Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

...8 pigułek antystresowych

     1. Patrzmy na sprawy od dobrej strony

     Pewna wielka fabryka butów wysłała do Afryki swoich dwóch pracowników z poleceniem zbadania nowych rynków zbytu. Po pewnym czasie przychodzą dwa telegramy: Pesymista: "żadnych szans. Tu wszyscy chodzą boso". Optymista: "Nieograniczone możliwości. Tu nikt nie ma butów".

     Optymizm to sprawa oczu. Dlaczego Chrystus był tak wielkim optymistą? Gdyż spoglądał na wszystko z miłością. Posłuchajcie opowieści, która pochodzi z ewangelii apokryficznej (czyli takiej, która nie jest potwierdzona przez Kościół). Pewnego dnia Jezus przechodził przez wieś. W pewnym momencie zobaczył w oddali ludzi, którzy wpatrywali się w ziemię i mówili: "Cóż za śmierdzące świństwo", "Ale ścierwo!". Wszyscy przyglądali się martwemu psu. Jezus też spojrzał na niego i powiedział: "Jakie ma piękne zęby!".

     Sprawcie, aby wasze oczy stały się oczami dobrych i widzących wszystko w jasnych barwach. To one są najlepszą receptą na rozumienie i kochanie naszych dzieci i wszystkich ludzi. Na pokochanie życia.

     A teraz inna opowieść (jest nazbyt piękna, aby ją opuścić). Jednego poranka pewien profesor wspiął się na katedrę i zanim jeszcze rozpoczął wykład, wyrwał ze swojego zeszytu dużą, białą kartkę, na której znajdowała się mała plama z atramentu, i zwrócił się do studentów: "Co widzicie?", "Czarną plamę", krzyknął ktoś natychmiast. "Widzicie, powiedział profesor, to są właśnie ludzie: dostrzegają jedynie plamy, nawet te najmniejsze, a nikt nie widzi tej cudownej i białej karty, która jest życiem!"

     2. Pielęgnujmy nasz umysł

     Wszystko rozpoczyna się od głowy. Jeszcze jedna sympatyczna bajeczka.

     "Pewien pielgrzym szedł wiejską ścieżką, nagle wśród trawy coś przeleciało, jakby kamień o dziwnym kształcie. «To pewnie żmija», pomyślał. I w tym momencie żmija rzeczywiście rozwinęła się, zaatakowała i ukąsiła go śmiertelnie. Inny pielgrzym szedł tą samą ścieżką: także i on zauważył coś na kształt kamienia o dziwnym wyglądzie. «To jakiś ptak», pomyślał. W tej chwili zatrzepotało coś, rozpostarły się skrzydła i zerwał się do lotu piękny ptak".

     Ta bajka opowiada nam o niezwykłej sile naszych myśli. Rzeczy mają się zazwyczaj tak, jak pragniemy je widzieć. Tak więc precz z użalaniem się nad sobą:, jaki ja jestem głupi", "nic mi w życiu nie wychodzi".

     Optymista wie, że musi pielęgnować swój umysł. Nigdy nie mówi do siebie z samego rana: "Jestem znów o jeden dzień starszy", ale "Jestem bogatszy o nowe 24 godziny". A kiedy wieczorem kładzie się spać, mówi sobie w myśli: "Wszyscy jesteśmy przykryci gwiazdami".

     Precz ze smutnymi myślami! Nie zarażajmy nikogo pesymizmem. "Uważaj na to, uważaj na tamto..." W ten sposób nasze dzieci rosną w terrorze. To prawda, że na świecie dzieje się wiele złego, ale wciąż jeszcze dzieje się wiele dobrego; nie wszyscy dobrzy ludzie zginęli na wojnie w Libii!

     3. Śmiejmy się

     Nic bardziej nie oczyści naszej krwi jak "serdeczny śmiech na 32 zęby". Śmiech ułatwia trawienie (dajmy sobie spokój z tabletkami); pobudza serce i wzmacnia mięśnie (bardziej niż bieganie); pobudza funkcje kreatywne naszego mózgu i podtrzymuje naszą sprawność fizyczną (dajcie spokój ze sztucznymi podnietami).

     Śmiejmy się! Kto się śmieje, ten jest w trójnasób inteligentny: po pierwsze dlatego, że nie będą go łapać kolki; po drugie dlatego, że za każdym razem jak się śmieje, wyjmuje sobie z trumny jeden gwóźdź; po trzecie, staje się miły dla wszystkich.

     4. Nie komplikujmy sobie życia

     Dzisiejsza telewizja, książki, gazety, nieustannie mówią nam, jak mają się zachowywać nasze dzieci: o 905 kąpiel, o 1400 spacerek; w kilka minut po jedzeniu powinny ziewnąć; potem powinno im się odbić... i spać. A rodzice "łapią się" na te bzdury! Błagamy, nie dajcie się zwariować! Nie przesadzajmy z zaufaniem we wszystko to, o czym nam mówią psycholodzy i "mądre" książki; w ten sposób będziemy się zajmować tylko nimi, a zapomnimy o dziecku.

     Nie zachowujmy się tak jak bohaterzy tej orientalnej historii:

     Wieczorową porą pewien mężczyzna, zachwyciwszy się niezwykle pięknym tego dnia księżycem, chciał go pokazać swoim znajomym. Wskazał im go palcem, ale wszyscy zamiast zachwycać siy księżycem, gapili się w palec.

     Książki, psycholodzy są tak jak ten palec: nic poprzestawajmy jedynie na nich. To, co ma znaczenie, to dziecko. Istnieją rodzice, którzy nigdy nie studiowali, a bardzo wiele wiedzą. To ci, którzy potrafili obserwować swoje dziecko z poczuciem rozwagi, zdrowym rozsądkiem, bez większych lęków i komplikowania spraw.

     5. Myślmy zawsze o tym, co posiadamy, a nie o tym, czego nam brakuje

     "Brakuje nam jeszcze tego i tego! Patrz na dzieci sąsiadów: jak dobrze im idzie w szkole, jak się wspaniale zachowują..." Koniec z marudzeniem, wzdychaniem, smutkami i nieszczęściami...

     Ale tak naprawdę czy nie dzieje się nam coś strasznego? Czy chcemy, aby na naszych łzach popłynęła w morze jakaś barka?

     Nie istnieje nic głupszego jak zalewanie sobie żółcią wątroby, bo trawa w ogrodzie sąsiada jest bardziej zielona od naszej. Nie martwcie się, wasz sąsiad ma ten sam problem!

     6. Przeżywajmy dzień po dniu

     Myślenie o tym, aby móc być dobrymi rodzicami przez 70 lat, może trochę przestraszyć. Jednak pamiętanie o tym przez cały dzień jest do wytrzymania. To miał na myśli papież Jan XXIII, który pisał w swoim pamiętniku:

     "Choćby dzisiaj spróbuję żyć dniem dzisiejszym, nie usiłując rozwiązywać wszystkich problemów za jednym zamachem.

     Choćby dzisiaj dostosuję się do wszystkich okoliczności i nie będę żądał, żeby to one dostosowały się do mnie.

     Choćby dzisiaj uczynię jakiś dobry uczynek i nie pochwalę się nikomu.

     Choćby dzisiaj będę wierzył mocno, że Opatrzność Boża chroni mnie zawsze tak, jakby poza mną nie istniał nikt inny na świecie.

     Choćby dzisiaj nie będę się lękał. W szczególny sposób nie będę się bał zwracać uwagi na to, co jest naprawdę piękne ani nie utracę wiary w dobro".

     7. Noga z "gazu"

     Świat nie musi być przez nas popychany, by mógł się poruszać do przodu. Zbyt wielu z nas dociera do tej prawdy, kiedy już jest za późno. Tak było z pewnym dziadkiem, który w dzień swojej śmierci zostawił wnukom list. Napisał im co by zrobił w swoim życiu, gdyby je mógł zacząć od nowa. Przytoczymy wam jego fragment, bo wydaje nam się bardzo mądry i aktualny: "Gdybym jeszcze raz mógł żyć, starałbym się popełnić trochę więcej błędów. Nie robiłbym wszystkiego, aby być ideałem. Byłbym bardziej ustępliwy. Nie traktowałbym poważnie zbyt wielu rzeczy. Zobaczyłbym trochę więcej zachodów słońca. Jadłbym więcej lodów, a mniej fasoli. Byłem tym, który godzina po godzinie, dzień po dniu robił wszystko w przemyślany i ostrożny sposób. Kimś, kto nie wyruszał w podróż, jeśli nie miał ciepłego swetra, skrzyneczki z lekarstwami i płaszcza przeciwdeszczowego. W moim nowym życiu będę podróżował bez bagaży. Pojadę na więcej wycieczek i zawsze będę się bawił z dziećmi. Na nieszczęście to się już nie powtórzy".

     Dziękujmy Bogu za to, że ktoś, kto czyta te strony, może jeszcze to wszystko zmienić. Dziękujemy mu za to, że mamy przed sobą jeszcze całe życie, byśmy mogli zrozumieć, ile posiadamy, ile możemy, a przede wszystkim kim jesteśmy.

     Na kilka lat przed śmiercią Fiodor Dostojewski napisał: "Cały wasz smutek wynika z faktu, że nie zdajecie sobie sprawy, jak jesteście piękni! Każdy z was może uczynić każdego szczęśliwym; każdy z was ma w sobie tę moc, tyle tylko, że jest ona tak głęboko zagrzebana w waszym wnętrzu, że wy sami nie wierzycie w nią".
8. Cieszmy się życiem!

Pino PellegrinoWasze komentarze:
 słonko : 01.02.2013, 19:58
 Przeczytać, zapamiętać i uwierzyć. Prosta droga do szczęśliwego i pełnego życia. Tylko dlaczego tak trudno to osiągnąć, dlaczego złość i niezrozumienie bierze górę kiedy przychodzą problemy. Uczyć się każdego dnia szczęścia to zadanie dla każdego z nas.
 Jarek.B: 20.01.2013, 12:29
 Gdyby takie kazania były w kościele, to bym nie wychodził w połowie mszy!!!!!
 urszula 25 07 2012: 26.07.2012, 21:22
 takie to piękne i niby to wiem ale /zła wola /czasem bierze górę, myślę, że nic nie trwa wiecznie i ja kiedyś będę żyła tymi słowami - wszystko we właściwym czasie -
 alicja: 15.09.2011, 09:47
 Dzieki ,zaczelam myslec inaczej.
 Damian: 23.07.2010, 23:17
 Dzięki... Te słowa naprawdę mają moc. Choć niby to tylko słowa, przemówiły do mnie bardziej, niż cokolwiek usłyszałem wcześniej... Teraz postaram się do wszystkiego podchodzić z dystansem, na spokojnie i z uśmiechem na twarzy :) Pozdrawiam! ;)
 Madzior: 09.04.2010, 18:21
 Stronka zawiera wiele pięknych mądrości o których my doskonale wiemy, ale przez codzienności życia nie doceniamy i zakopujemy tak cenne dary..Pielęgnujcie zadowolenie i szczęście każdego dnia deszczowego czy słonecznego. Ciepło pozdrawiam i dzięki za str.
 samotne serce: 28.03.2010, 09:03
 tak bardzo pragnę żyć - i cieszyć się pięknem tego co stwórca nam zostawił odrobina tego optymizmu spłynęła na mnie oby tak było co dzień dzięki
 danuta: 31.10.2009, 20:52
 Wspaniała strona,obym tylko zapamiętała jak do niej wrócic.Dziękuję,zawsze można coś zobaczyc inaczej.
 Piotrek: 09.10.2009, 23:28
 Życzę każdemu żeby mógł tak żyć i natrafiał w internecie tylko na takie dobre strony...


 Paulina: 13.06.2009, 15:49
  hmm wczesniej korzystałam z internetu by pogadac z innymi , zrobic sobie przyjemnosc na stronach dla dorosłych. Wstyd mi dzis za siebie. Ale z drugiej strony jestem szczesliwa bo cos zrozumiałam i chyba to jest wazniejsze od tego ze kiedys robiłam takie rzeczy!! Wchodze na ta strone co dzien. Moje życie , chce juz zawsze isc u boku Chrystusa.
 Paulinona: 13.06.2009, 15:47
  hmm wczesniej korzystałam z internetu by pogadac z innymi , zrobic sobie przyjemnosc na str
 dusia: 29.05.2009, 17:10
 jak to dobrze ze jest taka wspaniała strona....dziekuje..również za tych dobrych ludzi którzy potrafią ją docenić
 Merry: 21.04.2009, 18:16
 Sliczne slowa, dziękuje za nie, dotarły do mojego serca :)
 karolina: 15.01.2009, 20:00
 mądre słowa! dziękuje :) będę czytać tą stronę zawsze wtedy, kiedy moje samopoczucie się pogorszy :)
 lilaa: 13.01.2009, 20:59
 Dziekuje !!!!
 już szczęśliwa: 08.12.2008, 17:18
 Ten artykuł pomógł mi spojrzeć na moje życie z innej, lepszej strony i dzięki temu wyszłam z depresji. DZIĘKUJĘ!!!
 Bibi: 16.09.2008, 16:59
 Ja wiem ze kazdy dzien jest stworzony z mysla o mnie i za to dziekuje mojemu Stworcy ze o mnie nie zapomina:)dzieki za stonke jest wiecej niz do dobra:)
 Dorotka: 15.09.2008, 22:02
 :) dobry pomysł z tą stronką.Ciekawe kto na to wpadł? Może wie Ktoś u góry?:)
 milagros: 21.04.2008, 09:37
 DZIĘKUJĘ
 uśmiech:): 05.04.2008, 14:26
 piękna stronka... tak bardzo dziękuję:)
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Rafał Chylińskibł. Rafał Chyliński

Modlitwa do bł. Rafała ChylińskiegoModlitwa do bł. Rafała Chylińskiego

Litania do bł. Rafała ChylińskiegoLitania do bł. Rafała Chylińskiego

Modlitwa do św. BibiannyModlitwa do św. Bibianny

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej