Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy można w piątek jeść wątrobiankę?

(...) Pospierałyśmy się z koleżankami w biurze o piątkowy post. Konkretnie chodziło o to czy można w piątek jeść wątrobiankę. Uważam, że jest to produkt z mięsa i dlatego nie powinno się go jeść. Koleżanki z kolei mówią, że to nie jest mięso i można jeść. Niech mi ksiądz odpowie, jak jest z tym postem. Barbara

Wątrobianka w piątek

Droga Pani Barbaro!

Wydaje się, że to taka błaha sprawa - niemal niewarta uwagi i dyskusji, a jednak stała się przyczyną sporu. Przyczyny kłótni zwykle bywają błahe. Sądzę jednak, że spór w Pani biurze odsłonił o wiele głębszy problem niż samo jedzenie mięsa.

Zastanówmy się bowiem nad istotą piątkowego postu. Dlaczego go przestrzegamy? Czy tylko dlatego, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych w piątki całego roku nakazuje przykazanie kościelne? Przecież nie tylko o przykazanie tu chodzi. Smutne i bezduszne będzie nasze chrześcijańskie życie, jeżeli sprowadzimy je do dokładnego wypełniania przepisów. One są ważne, są pomocne, ale nie są istotą wiary.

Przestrzegamy w piątek postu, bo w tym dniu tygodnia Jezus Chrystus umarł na krzyżu.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy (n.1438): "Okresy i dni pokuty w ciągu roku liturgicznego (Okres Wielkiego Postu, każdy piątek jako wspomnienie śmierci Pana) są w Kościele specjalnym czasem praktyki pokutnej. Okresy te są szczególnie odpowiednie dla ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi (dzieła charytatywne i misyjne)". Nie jem mięsa, bo w ten sposób duchowo łączę się z ofiarą Jezusa. Składam Mu dar z jakiejś mojej przyjemności. Piątek powinien być w życiu chrześcijanina innym dniem. Najbardziej prostym i rozpowszechnionym sposobem wybranym i potwierdzonym przez Kościół jest właśnie wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Nie ograniczajmy się jednak tylko do takiego postu. Próbujmy znaleźć takie wyrzeczenia czy postanowienia, które wzmocnią naszą więź z Bogiem. Na przykład: w mojej parafii w piątki wieczorem młodzież gromadzi się na modlitwę. Z pewnością dla młodych ludzi taka dobrowolna dodatkowa modlitwa jest pewnym wyrzeczeniem, ofiarą, rzekłbym: specyficzną formą postu.

Do czego zmierzam? Chciałbym pomóc w zrozumieniu właściwej katolickiej postawy. Post jest sprawą miłości do Pana Boga, a nie przepisu. Człowiek chętnie przepis zlekceważy lub wytłumaczy na swój sposób. Tak jak z tą wątrobianką. Szybkie, zgrabne wytłumaczenie, że "to nie jest mięso" i po problemie! Jeżeli czujemy się osobami w pełni wierzącymi, to w imię miłości do Chrystusa, będziemy unikać nawet cienia wątpliwości!

Podobnie jak Pani uważam, że akurat wątrobianka, kaszanka, pasztet, czy jakiekolwiek inne wyroby tego typu są jednak potrawami mięsnymi i nie przystoi w piątek ich spożywać. Jestem dorosłym człowiekiem i potrafię przecież zapanować nad swoim głodem czy zachciankami. Nic mi się nie stanie, jeżeli przez ten jeden dzień w tygodniu uniknę wyrobów mięsnych.

Rozumiem, że często nie jest to kwestia złej woli, lecz braku świadomości oraz pewnej wygody. Kanapkę do pracy dla siebie czy męża, chleb dziecku do szkoły prościej jest obłożyć wędliną czy posmarować wspomnianą wątrobianką. Dlatego prawdopodobnie wiele żon i matek woli się nad tym nie zastanawiać. Choć myślę, iż naprawdę wszystko, jak zwykle, zależy od motywacji.

Z drugiej strony jednak nie wpadajmy w faryzejską przesadę, która kazała przecedzać komara, a doprowadzała do połykania wielbłąda. "Bo królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym. A kto w taki sposób służy Chrystusowi, ten podoba się Bogu i ma uznanie u ludzi" (Rz 14, 17).

Ks. JANWasze komentarze:
 marzena aneta: 10.11.2023, 12:28
 czy można w piątek jeść wątrobianke? Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę wstaw się za nami u Boga dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego polaka pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję Jezu kocham Cię bardzo mocno proszę wstaw się za mną u Boga dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa na Dzień MatkiModlitwa na Dzień Matki

Życzenia na Dzień MatkiŻyczenia na Dzień Matki

Zwyczajny Dzień MatkiZwyczajny Dzień Matki

Modlitwa do św. Filipa NeriModlitwa do św. Filipa Neri

Litania do św. Filipa NeriLitania do św. Filipa Neri

Czy dam radę?Czy dam radę?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej