018, 21:10
 Proszę Cię Matenko Najświętsza , Panie Jezu miłosierny przez wstawiennictwo ojca Wenantego(wierzę, ze swietego) o rozwiązanie naszych problemów finansowych aby odzyskać spokój, zdrowie i radość życia. Z całego serca proszę o pomoc.
 Ewa Katarzyna Maria: 20.07.2018, 16:22
 Jestem juz tak udreczona przez lata ze nie wiem o co Cie prosic Ojcze Wenanty.Juz raz wyprosiles CUD fla mojego syna Jana dlatego osmielam sie prosic o kolejny .Wstaw sie za niego i ulzyj mi w tych niekonczacych sie walkach.Wiesz co Ci obiecalam i slowa dotrzymam.Blagam upros te laski o ,ktore prosze codziennie.Niech Dobry Ojciec okaze milosierdzie.Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Matka nasza.Amen
 Ewa Katarzyna Maria: 20.07.2018, 16:20
 Jestem juz tak udreczona przez lata ze nie wiem o co Cie prosic Ojcze Wenanty.Juz raz wyprosiles CUD fla mojego syna Jana dlatego osmielam sie prosic o kolejny .Wstaw sie za niego i ulzyj mi w tych niekonczacych sie walkach.Wiesz co Ci obiecalam i slowa dotrzymam.Blagam upros te laski o ,ktore prosze codziennie.Niech Dobry Ojciec okaze milosierdzie.Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Matka nasza.Amen
 HANNA: 12.07.2018, 16:37
 Ojcze Wenanty błagam Cię uproś opamiętanie dla br.Jana Chryzostoma opamiętanie, uwolnienie od zniewolenia,uwolnienie od toksycznej osoby i powrót do zakonu.
 ELZBIETAS: 10.07.2018, 18:18
  ŚW, WENANTY PROSZĘ BARDZO O WSTAWIENNICTWO ZA MOJĄ CORKE JOANNE I SYNA O POWROT DO KOSCIOLA I TRZEZWOSC O MOCNA WIARE I ZERWANIE Z NALOGAMI PROSZE CALYM SERCEM STROSKANA MAMUSIA
 Barbara: 06.07.2018, 10:36
 Jezu i Mateczko moja Maryjo przez wstawiennictwo O. Wenantego uproś mi potrzebne i bardzo pilne w moim życiu, pomóż mi rozwiązać mojej problemy finansowe, które zagłuszają moją radość, ale tyle Pan Bóg codziennie nam daje radości, ale moje problemy przytłaczają te radość. Chwała Panu proszę Cię O. Wenanty czuwaj nade mną
 Renata: 30.06.2018, 21:26
 Święty Wenanty proszę o poprawę sytuacji finansowej i dobrą pracę, którą będę lubić. Dziękuję za wsparcie i opiekę.
 agnieszka: 28.06.2018, 00:39
 Ojcze Wenanty blagam Cię o rozwiązanie bardzo trudnej sprawy upadłości konsumenckiej
 Renata: 27.06.2018, 23:29
 Ojcze Wenanty proszę pomóż mi znaleźć dobrą pracę dzięki której poprawi się moja sytuacja finansowa. Proszę żebym moją nową pracę lubiła.
 maria: 14.06.2018, 18:20
 Ojcze Wenanty prosze Cie goraco wstaw sie do P.Jezusa i Najswietszej Maryi O pomoc dla mojego syna Tomka o laske nawrocenia laske zywej wiary ufnosci i milosci o chrzest dla jego synka i pomoc dla Tomka w tej trudnej po ludzku nie do rozwiazania sytuacji w ktorej sie znalazl ze swoim dzieci Upros mu zone ktora wybral dla niego P.Jezus pomoc Jezus mu ja spotkac Nièch zawra sakramentalne malzenstwo i stworza szczesliwa rodzine Nièch jego dzieciatko bedzie tez pokochane
 Krystyna: 07.06.2018, 17:13
 Ojcze Wenanty błagam pomóż mi wyjść z pętli zadłużenia. Pomóż mi w tej ciężkiej mojej sytuacji.
 prosze: 03.06.2018, 22:04
 Ojcze wenanty rozwiaz moje problemy finansowe boje sie kazdego dnia...Jezu Ty sie tym zajmij
 prosze: 03.06.2018, 21:36
 Ojcze wenanty rozwiaz moje problemy finansowe boje sie kazdego dnia...Jezu Ty sie tym zajmij
 matka: 03.06.2018, 18:08
 Ojcze wenanty blagaj za mna Matke kalwaryjska I sw Jozefa zebym splacila te dlugi spraw aby moje problemy finansowe sie skonczyly uczyn cud a ja uwielbiac Cie bede I glosic twoja potege
 Krystyna: 02.06.2018, 21:56
 Ojcze Wenanty proszę o Twoje wstawiennictwo u Pana Boga o łaskę wiary dla Mamy.
 Małgorzata: 16.05.2018, 21:35
 O. Wenanty błagam wstaw się u Boga i wyproś potrzebne łaski dla mojego syna, a dla mnie poradzenie sobie we wszystkich sprawach finansowymi i osobistych.
 Grażyna z Radomia: 16.05.2018, 09:18
 Ojcze Wanięty przez Twoje wstawiennictwo proszę. wstawiaj się do. Boga przez Maryję, byłeś profesorem i prowdziłeś innych, pomóż mi dobrze przygotować się do hospitacji w szkole, by Duch oświecił mnie i dał adekwatne pomysły, rozumienie i dobrą kondycję zdrowotną. Błogosław i upraszaj łaski.
 Lucyna: 13.05.2018, 20:12
 Ojcze Wenanty. Proszę Cię za Krysię, która samotnie wychowuje syna. Proszę wyproś dla niej pomoc w zakupie tak bardzo potrzebnego samochodu i wykończeniu domu, jeśli jest to zgodne z wolą Bożą. Dziękuję Ci za dotychczasowe wstawiennictwo i wyproszone łaski.
 Jolanta: 07.05.2018, 17:07
 Ojcze Wenanty prosze cie upros mi uzdrowienie z osteoporozy i takich jej skutkow-zlaman i zniszczenia stawow chrzesci miesni z choroby tarczycy jelit i przygnebienia lekow -prosze upros Niepokalana Krolowa bo przez Nia wszystkie Laski splywaja. Jezus Chrystus jest Lekarzem duszy i ciala. Duchu Swiety Duchu Pana przyjdz.
 Jolanta: 06.05.2018, 00:19
 Ojcze Wenanty kochajac i czczac Maryje Niepokalana dziekowales Panu za Potege Madrosc Milosc Milosierdzie ktore Jej udzielil. Tyle razy kleczales wpatrzony w Jej Cudowny Obraz na Kalwarii Paclawskiej - patrzyles na Syna ktorego tak ochraniala Miloscia a On Malenki wskazywal na Nia i twoj wzrok i serce bieglo do Krzyza ,ktory stal sie dla wszystkich Blogoslawienstwem. Urodzona w ziemi przemyskiej prosze cie Ojcze Wenanty upros dla mnie uzdrowienie z osteoporozy i zlaman w kregoslupie i wszystkich dolegliwosci fizycznych. Blagam bym mogla przybyc do Maryji Matki Wysluchujacej. Wierze ze ciebie wyslucha .
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej