Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zasady twardej miłości

Mam męża alkoholika. Na terapii doradzają mi, żebym go opuścita. Może kiedy go zostawię samego, bez dzieci, będzie tak nieszczęśliwy, że wreszcie zacznie się leczyć i poprosi, żebym wróciła. Mogę odejść i mogę go wyrzucić. Mam warunki do jednego i do drugiego rozwiązania. Tylko się boję, że on się całkiem stoczy, że zapije się na śmierć. A jest to w końcu ojciec naszych wspólnych dzieci. No i z drugiej strony nie potrafię sobie wyobrazić, co by byfo, gdyby on przestał pić.

Jestem ostrożny wobec porad rozejścia się. Wiem, że czasem konieczna jest separacja. Jednak łatwo się rozejść, a trudno się zejść. Jeśli Pani podejmie już decyzję o rozstaniu, powinna być Pani jej pewna. Nie wolno odchodzić w złości, tylko po spokojnym rozważeniu sprawy. Trzeba wiedzieć, jakie przysługują Pani prawa, jaka będzie Pani pozycja finansowa. Pani sama powinna podjąć decyzję: rozważywszy - w konsultacji z kimś z zewnątrz - dobro wszystkich członków rodziny, zwłaszcza swoje. Czy jest Pani w stanie obronić dzieci? Ile ma Pani jeszcze miłości do męża, ile siły, żeby z nim trwać? Odejście po to, żeby on się zaczął leczyć, to faktycznie ruletka. Według mojego doświadczenia skuteczniej na podjęcie terapii przez alkoholika działa utrata pracy niż utrata żony i dzieci. Specjaliści do spraw uzależnień mogą Pani pomóc przygotować szereg działań przymuszających męża do leczenia. Ale ostatecznie to on sam musi chcieć wyjść z nałogu. Skoro korzysta Pani z terapii, zna Pani na pewno zasady twardej miłości. Alkoholik musi mocno cierpieć przez swój alkoholizm. Trzeba mu pozwolić poczuć skutki jego pijaństwa. Co będzie, kiedy mąż przestanie pić? Będzie trudno. Życie rodziny nie stanie się od razu cudowne. Zanim myślenie męża wytrzeźwieje, minie kilkanaście miesięcy. Jego dusza i serce potrzebują jeszcze więcej czasu, żeby wyzdrowieć. Mąż, już jako trzeźwy, będzie musiał się zmierzyć ze wszystkim, czego unikał dzięki alkoholowi. Do końca życia cień alkoholizmu będzie wisiał nad jego i Pani życiem. Nie będzie jednak tak mocny i straszny jak teraz, gdy dominuje nad wszystkim.

Cokolwiek Pani wybierze, warto aby pracowała Pani teraz z terapeutami nad swoim zdrowiem emocjonalnym i samodzielnością. Bez pracy nad sobą popełnia się wciąż te same błędy. Wiele kobiet wymieniło małżeństwo z alkoholikiem na... drugiego alkoholika. Warto pracować nad tym, żeby stać się najlepszą, jaką tylko może Pani być. Pani, mąż i wasze dzieci potrzebują teraz najbardziej Pani zdrowia, niezależności i mądrości.

ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 8 stycznia 2012


   

Wasze komentarze:
 nina: 26.02.2009, 18:56
 najwazniejsze to nie zmieniac wiary i ją praktykowac, BÓG JEST JEDEN Kościól mowi NIE,ale w śród duchownych mozna znaleść bioenergoterapeutów OJCIEC KLIMUSZKO-JASNOWIDZ ,ZIELARZ NAJWAZNIEJSZE NIE SZKODZIC,CZARNE OWCE SĄ WSZEDZIE :) POZDRAWIAM
 Staniaław: 01.04.2008, 06:28
 Piękny artykuł Ja miałem podobne doświadczenia swój komentarz dodałem do poprzedniego artykułu.
 Katarzyna: 31.01.2008, 17:02
 "A moja dusza była chora, zdezorientowana i zagubiona. Żeby wyleczyć ciało, trzeba najpierw uzdrowić duszę. A czy duszę może uzdrowić bioenergoterapeuta w ciągu trwającego 15 minut zabiegu?" Cóż, jeśli najpierw trzeba uzdrowić duszę, to powinnaś równie mocno krytykować lekarzy. Bo i oni nie uzdrawiają w ciągu 15 minut wizyty. Czasami w ogóle. Pozdrawiam.
 Nikola: 31.03.2007, 14:58
 "Zanoszę Chrystusowi Eucharystycznemu swoje intencje, podziękowania i zawsze jestem wysłuchana" - niestety nie każdy tak ma, nie każdego Jezus wysłuchuje. I w co wtedy wierzyć? Wtedy właśnie ludzie chwytają się czegokolwiek.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej Wspomożycielki WiernychModlitwa do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych

Akt oddania się Maryi Wspomożycielce WiernychAkt oddania się Maryi Wspomożycielce Wiernych

Nie mogę zrozumieć, dlaczego kobiety mają być poddane mężom?Nie mogę zrozumieć, dlaczego kobiety mają być poddane mężom?

Medytacja: U Marii i MartyMedytacja: "U Marii i Marty"

Śmierć świętego pustelnikaŚmierć świętego pustelnika

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej