Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kaplica św. Jana Pawła II w Muzeum Żup Krakowskich

21 listopada 2014 r. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka udostępniło nowoczesną kaplicę pod wezwaniem Św. Jana Pawła II w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli. Jej poświęcenia dokonał Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

Dotychczas to górnicy, idąc za potrzebą serca, urządzali kaplice w kopalni. Swym stylem i aranżacją odzwierciedlały ducha epoki, w której powstawały. Różniły się kształtem, wielkością i wystrojem wnętrz - od bardzo skromnych po bogato wyposażone i wykute w soli. W sumie w wielickiej kopalni w ciągu stuleci powstało ok. 40 kaplic i miejsc kultu. Do dnia dzisiejszego zachowało się 26. Obrazy i rzeźby z pozostałych i nieistniejących już kaplic są prezentowane na wystawie "Sacrum w dziedzictwie solnym" w ekspozycji Muzeum na poziomie III kopalni.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum prof. Antoni Jodłowski - udostępniona kaplica pw. Św. Jana Pawła II posiada wystrój na miarę XXI w. - nowoczesny z wykorzystaniem multimediów. Oddając ducha naszych czasów wpisuje się ona w wielowiekową tradycję urządzania kaplic w kopalni.

Zasadniczy wystrój świątyni stanowią trzy rzeźby - bryły solne sprawiające wrażenie unoszenia się nad ziemią : pierwsza z nich tworzy mensę ołtarzową; druga jest elementem kompozycji; trzecia ustawiona pionowo w kształcie bloku solnego składa się z czterech ruchomych części, które po rozsunięciu tworzą świetlny krzyż. Z uwagi na podatność halitu, tj. soli kamiennej na ługowanie (rozpuszczanie) pod wpływem wilgotnego powietrza bryły te wykonane zostały ze specjalnego tworzywa wiernie oddającego wygląd kryształów soli kamiennej.

Pojawienie się świetlnego krzyża stanowi kulminacyjny moment multimedialnego spektaklu pt. "Na początku było słowo" wg Ewangelii Św. Jana. Kaplica poświęcona Papieżowi została tak zaprojektowana aby motywem przewodnim stały się jego słowa. Animacje w formie projekcji wielkoformatowej, wykorzystują fragmenty homilii Papieża. Współbrzmiąca z obrazem muzyka, świetlna iluminacja, efekty laserowe współtworzą całość oddziałująca na zmysły i emocje widza.

Multimedialna przestrzeń kaplicy została zaprojektowana tak aby pogłębić myśl przewodnią odwołującą się do słów św. Jana Pawła II. Na instalację multimedialną składają się: projekcje holograficzne, interaktywne przestrzenie związane z papieskimi pielgrzymkami, projekcje fragmentów homilii z całego świata, którym towarzyszy głos Papieża z tzw. sound shower'ów. Dzięki temu, w różnych miejscach komory, można usłyszeć w 6. wersjach językowych fragmenty z homilii papieskich świadczących o globalnej skali oddziaływania Jego przesłania.

Patronem kaplicy jest Św. Jan Paweł II, któremu świat ludzi pracy był bardzo bliski i w swoich kazaniach oraz rozważaniach poświęcił temu zagadnieniu wiele miejsca, apelując o godne traktowanie pracowników oraz ich sprawiedliwe wynagradzanie. Stąd świątynia jemu poświęcona w kopalni, w której przez siedem wieków pracowało wiele pokoleń górników. Karol Wojtyła zaznaczył swą obecność w wielickiej kopalni trzykrotnie: w 1930 r., 1936 r. oraz będąc kardynałem w 1971 r. Ten wyjątkowy Papież-pielgrzym przez cały pontyfikat przemierzał świat by spotykać się z ludźmi wskazywać na to co ich łączy, uczyć miłości, szacunku i wybaczania - teraz to oni, turyści i pielgrzymi z całego świata, mogą przychodzić do niego, by tu wracać do uniwersalnych i ponadczasowych wartości, które głosił.

O Patronie przypomina karta z makularza - dziennika konklawe kardynała Karola Wojtyły z pierwszym jego podpisem jako Papieża Jana Pawła II eksponowana w gablocie po lewej stronie ołtarza i na wprost wejścia. Dokument ten został udostępniony Muzeum przez Kurię Archidiecezjalną w Krakowie.

Kaplica będzie czynnym obiektem sakralnym, nad którym opiekę będzie sprawował kapelan. Jest ona prawdopodobnie najgłębiej na świecie położoną świątynią poświęconą Papieżowi. Zostanie włączona do szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże", będą tu też obchodzone uroczystości lokalne oraz ponadregionalne m.in. związane z osobą Papieża Jana Pawła II.

Autorem aranżacji wystroju wnętrza i multimediów jest artysta plastyk Aleksander Janicki a autorem technologii multimediów mgr inż. Maciej Dziadowiec.

Więcej informacji: www.muzeum.wieliczka.pl

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej