Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bóg Ojciec, który trwa

Bogu należy się wszystko, człowiekowi tyle, ile jest mu potrzebne. Tak najkrócej można oddać treść kolejnej części dziękczynnej Pieśni z "Nauki Dwunastu Apostołów". Brzmi ona tak:

Ty, o Panie wszechmocny, stworzyłeś
wszystko dla imienia swego,
Pokarm i napój dałeś ludziom na
pożywienie.
Tobie chwała na wieki!

Wprawdzie powiedziane jest "bogami jesteście" oraz "Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się Bogiem", to jednak nawet wtedy, gdy jest nam żle, wiara w Boga, który jest pełnią życia i nadzieja nieśmiertelności nie pozwalają nam występować przeciwko Najwyższemu i żądać tych samych uprawnień, jakie On posiada. Zdajemy sobie sprawę - choć to może nie racjonalne zdawanie sobie sprawy, lecz ufność w sens woli Bożej - ufamy więc, że Pan nie chce naszej zguby, naszego zła, naszej samotności. Bóg chce, by wszystko czym jesteśmy i co posiadamy było dla Jego imienia. Co to znaczy?

Jest to jedno z najtrudniejszych pytań, jakie Bóg Ojciec Wszechmogący poddaje naszej rozwadze. Doskonale wiemy, że nic na tej ziemi nie jest porównywalne z Nim. Cokolwiek jest żywe, jest tylko odblaskiem Życia, które jest Źródłem wszelkiego życia. Cokolwiek jest, jest od początku do końca uzależnione od Tego, Który Jest. Każde tchnienie jest tchnieniem zapożyczonym, spojrzenie - odbitym, a pragnienie - nienasyconym. Człowiek, choć obraz i podobieństwo miłości Trójcy, jest tylko jej uczniem, dzieckiem potrzebującym pokarmu płynnego.

A jednak pozycja Boga wobec stworzenia, nie jest pozycją tego, który chce uciekać przed nami, bawić się w ciuciubabkę, pokazywać jak daleko nam do Niego. Jest odwrotnie. Na każdym kroku Bóg pozwala nam do Siebie przychodzić; staje, byśmy mogli do Niego podejść; Wszechstworzenia Pan jest jednocześnie Ojcem, który trwa przy swoich dzieciach. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że taki jest nam potrzebny, że taki pokazuje nam miłość i że znikąd więcej prawdziwej miłości nauczyć się nie możemy.

Dlatego wszystko, co jest na ziemi, ma prawo być dla Jego imienia, dla Niego. Jeśli On cały jest dla nas, to nie ma takich spraw, rzeczy i sytuacji, których nie moglibyśmy Jemu oddać. Stąd płynie wezwanie do nieustannej modlitwy, do dziękowania za wszystko, do chwalenia Pana. W chwilach trudnych, ta prawda jest równie trudna, ale bez przyjęcia jej, jest jeszcze trudniej, wręcz niemożliwie żyć. Dostrzeżenie więc w Bogu Ojca, który ma czas i cierpliwość, który potrafi słuchać tak, że chcemy do niego mówić i mówi tak, że lubimy Go słuchać, jest wielokrotnie ostatnią deską ratunku w świecie, który narzuca się, byśmy brali z niego ile chcemy, nawet wbrew sobie, przeciwko dobremu smakowi i na przekór sumieniu.

Ludziom, którzy przeżyli swoje dzieciństwo i młodość bez ojca, życie rzuciło pod nogi kłodę straszliwą. Lecz nie tylko oni przeżywają dramat. Doświadczają go także ci, którym nasze czasy zabierają poczucie stabilności w ramionach ojca. Pochłonięty pracą, karierą i sprawami okołozawodowymi mężczyzna nie ma czasu, by chcieć być ojcem. W tej sytuacji rosną pokolenia, którym Bóg Ojciec może kojarzyć się już nie z "dziadkiem na chmurce", ale z kimś, kogo nie ma lub jeśli jest, to jest zajęty.

Dlatego w pokarmie i napoju, które Bóg dał nam na pożywienie, aby zaspokoić nasze podstawowe potrzeby możemy, na przekór czasom, modom i cywilizacyjnym przyzwyczajeniom odnajdywać ślady Boga, który jest Ojcem. Może ktoś powiedzieć, że to uwstecznienie, że byliśmy przecież kiedyś tam dużo dalej, że dostrzegaliśmy Boga bardziej kontemplacyjnie w sytuacjach wymagających większego wysiłku wewnętrznego, gdy dzisiaj... Skoro to miałaby być prawda, a myślę, że można byłoby dłużej o tym rozmawiać i zastanawiać się, ile w nas jest mniej Bożego życia w porównaniu z innymi ludźmi, żyjącymi pięćdziesiąt, sto, dwieście lat temu, to powrót do znaków podstawowych, to dziękczynienie za pokarm i napój są tymi gestami, przy których dzisiaj - a to jest dla nas najważniejsze, nie to co było pięćdziesiąt, sto, czy dwieście lat temu - na nowo uczyć się możemy miłować Boga Ojca.

Bez względu na czasy, człowiek jest człowiekiem, a Bóg nie kocha nas mniej niż kochał naszych ojców i przodków sprzed dziesiątków lat. Nie przestał być naszym Ojcem. Nie znudziło Mu się. Trwa.

Ks. TOMASZ SŁOMIŃSKIWasze komentarze:
 Mama: 07.02.2024, 13:02
 Boże Ojcze proszę Cię o pomoc dla syna Mikołaja aby dostał się na szkolenie specjalistyczne do wojska Proszę o telefon dziś od Pani Moniki z WCR-U że jednak jest dla niego miejsce na to szkolenie w najbliższej okolicy Błagam pomóż mu Boże Ojcze
 marzena aneta: 09.11.2023, 11:37
 Bóg Ojciec który Trwa dziękuję Boże Ojcze kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek szczęśliwość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Ojcze kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Boże Ojcze kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek szczęśliwość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Ojcze kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża w moim wieku pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 7Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 7

Modlitwa do św. Jakuba ApostołaModlitwa do św. Jakuba Apostoła

Litania do św. Jakuba ApostołaLitania do św. Jakuba Apostoła

Modlitwa do św. KrzysztofaModlitwa do św. Krzysztofa

Modlitwa do św. OlimpiiModlitwa do św. Olimpii

Santiago de CompostellaSantiago de Compostella

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej