Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Bazylika w Kobyłce

     Mamy nową bazylikę! Kościół Świętej Trójcy w Kobyłce został decyzją Stolicy Apostolskiej wyniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej. Doceniono sprawowany tu kult, architekturę i teologiczną wymowę wnętrza z pięknymi barokowymi freskami.

     - Decyzję otrzymaliśmy bardzo szybko - mówi ks. prałat Jan Andrzejewski, kustosz świątyni. Episkopat Polski skierował dokumenty do Watykanu 19 maja. Nuncjusz apostolski w Polsce otrzymał dekret ustanawiający kościół Bazyliką Mniejszą datowany na 6 października.

     W Polsce są kościoły oczekujące na takie decyzje od kilku lat. Warunkiem starań jest wartość historyczna świątyni i kult wyrastający poza teren parafii. Po katedrze św. Floriana i bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie jest to trzeci kościół z takim tytułem w diecezji warszawsko-praskiej. - Pierwsze starania parafia rozpoczęła już w 1998 r. Otrzymaliśmy wtedy odpowiedź o wstrzymaniu nadania tytułu z powodu zbyt małego prezbiterium, braku kaplicy adoracji i stałych godzin spowiedzi poza Mszami Świętymi - mówi ks. Andrzejewski.

     Prezbiterium powiększono, a w grudniu 2008 r. otwarto w dolnym kościele klimatyzowaną i ogrzewaną kaplicę adoracji. W ciągu tygodnia zawiązała się 200-osobowa grupa, z której codziennie w godz. 8-18 w kaplicy ktoś "pełni dyżur" adoracyjny. Spowiedź w zamkniętym konfesjonale odbywa się od wtorku do piątku w godz. 17-18. Teraz parafia rozpocznie przygotowania do uroczystości związanych z podniesieniem kościoła do rangi bazyliki. Odbędą się - z udziałem Episkopatu Polski - dopiero wiosną. - Do tego czasu planujemy jeszcze wymienić drewniany stół ołtarza na marmurowy i postawić w prezbiterium drewniane stalle - zapowiada ks. Andrzejewski. I przypomina, że już od momentu wydania dekretu kościół funkcjonuje na prawach bazyliki - pielgrzymi codziennie mogą zyskiwać odpusty. Szczegółowe wytyczne związane z odpustami nadanymi przez Ojca Świętego dla kościołów, które otrzymały tytuł Bazyliki Mniejszej, znajdą się na tablicy wywieszonej na frontonie kościoła.

     Kościół Świętej Trójcy to prawdziwa perła baroku. Ufundował go w latach 1736-40 biskup płocki Marcin Załuski, zaprftszając do pracy włoskiego architekta Guida Longhiego. Wydawać się tutaj może, że odbywamy spacer po jednej z rzymskich barokowych świątyń. Ściany i sklepienia są dziełem nieznanego włoskiego artysty. Freski wykonał trudną i rzadką metodą kazeinową, nakładając farby na suchy tynk przez kropkowanie i kreskowanie.

     - Tylko trzy świątynie w Europie mają taki typ zdobień - podkreśla ks. Andrzejewski. Największe wrażenie wywołuje piękna, zajmująca całe sklepienie nawy głównej scena przedstawiająca adorację Najświętszego Sakramentu: w centrum ołtarz opatrzony symbolami męczeństwa Chrystusa - zabitym barankiem, purpurowym płaszczem i cierniową koroną; na leżącym krzyżu kielich z emanującą promieniami Hostią; nad ołtarzem unosząca się postać Zmartwychwstałego Jezusa.

     Z lewej strony ołtarza widnieje przedstawienie klęczącej Matki Bożej, licznych postaci świętych otaczających ołtarz, a wśród nich św. Józefa, apostołów i ewangelistów. Drugi krąg wypełniają postacie starotestamentowe. Jest tu m.in. Ezechiel z ognistym mieczem, Dawid z harfą, Mojżesz z tablicą Dekalogu, wsparty na drabinie Jakub. Są tu także: św. Franciszek ze stygmatami, św. Tomasz z Akwinu, św. Hieronim i polscy święci: Wojciech, Stanisław Kostka, Kazimierz Królewicz.

     Wśród malowniczych scen biblijnych w prezbiterium nad ołtarzem głównym znajduje się przedstawienie narodzenia Jezusa, a nad drzwiami wejściowymi - scena wypędzenia przez Chrystusa kupców ze świątyni.

     Kościół w Kobyłce odwiedzają studenci historii sztuki z Warszawy i Poznania. Dziewięć lat temu dokonano niezwykłego odkrycia na zewnętrznych jego ścianach: pod skutymi tynkami znajdowały się freski ze stacjami Męki Pańskiej. To zapewne pozostałość po okresie pobytu bernardynów, opiekujących się kościołem w latach 1775-1873. Świadczy o tym, że miejscowa świątynia była jednym z kilku kościołów stacyjnych w Polsce, do którego zdążali pielgrzymi. Od teraz będzie szczególnym miejscem pielgrzymowania jako Bazylika Mniejsza.

Irena Świerdzewska


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 21 listopada 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej