Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sanktuarium Trójcy Świętej w Gößweinstein

W maleńkim Gößweinstein znajduje się największe sanktuarium Trójcy Świętej w Niemczech. Pielgrzymki przybywają tu od 300 lat, żeby dziękować za szczególne łaski.

Heinrich Plank przychodzi codziennie od 60 lat, choć przemierza pieszo 14 km. Jako małe dziecko został cudownie uzdrowiony. Ciężko chorego chłopca zrozpaczona matka postanowiła powierzyć Bożej opiece w miejscowym sanktuarium. Z Pottenstein szła boso z przewieszonym w chuście na ramionach dzieckiem. Kiedy dotarła do kościoła, nie dawało już oznak życia. Zasinione, w wielu miejscach czarne powłoki skórne potwierdzały najgorsze przypuszczenia. Mimo to matka gorąco modliła się o łaskę życia i zdrowia przed cudownymi figurami Trójcy Świętej. Została wysłuchana.

- Wielu pielgrzymów przybywa tu po raz czterdziesty i pięćdziesiąty - opowiada o. Flavian OFM, administrator parafii, którą prowadzą polscy franciszkanie. - Przed laty była tu w okolicy wysoka śmiertelność dzieci, rodzice ofiarowywali je Trójcy Świętej. Ci uratowani złożyli śluby w sanktuarium, że będą tu dziękować za darowane życie. Najwytrwalsi otrzymują po przybyciu imienne dyplomy i odznaczenia - mówi o. Flavian. O licznych cudach i łaskach świadczą wota, także księga łask i cudów. Choć założona niedawno, przed trzema laty, liczy już 1,5 tys. stron spisanych w pięciu tomach.

Z oficjalnie odnotowanych pielgrzymek parafialnych najstarsze przybywają tu po raz 250., a jeśli zgodnie z tradycją przychodzą systematycznie co roku, zaczęły w XVIII wieku. Ale są parafie, z których grupy pielgrzymów przychodzą - choć nieregularnie - to jednak od około 300 lat, a więc od początku istnienia sanktuarium. Przybywają głównie z terenu miejscowej archidiecezji, której stolicą jest Bamberg. Pielgrzymują pieszo, idą - zależnie od odległości od sanktuarium - od jednego do pięciu dni. W ciągu roku do Gößweinstein przybywa około 120 grup. Najwięcej - około 38 - na odpust w niedzielę Trójcy Świętej. W sanktuarium jest wtedy około 6 tys. ludzi. - Pierwsze Msze św. odprawiamy już 0 4.30. Dużo osób przystępuje do spowiedzi - mówi o. Flavian. Pielgrzymi modlą się przy stacjach drogi krzyżowej. Odwiedzają nowoczesne Muzeum Kultu i Pielgrzymek, gdzie znajdują się figury woskowe z podobiznami uzdrowionych osób i filmy o światowych sanktuariach maryjnych.

Sanktuaria Trójcy Świętej należą do rzadkości. To w Gößweinstein - 40 km od Norymbergii - zachwyca nie tylko wiarą pielgrzymujących tu ludzi, ale też ciekawym położeniem. Piękna barokowa świątynia wyniesiona do rangi bazyliki mniejszej w 1948 r., znajduje się w malowniczym krajobrazie Szwajcarii Frankońskiej. Wyrasta zupełnie niespodziewanie w niewielkim, liczącym 1,2 tys. miasteczku. Górska miejscowość ściąga turystów pieszymi szlakami, narciarskimi wyciągami, rzeczkami do kajakowania i łowienia pstrągów. Atrakcją jest prawie tysiącletni zamek. - Czasem więc, choć nie planują, turyści zapoznają się i z naszym sanktuarium - mówi o. Flavian. Oprowadzani są po sanktuarium przez przewodnika, a 2-3 razy w tygodniu mogą wysłuchać w kościele koncertu organowego. Odbywające się tu co 3 tygodnie koncerty symfoniczne ściągają ludzi z daleka. W tym roku, za sprawą kontaktów Heinricha Pianka, do Gößweinstein przyjedzie koncertować chór z Asyżu.

To niezwykłe sanktuarium cieszy się dużym kultem od początku, a wzniesione zostało w latach 1730-1739 według mistrzowskiego projektu znanego architekta Balthasara Neumanna. W ołtarzu głównym znajdują się cudowne drewniane figury. Piękne przedstawiona jest scena nałożenia koron Matce Bożej, w obecności Ducha Świętego, Boga Ojca i Jezusa Chrystusa. Nie wiadomo dokładnie, ileMat liczą figury. Legenda głosi, że kiedy były przewożone powozem, woły zatrzymały się w miejscu, gdzie dziś znajduje się miasteczko Gößweinstein i nie chciały iść dalej. W tym miejscu dla cudownych figur wzniesiono najpierw kaplicę, a potem kościół. Wzmianka z 1739 r. mówi o istniejącym od wielu stuleci kościele i tradycjach pielgrzymowania do Gößweinstein. W dzisiejszym sanktuarium obok Trójcy Bożej Chwalebnej w ołtarzu głównym, kościół ma jeszcze dwa inne niezwykłe przedstawienia Trójcy. W bocznym ołtarzu, z prawej strony prezbiterium, jest Matka Boża brzemienna z Duchem Świętym i Bogiem Ojcem. Z lewej przedstawienie Trójcy Bożej Bolesnej, ukazuje Boga Ojca podtrzymującego ramiona cierpiącego na krzyżu Syna. I tak w tym niezwykłym sanktuarium skupia się cała Boża moc.

Irena Świerdzewska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 30 maja 2010



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

św. Apoloniuszśw. Apoloniusz

Modlitwa do św. ApoloniuszaModlitwa do św. Apoloniusza

Modlitwa do św. Ryszarda PampuriModlitwa do św. Ryszarda Pampuri

Kto zmartwił mamę?Kto zmartwił mamę?

Wielkanocny ślubWielkanocny ślub

Katedra w ChartresKatedra w Chartres

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej