Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Skansen w Kuligowie

     Stodołę, dom mieszkalny i kuźnię z XIX w., a także wiele innych zabytkowych eksponatów znikających już z krajobrazu polskiej wsi, można obejrzeć w skansenie w Kuligowie.

     To zasługa Wojciecha Urmanowskiego, prezesa Fundacji "Dziedzictwo Nadbużańskie". - Pochodzę z Jadowa, mój dziadek i ojciec byli kowalami. Chciałem zachować dla przyszłych pokoleń to, co jeszcze zostało. Mam świadomość, że są to ostatnie chwile, aby opisać, udokumentować i utrwalić w pamięci te nieliczne zachowane elementy dawnego budownictwa i rzemiosła - mówi. Dlatego postanowił, że w Kuligowie powstanie skansen. Najpierw kupił niewielką działkę, potem - kiedy ziemia w tej okolicy nie była tak droga, jak obecnie - dokupił następne. I zaczął szukać. Jeździł po ziemi mu najbliższej - Mazowszu, Podlasiu i Białostocczyźnie. Pierwszy większy eksponat - kuźnię - wypatrzył w Bobrowej k. Białegostoku. Pochodzi ona z lat 80. XIX w. Tak starej kuźni nie mają nawet tak znane skanseny jak te znajdujące się Sierpcu, Radomiu czy Olsztynku.

     Najstarszy obiekt, który można oglądać w Kuligowie to pochodząca z połowy XIX w. chałupa wiejska wraz z wyposażeniem. Jest też stodoła wykonana z bala łupanego, spichlerz, obora, dworek drobno-szlachecki oraz wozownia. Łącznie pokazano ponad tysiąc eksponatów. Dodatkową atrakcją są rzeźby Marka Gołaszewskiego, artysty z Marek. - Gromadzenie dorobku polskiej wsi jest ważne nie tylko dla okolicznych mieszkańców i ludzi związanych ze wsią, ale i dla tych, którzy zdają sobie sprawę, jak olbrzymią rolę wieś pełniła w historii Polski - mówi założyciel skansenu Wojciech Urmanowski.

     Do Kuligowa chętnie przyjeżdżają artyści związani z mazowieckim oddziałem Polskiego Związku Artystów Plastyków oraz studenci Wydziału Etnografii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy odbywają tu praktyki.

     W skansenie odbywają się imprezy cykliczne: plenery malarskie, pokazy kowalstwa, prezentowany jest też folklor nadbużański. Szczególnie wielką frekwencją cieszą się doroczne "Smaki Nadbużańskie", gdzie można kupić i degustować pyzy, pierogi, sery, wyroby wędliniarskie, pieczywo, miody. Wtedy też prezentują się twórcy ludowi. 7 i 8 sierpnia w godz. 11-18 odbywać się tu będą II Nadbużańskie Warsztaty Kowalskie połączone ze sprzedażą produktów regionalnych - kiermaszem rękodzieła. Będzie pokaz walk rycerskich, wspólne śpiewanie oraz występ zespołu Dąbrowianki.

     Wybór miejsca na skansen jest szczególnie trafny. Kuligów jest bowiem starą, wspominaną już w XIV w. wsią letniskową. Była ona zamieszkała przez szlachtę zagrodową, której potomkowie są tu do dziś. Przez całe wieki większość mieszkańców zajmowała się rybołówstwem, pszczelarstwem, smolarstwem i spławem drzewa. W XIX w. Kuligów nawiedziła epidemia cholery i ludzie stawiali krzyże, prosząc Boga o zatrzymanie choroby. Powstał wtedy zwyczaj urządzania procesji do krzyży, które odbywały się 29 sierpnia, w święto ścięcia św. Jana Chrzciciela.

    Dziś pięknie położona nad rozlewiskami Bugu miejscowość przyciąga coraz więcej turystów. Latem przybywają tu tłumy działkowiczów. Warto wybrać się do Kuligowa, zwłaszcza że od Warszawy dzieli go tylko 38 km, a od Zalewu Zegrzyńskiego 10. Skansen jest czynny w sezonie letnim w godzinach 11-18. Warto też odwiedzić miejscowy kościół Matki Bożej Loretańskiej.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 sierpnia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej