Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Warszawski Balaton

Ruszyła budowa parku nad gocławskim jeziorkiem. Dla mieszkańców okolicznych osiedli, którzy do tej pory nie mieli żadnej większej enklawy zieleni, to najbardziej oczekiwana inwestycja ostatnich lat.

Nazwę wzięto od słynnego węgierskiego jeziora, a powstało w latach dwudziestych z cieku wodnego łączącego Kanał Kawęczyński z Kanałem Gocławskim. Swój obecny kształt zawdzięcza pogłębianiu wykopów pod budynki, które powstawały tu w latach siedemdziesiątych. Od tamtego czasu nowe osiedla wyrastały jak grzyby po deszczu. Obecnie teren zamieszkuje ponad 50 tys. ludzi i liczba ta wciąż rośnie. Do tej pory za miejsce rekreacji na świeżym powietrzu musiało mieszkańcom wystarczyć porośnięte trawą pole wokół zbiornika wodnego pomiędzy ulicami Abrahama i Jana Nowaka-Jeziorańskiego. I mimo więcej niż , skromnych warunków w słoneczne dni ściągały tu tłumy.

W 2007 r. powstał pomysł, aby zbudować w tym miejscu park. Obszar, na którym będzie się rozciągał, został po- większony o teren skarpy, dotąd porośniętej chaszczami. Prace obejmą w sumie około osiem hektarów.

Ma na nich powstać teren spacerowo-rekreacyjny. Nie zabraknie atrakcji dla miłośników sportów wodnych - będą wypożyczalnie rowerów wodnych i kajaków. Dla tych, co wolą sport uprawiać na lądzie, będzie boisko do siatkówki, koszykówki i gry w piłkę nożną. Poza tym ścieżki rowerowe, parking dla rowerów, długie trasy spacerowe i "ścieżka zdrowia".

Romantyczną atmosferę zapewni kawiarenka z pomostem i kwitnącym latem dachem. Przewidziano też miejsce na imprezy plenerowe, altanę z widokiem rozciągającym się na cały teren parku, interaktywną kaskadę z regulowanym strumieniem wody i plac zabaw dla dzieci.

Podążając w głąb dojdziemy do pomnika Niezależnego Kota. Miał on początkowo stanąć w parku im. Obwodu Praga AK. Władze dzielnicy uznały, że Kot z uczczeniem pamięci bohaterów wojennych niewiele ma wspólnego. W parku o nazwie przywodzącej na myśl wypoczynek na skąpanej w słońcu plaży Niezależny Kot będzie czul się znacznie lepiej.

Całość ma tonąć w zieleni podlewanej za pomocą systemu automatycznego nawadniania.

Budowa ruszyła w listopadzie 2009 r. i mimo śnieżnej zimy prace trwają nieprzerwanie. Zakończenie budowy planowane jest na październik 2010 r. Autorem projektu jest firma PALK Architekci, a przetarg na realizację wygrała firma AG Kompleks. Całość inwestycji jest wyceniona na ok. 10 milionów złotych.

- To dużo, ale biorąc pod uwagę rozmach inwestycji jest to cena racjonalna - powiedział vice-burmistrz Pragi Południe Adam Grzegrzółka. - Całość jest współfinansowana przez dzielnicę Praga Południe i Gminny Fundusz Ochrony Środowiska. Do tej pory zebraliśmy już całą potrzebną kwotę.

Mieszkańcy odnoszą się do budowy w ogromnej większości pozytywnie. Jednak, jak przy każdej inwestycji, nie zabrakło głosów sprzeciwu.

- Chodzę z psem na spacery i ze zdziwieniem zauważyłam, że przeznaczono do wycinki wiele drzew. Rozumiem, że należy usuwać drzewka rachityczne, suche i rosnące za gęsto, ale prosto rosnące silne drzewa? W dodatku na których są ptasie budki i gniazda? - pisze na forum przejęta "Gocławianka". Burmistrz uspokaja: - To prawda, że część drzew została przeznaczona do wycięcia, w większości ze względów zdrowotnych. Był też jakiś procent drzew zdrowych, które po prostu kolidowały z projektem. W zamian posadzimy drzewa szlachetne i długo żyjące, co zrekompensuje straty.

O ptaki też zadbano. Na jeziorku ma powstać specjalna wyspa zamknięta dla ludzi, która ma służyć'dzikim ptakom z tych terenów jako miejsce lęgowe.

Władze zapewniają, że budowa parku jest najlepiej skonsultowanym z mieszkańcami projektem w dzielnicy. W 2007 r. przeprowadzona została wśród nich ankieta, co powinno się znaleźć na terenie parku. Były spotkania z mieszkańcami, na których mogli zgłaszać swoje uwagi i postulaty. Budowa wpisuje się w szerszy plan odnowy enklaw zieleni w dzielnicy Praga Południe. Do tej pory w przeciągu czterech lat rewitalizowano cztery obiekty. W 2006 r. - Park Obwodu Praga AK, w 2007 - Plac 1831 roku, w 2008 - Park Znicza, a w 2009 - skwer przy ul. Paca. - Myślę, że nastąpił przełom w patrzeniu na tereny zielone w mieście -podkreśla burmistrz. - W przypadku Balatonu najistotniejsze jest to, że budujemy nowy park, zupełnie od podstaw. W Warszawie ostatni raz taki przypadek miał miejsce kilkadziesiąt lat temu.

Iwona Świerżewska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 14 marca 2010Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Tajemnice Światła Różańca ŚwiętegoTajemnice Światła Różańca Świętego

Modlitwa do św. Siostry FaustynyModlitwa do św. Siostry Faustyny

Litania do św. Siostry FaustynyLitania do św. Siostry Faustyny

św. Faustyna Kowalskaśw. Faustyna Kowalska

Święta z rudym warkoczemŚwięta z rudym warkoczem

Stanisław Kowalski - ojciec siostry FaustynyStanisław Kowalski - ojciec siostry Faustyny

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej