Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

37 Powodów dlaczego warto żyć

     Poniżej podaję trzydzieści siedem zasad, do których doszedłem w trakcie swego chrześcijańskiego życia, a też dzięki poznawaniu stosunków międzyludzkich. Wierzę, że będą przydatne także w waszym życiu.
 1. Starajcie się naprzód o królestwo [Boga] i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane [Mat. 6,33]. Jest to fundamentalna życiowa zasada, na której opiera się wszystko inne.

 2. Zobowiązania i brak czasu są największymi zagrożeniami niszczącymi małżeństwo i przyjaźń. Każda więź wymaga dużo czasu... czy to z ukochaną osobą, czy z samym Bogiem.

 3. Zakochanie nie jest uczuciem, na którym można polegać w młodości [czy w późniejszym wieku]. To intensywne uczucie może ulotnić się w przeciągu kilku dni, pozostawiając jedynie nieporozumienie [i prawdopodobnie nieszczęśliwe małżeństwo]. Jedynym sposobem, aby przekonać się, czy darzysz miłością drugą osobę, jest wzdłużenie czasu znajomości tak, żeby móc się o tym przekonać. Kiedy zapada decyzja o małżeństwie, wtedy twoje zobowiązanie wobec drugiej osoby staje się ważniejsze od uczuć, które z całą pewnością będą pojawiać się i znikać.

 4. Wszechświat i wszystko, co na nim żyje, przeminie któregoś dnia, a Bóg stworzy nową ziemię i niebo. Dlatego to, co dzisiaj wydaje się być tak ważne, naprawdę takie nie jest, z wyjątkiem tych spraw, które wszystko przetrwają [jak na przykład zbawienie i przetrwanie rzeczy robionych dla Boga].

 5. Bóg jest jak ojciec dla swoich dzieci. Kocha je bardziej, niż mogą to zrozumieć, ale też oczekuje od nich posłuszeństwa wobec swojej woli. Powiedział też, że zapłatą za grzech jest śmierć [Rzym 6,23]. To całkowita prawda.

 6. Oto droga do życia wypełnionego sukcesami; Traktuj każdą osobę tak, jak sam chciałbyś być traktowany; szukaj sposobów, aby zaspokoić fizyczne, emocjonalne i duchowe potrzeby ludzi otaczających cię. Powstrzymaj swój egoizm i zapomnij o niesprawiedliwościach popełnionych przez innych. Próbuj zamienić spotkanie z każdą osobą w nową albo też bliższą znajomość. Kiedy zaufaniu wobec ludzi towarzyszy ciężka praca, twój sukces jest murowany.

 7. Wartość człowieka nie zależy od jego piękna, inteligencji czy zdolności. Wszyscy jesteśmy cenniejsi od wszelkich skarbów świata, ponieważ Bóg tak określił naszą wartość. Ten fakt na zawsze pozostanie prawdą, nawet jeśli każdy człowiek na ziemi będzie czuł się przegrany.

 8. Pożądanie jest jak rzeka. Dopóki płynie w granicach wyznaczonych przez Boga - czy jej nurt jest słaby czy silny - wszystko jest w porządku. Ale jeśli zboczy z wytyczonego szlaku i zacznie szukać własnych kanałów, katastrofa jest pewna. - James Dobson Sr.

 9. Zabijanie nie narodzonych dzieci poprzez aborcję jest jedną z najgorszych rzeczy w naszych czasach. Rokrocznie ginie półtora miliona dzieci w Ameryce, a pięćdziesiąt pięć milionów na całym świecie.

 10. Porównanie siebie z innymi jest źródłem poczucia niższości. W chwili, w której zaczynasz porównywać silne strony innych ludzi ze swoimi słabościami, twoje poczucie własnej wartości zaczyna podupadać.

 11. Zasadnicza zasada; nie ryzykuj czegoś czego nie chcesz stracić.

 12. Nadejdzie taki dzień, szybciej niż chcieliby tego twoi rodzice, kiedy nie będziesz się już czuć dobrze w ich domu. Będziesz chciał się wyprowadzić i założyć własny dom. Zaraz potem twoja mama i tata staną się dla ciebie bardziej przyjaciółmi niż rodzicami. A któregoś dnia, jeśli będą żyć dostatecznie długo, ty będziesz dla nich rodzicem, a oni twoim synem i córką.

 13. Jeśli dzisiaj przeżywasz trudności, trzymaj się. Wkrótce wszystko się zmieni. Jeśli idziesz właśnie prostą drogą, a wszystko przychodzi ci z łatwością, przygotuj się. Wkrótce to się zmieni. Jedyną rzeczą, której możesz być pewien, jest właśnie zmiana.

 14. Bóg stworzył dwie płcie, mężczyznę i kobietę. Ich wartość jest taka sama, mimo że każde jest wyjątkowe i różne. Nie tylko nie należy sprowadzać kobiecość i męskość do jednego poziomu, niebezpieczne jest już samo próbowanie tego.

 15. "Korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy" [1 Tm 6,10]. Dlatego Jezus częściej przestrzegał ludzi przed materializmem i bogactwem niż przed jakimkolwiek innym grzechem. Ale normalne też jest, że trzeba się napracować, aby mieć pełny talerz.

 16. Chrześcijanie nie powinni nigdy zasięgać rady astrologów, wróżbiarzy ani zajmujących się czarami [zob. Iż 47,14-15]. Są to zazwyczaj jedynie głosy, które pretendują do bycia nadprzyrodzoną siłą. W niektórych przypadkach jednak współpracują z Szatanem. Bóg nie chce, żebyśmy mieli coś wspólnego z grzechem; chce natomiast, abyśmy przynosili do Niego nasze potrzeby, problemy i decyzje. Obiecał, że On sam będzie prowadzić nas w prawdzie [zob. J 8,32]

 17. Jedną z tajemnic wartościowego życia jest odnalezienie równowagi, szczególnie zaś unikanie upokarzających skrajności. Potrzebujemy jedzenia, ale nie powinniśmy się objadać. Powinniśmy pracować, ale nie ograniczać swych zajęć tylko do tego jednego. Powinniśmy się bawić, ale niech zabawa nami nie zawładnie. Ważne jest, żeby w ciągu całego życia znaleźć bezpieczny środek, a nie balansować między skrajnościami.

 18. Całe życie przed tobą. Ostrożnie podejmuj decyzje, bo możesz ich później żałować. Taka rozterka jest tematem wiersza nieznanego autora sprzed wieków. Mam nadzieję, że nie będziesz musiał myśleć o sobie w ten sposób; Poprzez pola wczorajszych dni. Czasem nachodzi mnie pewien młodzieniec, prosto z jakiejś gry - chłopiec, którym kiedyś byłem i patrzy na mnie litując się. Kiedyś przemknął raz, jakby zobaczyć chciał mężczyznę, którym chciałbym być.

 19. Ci, którzy są najszczęśliwsi, niekoniecznie są ludźmi, którym wszystko przychodzi najłatwiej. Emocjonalna stałość zależy od nastawienia. Należy odrzucić narzekania, depresje i obawy, nawet gdy zawisły nad nami czarne chmury. Należy ulepszać to, co daje się ulepszać i pogodzić z tym, czego nie da się zmienić.
 20. Weź głęboki oddech. Taki oddech zawiera w sobie co najmniej trzy atomy azotu, które są wchłaniane przez każdego człowieka, który kiedykolwiek żył na ziemi, wliczając także Jezusa Chrystusa, Williama Shakespeare'a, Wistona Churchilla, oraz każdego przeciętnego obywatela. Ilustruje to fakt, że cokolwiek robimy, ma to wpływ na innych ludzi, pozytywny bądź negatywny. Dlatego głupotą jest stwierdzenie; "Rób wszystko po swojemu, jeśli to nie krzywdzi innych". Cokolwiek robimy wpływa to na innych ludzi.

 21. Wiara w Boga przypomina wiarę w to, że człowiek może przejść nad wodospadem Niagara po cienkiej linie popychając przed sobą taczkę. Zaufanie Bogu jest jak jazda w tej taczce. Wiara że Bóg może uczynić coś cudownego to jedno; nadużywanie Jego cierpliwości to drugie.

 22. Z Bogiem, nawet jeśli nić się nie dzieje... coś się dzieje.

 23. Pierwsze pięć minut jest szczególnie ważne dla nowej znajomości, wygłaszanego kazania, rodziny z samego rana, taty, który właśnie wrócił z pracy, programu telewizyjnego, prezentacji towaru, wizyty lekarskiej. Pierwsze kilka chwil każdej czynności wykonywanej przez człowieka decyduje o wszystkim, co nastąpi potem. Jeśli właściwie zaczniemy nasze zadanie, prawdopodobnie odniesiemy sukces. Dlatego najwięcej czasu poświęć przygotowując pierwsze pięć minut.

 24. Bez względu na to, jak dwoje ludzi spędza ze sobą czas, wcześniej czy później zdenerwują się na siebie. Ta prawda dotyczy najbliższych przyjaciół, małżeństw, rodziców i dzieci, nauczycieli i uczniów. Pytanie brzmi; Jak zareagują, kiedy nastąpi kryzys. Oto cztery główne sposoby reagowania; Mogą zapanować nad gniewem, ale ukryć go głęboko w pamięci, wówczas na pewno nigdy o nim nie zapomną. Ten sposób wywołuje ogromne napięcie w kontaktach i może zakończyć się innymi problemami. Mogą nabrać wody w usta i zachowywać się niegrzecznie nie rozmawiając o problemie. Na dłuższą metę denerwuje to drugą osobę i zmusza ją do rozmyślań nad tym, co stanowi problem. Mogą wybuchnąć i próbować dokuczyć drugiej osobie. To powoduje koniec przyjaźni, małżeństwa, rodziny i interesów. Albo też mogą ze sobą porozmawiać o swoich uczuciach, ważąc słowa, by nie poniżyć drugiej osoby. Ten sposób bardzo często prowadzi do głębszych i zdrowszych kontaktów.

 25. Nie pobieraj się z osobą, w której chcesz zmienić denerwujący cię charakter. Jeśli nie chcesz żyć z kimś, kto pije, albo nie jest chrześcijaninem, albo jest brudasem, to nie decyduj się na małżeństwo z nim. Szanse na to, że dojdzie do cudownych ulepszeń albo przemian w jego zachowaniu, są niewielkie. Dostaniesz to, co widzisz.
 26. "Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą" [Ps 127,1].

 27. Uczucia same w sobie nie są ani dobre ani złe. Problem może wywołać to, co z nimi zrobisz.

 28. Samotność wynika raczej z powodu odizolowania niż odosobnienia. Innymi słowy, jesteśmy samotni, ponieważ izolujemy się od innych, a nie dlatego, że inni odsunęli się od nas.

 29. Niektórzy mężczyźni oglądają tak wiele relacji sportowych w telewizji, że nawet nie słyszą o tym, że ich żony postanowiły się z nimi rozwieść. Pamiętaj, równowaga i ograniczenia są potrzebne także w przypadku oglądania telewizji.

 30. Ludzkie ciało wydaje się być niezniszczalne, kiedy jesteśmy młodzi. Tak naprawdę jest jednak bardzo delikatne i należy się o nie troszczyć, jeśli ma nam służyć do końca życia. Często do wyniszczających i destruktywnych uzależnień dochodzi w bardzo młodym wieku [od narkotyków, niewłaściwych zachowań, nadużywania siły itd.], a z czasem zamieniają się one w pułapki bez wyjścia.

 31. Zanim skrytykujesz swoich rodziców za ich błędy i niepowodzenia, zapytaj samego siebie; "Czy ja będę lepszy dla moich dzieci" To zadanie jest trudniejsze niż ci się wydaje, a pomyłki są nieuniknione.

 32. Szatan będzie ci obiecywał wszystko, czego tylko pragniesz; pieniądze, władzę, seks czy szacunek. Ale Jezus powiedział; "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości" [Mt 5,6].

 33. Współżycie seksualne chłopaka z dziewczyną jest zakończeniem pewnego procesu. Innymi słowy chęć dotykania, przytulania i całowania, która rodzi się na początku, zaczyna rosnąć w miarę, jak stają się sobie bliżsi i swobodniejsi wobec siebie. Tak samo chęć zbliżenia narasta z każdym dniem, w wielu przypadkach prowadząc do grzechu, będącego przyczyną tragicznych konsekwencji. Ten proces musi być konsekwentnie powstrzymywany przez młodych chrześcijan, jeśli chcą służyć Bogu i żyć według Jego zasad. Swoje kontakty fizyczne mogą kontrolować, jeśli już na pierwszej randce podejmą odpowiednie decyzje.

 34. Bóg ma prawo do naszych dochodów - nie dlatego, że ich potrzebuje, ale że to my potrzebujemy je oddawać.

 35. "Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić" [słowa Jezusa w Mk 8,36].

 36. Lepiej być nieszczęśliwą osobą stanu wolnego, niż być nieszczęśliwym współmałżonkiem.

 37. "Mokry ptak nigdy nie lata nocą". [Mój dziadek powiedział mi o tym, kiedy byłem dzieckiem, i nakazał nigdy tego nie zapomnieć. Pamiętam jego słowa, chociaż do dzisiaj nie wiem, o co mu właściwie chodziło]


Z książki: "Życie na krawędzi"Wasze komentarze:
 adki: 03.11.2016, 18:56
 Bóg to dobro. A my ludzie kochamy się, przyjaźnimy,lubimy,wspieramy,pomagamy sobie nawzajem....Ale też nienawidzimy, krzywdzimy,zadajemy cierpienie, śmierć. Co najdziwniejsze wiele tych uczuć jest równoczesnych a nawet paradoksalnych np. kocham ciebie ale jak odejdziesz to cię zabiję!!! Kochać to nieść dobro i kochać bezwarunkowo!!!
 polak: 16.03.2016, 23:38
 Bóg ma prawo do naszych dochodów - nie dlatego, że ich potrzebuje, ale że to my potrzebujemy je oddawać. kilka mądrych słów wyczytać można wszędzie, ale z tym się nie zgadzam, komu mamy je oddawać, takim jak Rydzyk, czy jemu podobni, bo chyba on biednym nie oddaje, wręcz odwrotnie, samego papieża Franciszka nie słucha...
 ja: 28.10.2014, 17:05
 Moim zdanie to bardziej nakazy jak żyć... żaden z podpunktów wogole nie motywuje a wręcz przeciwnie. Raczej tekst sprzeczny z nagłówkiem dlaczego warto żyć
 abc: 26.10.2014, 18:37
 Gdy zauważyłam słowo "Bóg" już w pierwszym "powodzie" odechiało mi się czytać. Żałosne. Jak można mówić o "Bogu", skoro na świecie jest tyle bólu, cierpienia i niesprawiedliwści? Gdzie, do cholery, wasz "Bóg" w tym wszystkim?
 BeznazwoweKonto: 31.03.2014, 15:37
 Ale jak coś to o Bogu dobrze pisze ... XD
 BeznazwoweKonto: 31.03.2014, 15:35
 Wiecie co? to wszystko jest żałosne... wam się nie chce żyć bo macie problemy, kłopoty w pracy. Musicie znaleźć swoją pasję! Zainteresujcie się czymś lub jeśli nie nawidzicie swojej racy to co! Idźcie na inny kierunek nawet jeśli uważacie ,że jesteście na to zastarzy (to nie prawda!). W końcu odnajdziecie sens życia i dacie radę ze wszystkim! Nie czytajcie tych durnot na górze tych ''wskazówek'' ,że lepiej w ogóle się nie pobierać z kimś itp.
 mono: 06.03.2014, 06:35
 ciekawy artykul ale boga bym w to nie mieszal. mowisz ze stworzy on nową ziemie i niebo? od samego boga masz te informacje? lub to ze pojdziemy do piekla, tez wam to bog powiedzial? zycia po smierci nie ma, znikaja wspomnienia i wszystko inne, pozostaje rozkladajace sie cialo. skad wyobrazenie ze bog nie ma początku i konca, przeciez wszystko ma poczatek i koniec, nic z siebie sie nie wzielo. w boga wierzyc mozna bo daje jakies tam bezpieczenstwo ale go nie ma.
 Bea: 27.02.2014, 16:53
 nie ma boga nie ma boga a jezeli ktoś twierdzi ze jest to ten bóg jest strasznym sk... skoro pozwala cierpiec dziecią a takim złodziej, gwałciciel sidzi sobie w piedlu i ma wszytsko w dupie, nie ma czegoś takie jak bóg, a skoro niby był jezus co miał odkupić nasze grzechy to co nie odkupił, jedne wielko kłamsto ja nie wiem jak mozna w takie pierdoły wierzyć, n
 10-latka: 03.01.2014, 21:53
 Ja nie chce żyć nie mam siły ja się zabiję przepraszam


 anonimowy: 01.11.2013, 23:12
 To miały być powody dlaczego warto żyć a ani troche nie motywuje do życia , smęty bez sensu .
 adam: 12.10.2013, 16:26
 Pamiętaj , Ty decydujesz kim i jaki chcesz być , nasze myśli i poglądy są co najwyżej półprawdami przemieszanymi z mnóstwem błędnych przekonań nie mówiąc już o fałszywych informacjach o życiu i społeczeństwie którymi jesteśmy karmieni niemal od chwili przyjścia na świat
 adam: 12.10.2013, 16:25
 Pamiętaj , Ty decydujesz kim i jaki chcesz być , nasze myśli i poglądy są co najwyżej półprawdami przemieszanymi z mnóstwem błędnych przekonań nie mówiąc już o fałszywych informacjach o życiu i społeczeństwie którymi jesteśmy karmieni niemal od chwili przyjścia na świat
 abc: 03.05.2013, 15:01
 Zabijanie nie narodzonych dzieci poprzez aborcję jest jedną z najgorszych rzeczy w naszych czasach. Najgorsze co mnie spotkalo to to ze mnie urodzono. Dla takiego nieudacznika jak ja aborcja bylaby milosierdziem.
 notak: 01.11.2012, 17:03
 potrzebuje pomocy ..
 szukający dobra: 14.06.2012, 11:38
 Mądre rady dla każdego kto chce osiągnąć życie wieczne. Dziękuję!!!
 basia: 28.02.2012, 10:53
 Wartość człowieka nie zależy od jego piękna inteligencji i zdolności- to budujące że dla Boga jesteśmy cennymi skarbami.Dzisiaj te słowa są dla mnie niezwykle pocieszające.
 pati: 02.09.2011, 14:15
 Ta stronka mnie podbudowała troche psychicznie jestem na skaraju załamania nerwowego:) Ale jestem dzielna dla moich bliskich!!!
 bart: 17.08.2011, 23:07
 A gdy nadejdzie już wielki dzień zanurzymy się wszyscy w głębokiej niczym ważka dziupli absurdu gdzie nikt nie będzie już mówił o mokrych ptakach kojarzących się takim prymitywom jak my dwuznacznie a kolorowa szachownica będzie przyświecać nam i naszym kunom...
 aneta: 16.01.2011, 18:00
 mokry ptak nigdy nie lata nocą gdyż są zaciężki jego pióra ,natomiast w dzień osuszy słońce jego pióra a lot będzie udany , tak i my obarczeni grzechami nie wzniesiemy się ku BOGU
 JA: 13.11.2010, 17:33
 MOKRY PTAK NIGDY NIE LATA NOCA. W TYM NIE DA SIE CHYBA ODNALEZC SENSU. MOZE CHODZI TU O JAKAS PRZEZORNOSC W ZYCIU, ALE PONIEWAZ WATPIE ZEBY FAKTYCZNIE W PRZYRODZIE TAK BYLO WIEC WSZELKIE PODSTAWY TEGO PRZYSLOWIA TRACA SENS. HM???:) ALE MILO BYLO SIE NAD TYM POGLOWIC:)
(1) [2] [3]


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Nepomucenśw. Jan Nepomucen

Modlitwa do św. Jana NepomucenaModlitwa do św. Jana Nepomucena

Litania do św. Jana NepomucenaLitania do św. Jana Nepomucena

Świątynia jerozolimska jest zapowiedzią domu modlitwy dla wszystkich narodów (Iz 56,7)Świątynia jerozolimska jest zapowiedzią "domu modlitwy dla wszystkich narodów" (Iz 56,7)

Kard. Adam KozłowieckiKard. Adam Kozłowiecki

Ile gruszek zjadła sarenka?Ile gruszek zjadła sarenka?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej