Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Katedra św. Rufina w Asyżu

W głębi prostokątnego placu otoczonego dwoma skromnymi budynkami, wznosi się surowa, ale jakże wspaniała w swoim romańsko-umbryjskim stylu fasada świątyni św. Rufina.

Katedra św. Rufina

Jak wynika z gotyckich liter wyrytych na jednym z kamieni nagrobnych, wmurowanym w głębi prawej nawy kościoła, budowa świątyni rozpoczęta została w 1140 roku przez mistrza Raniero i architekta Jana z Gubbio. Jest to rzadki przypadek w historii budownictwa sakralnego, kiedy wspomniane jest imię architekta.

Fasada kościoła, ze względu na jej znaczenie w historii sztuki, zasługuje na szczególną uwagę. Pionowo podzielona jest na trzy części, odpowiadające trzem nawom wnętrza. W niższej części fasady, podzielonej na prostokątne płaszczyzny, otwierają się odpowiednio trzy portale zwieńczone łukami, u podstawy których umieszczono rzeźbione lwy i gryfy. Portal środkowy jest prawdziwym arcydziełem sztuki rzeźbiarskiej o zasadniczym znaczeniu w historii sztuki. Rozpoczyna bowiem nowy okres: surowe formy architektoniczne późnego średniowiecza ustępują miejsca odkryciu sztuki starożytnej w atmosferze rodzącego się humanizmu.

Masywna dzwonnica jest godnym dopełnieniem fasady kościoła. Wzniesiona została na potężnej konstrukcji rzymskiej zbudowanej z wielkich, idealnie ze sobą zespolonych bloków trawertynu.

Rząd wystających łuków, zwieńczonych przewiewną loggią, wspierającą się na kolumnach o fantazyjnych kapitelach, odgranicza od siebie dolną i środkową część fasady. Centralna rozeta o wyszukanej fakturze otoczona jest symbolami czterech Ewangelistów i podtrzymywana przez trzy postacie symbolizujące Stary Testament.

Późniejsi architekci ograniczyli część fasady tympanonem, pośrodku którego zbudowano pod koniec XIII wieku gotycki łuk, nie przewidziany w oryginalnym projekcie Jana z Gubbio.

Po lewej stronie prezbiterium znajduje się Kaplica Matki Bożej Płaczącej. W niej stoi polichromowana figurka z terra- koty ukazująca Matkę Bożą z ciałem zmarłego Chrystusa.

Kaplicę Najświętszego Sakramentu zbudowano w stylu barokowym w XVII wieku według projektu Giorgettiego. Na ścianach kaplicy wiszą wielkie obrazy Andrea Carloniego.

Dużą zakrystię zdobi olejny obraz Seremei przedstawiający świętego Franciszka błogosławiącego Asyż. Z zakrystii można przejść do Oratorium św. Franciszka, w którym święty miał zwyczaj zatrzymywać się na modlitwie i rozważaniach przed głoszeniem nauk do mieszkańców Asyżu.

Pięć metrów poniżej poziomu katedry znajduje się świątynia kardynała Hugolina, która została zbudowana w XI wieku. Wewnątrz krypty wzniesionej w surowym, romańskim stylu zachował się sarkofag z czasów rzymskich (III wiek) ozdobiony cennymi płaskorzeźbami ilustrującymi mit o Dianie i Endymionie. W absydzie widoczne są ślady prymitywnego malarstwa ściennego.

Pod wielkim ołtarzem w katedrze św. Rufina mieści się grób ze szczątkami świętego. Po bokach ołtarza stoją figury świętego Franciszka i świętej Klary.

Warto wiedzieć!

Katedrę św. Rufina wzniesiono, aby spoczęły w nim prochy biskupa i męczennika św. Rufina, który głosił Ewangelię w Asyżu w pierwszej połowie III wieku i został utopiony w potoku Chiascio przez swoich prześladowców. W porządku chronologicznym świątynia ta jest trzecim sanktuarium tego świętego, po małej kapliczce z V wieku i po kościele kardynała Hugoli- na z XI wieku.

Terrakotowa rzeźba Matki Bożej Płaczącej prawdopodobnie jest dziełem nieznanego niemieckiego mistrza z połowy XIII wieku. Zgodnie z legendą, w 1494 roku z powodu okrutnych walk wewnętrznych, jakie rozgrywały się w mieście, z oczu Matki Bożej spłynęły łzy.

W katedrze św. Rufina znajduje się chrzcielnica pochodząca z kościoła Matki Bożej Większej. Była to jedyna chrzcielnica w całym mieście. W niej zostali ochrzczeni: święty Franciszek, święta Klara, uczniowie świętego Franciszka, święty Gabriel od Matki Bożej Bolesnej, błogosławiona Agnieszka, siostra świętej Klary, a także cesarz Fryderyk II.

Opracowała JADWIGA KNIE-GÓRNA


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Cyryla AleksandryjskiegoModlitwa do św. Cyryla Aleksandryjskiego

Opowieść o papieskiej fladze na GiewoncieOpowieść o papieskiej fladze na Giewoncie

Kupując nasiona, nie owoceKupując nasiona, nie owoce

Godność osoby ludzkiej w nauczaniu Jana Pawła IIGodność osoby ludzkiej w nauczaniu Jana Pawła II

Czy potrafisz zjednywać sobie przyjaciół?Czy potrafisz zjednywać sobie przyjaciół?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej