Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Aby przestać pić trzeba wierzyć, że to jest możliwe

To zdarzyło się podczas Mszy św. W kaplicy były dzieci i dwie lub trzy dorosłe osoby. Głosiłem homilię. Mówiłem o szczęściu nieprzemijającym, jakie płynie z serca dobrego, czystego i wierzącego. Zwróciłem uwagę na poważne sprawy, ale dodałem trochę akcentów rozbawiających. Tak jak to ma miejsce podczas Eucharystii z udziałem dzieci. Po homilii miała miejsce spontaniczna modlitwa wiernych. Dzieci stojąc w ławkach wypowiadały głośno swoje modlitwy.

Dramatyczne wezwanie

Licząca prawie 14 lat Karina powiedziała: "Módlmy się za mojego ojczyma, aby wreszcie przestał pić alkohol i się zmienił - Ciebie prosimy". Wszyscy odpowiedzieli: "Wysłuchaj nas Panie". Coś jednak drgnęło w wielu sercach obecnych na tej Mszy św. W trakcie śpiewu na ofiarowanie, Karina ze łzami w oczach wyszła z kaplicy, a za nią podążyła jej najbliższa koleżanka. Msza św. dobiegła końca. Następnego dnia musieliśmy wstać bardzo wcześnie. Po skromnym śniadaniu, udaliśmy się na lotnisko. Nikt nie wracał do dramatycznego wezwania modlitwy wiernych. Przeżywamy sierpień. Trochę wyblakły ale aktualny pozostaje apel sprzed lat, aby ten miesiąc uczcić trzeźwością. Zapewne pamiętamy podawaną onegdaj motywację. Dziś nie dla wszystkich jest ona przekonywująca. Powstanie warszawskie, Solidarność, Cud nad Wisłą, święta Matki Bożej, ale przede wszystkim, że w Polsce pije się nienormalnie dużo i niekulturalnie. Nie sposób jednak przejść obojętnie obok tego problemu. To właśnie alkoholizm i pijaństwo u podstaw jest przyczyną wielu tragedii i ludzkich problemów. Piją osoby ze wszystkich grup i warstw społecznych. I w każdym wieku. Nawet dzieci. Najmłodszy alkoholik w Polsce liczy... 8 lat (mogę pomylić się o rok). W jednej z patologicznych rodzin ojciec nie mogąc znieść płaczu swojego dziecka, które liczyło 2 lata, dawał mu do picia wódkę. I chłopiec uspokajał się. Teraz mając kilkanaście lat jest adoptowany przez kochającą go rodzinę. Udało się go uratować. Moja koleżanka wobec kandydata na męża miała tylko jeden warunek: aby nie pił. I takiego znalazła. Była szczęśliwa prawie dwadzieścia lat. Jej mąż w tym czasie ukończył studia, otrzymał kierownicze stanowisko i... zaczął przychodzić do domu nietrzeźwy. Na różnych przyjęciach i spotkaniach szukał przede wszystkim okazji do picia alkoholu. Szczęście jego żony skończyło się.

Co robić? Wszystko co daje nadzieję, że ktoś nam bliski zaczyna wierzyć w swoją trzeźwość. Wspomniana Karina mieszka na drugiej półkuli, modli się za swego ojczyma. Wierzy, że kiedyś przestanie pić. I od tego, od modlitwy trzeba zacząć. Trzeźwość, to też łaska Boża. Aby przestać pić trzeba wierzyć, że to jest możliwe. I ten rodzaj wiary musi mieć sam zainteresowany a także jego najbliżsi. Od wiary się to zaczyna.

Ks. WOJCIECH


   

Wasze komentarze:
 do zumi:: 11.02.2009, 17:58
 chyba sie by zle czytalo
 zumi: 29.09.2008, 19:25
 przepraszam, że o to pytam, ale dlaczego osoba która dodała tu komentarz, używa ciągle tych wielokropków? widzę to już w kolejnym artykule w komentarzach. to jakaś figura artystyczna? jak dla mnie nieco nietrafiona, kolego, lepiej by się to czytało i było bardziej zrozumiałe w jednym ciągłym zdaniu. pozdrawiam
 wiatr: 25.09.2008, 22:30
  Moce piekielne ... robią wszystko ...aby się ORGANIZOWAĆ ... i tym samym zwiększyć swą siłę i skuteczność działania ... czyli zniszczyć Kościół ; ponieważ bestia jest ...INTELIGENTNA ... wchodzi i opanowuje ... ludzką inteligencją ... i następnie nią kieruje... chodzi o to , aby " złapać" na haczyk ... kolejne kroki ...to już tylko ściągnięcie ..linki ! należy być bardzo ostrożnemu na wszystko ..to ..co jest "zbyt słodkie" ...!
 usa: 25.09.2008, 09:56
 masoneria to wyrafinowane dzielo Szatana, wierzacy Katolik wierzy w zycie pozagrobowe, i w to, ze prawdziwe szczescie uzyska tam, w Krainie Wiecznej Szczesliwosci, a Mason, co? wszystko musi zostawic, zeby nie wiem ile mial dobr, ale niech nie zapomina, ze to wszystko doczesne i musi to wszystko zostawic, a gdy umiera to Szatan mu leb ukreca.....
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Anioła StróżaModlitwa do Anioła Stróża

Litania do Anioła StróżaLitania do Anioła Stróża

Prośby do Anioła StróżaProśby do Anioła Stróża

Koronka do Aniołów StróżówKoronka do Aniołów Stróżów

Nie potrafię się modlić, myśli mi uciekają, nie mogę się skupić. Co mam robić?Nie potrafię się modlić, myśli mi uciekają, nie mogę się skupić. Co mam robić?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej