Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zwyczaje związane ze świętami Wielkiej Nocy

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego poprzedza w Kościele okres Wielkiego Postu. W tradycji polskiej sam okres świąt, jak też i czas Wielkiego Postu przepełniony jest bogatymi w treści ludowymi zwyczajami. Już pierwszy dzień Wielkiego Postu tj. Środa Popielcowa oprócz swego sakralnego charakteru tj. ścisłego postu, posypywania głów popiołem powstałym ze spalania święconych palm wielkanocnych, miała w tradycji ludowej swoje znaczenie. Popielec był dniem ośmieszających żartów. Żarty te polegały na tym, że młodzi rzucali naczyniem napełnionym popiołem przed lub za upatrzoną ofiarą, którą najczęściej był młoda dziewczyna. Szczytem zwyczajów popielcowych było staranne szorowanie garnków popiołem. Ponadto w widocznych miejscach umieszczano na sznurku śledzia, a po wsi chodzono z żurem, który na czas postu stawał się daniem głównym.

Przebogaty w treści religijne, jak też w tradycję ludową był Wielki Tydzień. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa. Tego dnia wierni uczestniczą we Mszy Świętej, podczas której kapłan błogosławi palmy - symbol odradzającego się życia. Podstawowym surowcem do wyboru palm wielkanocnych w Polsce była, i jest nadal, w niektórych rejonach naszego kraju wierzba, a konkretnie jej gałęzie, które ścinano już w Środę Popielcową i wsadzano do naczynia z wodą, by zazieleniły się na Niedzielę Palmową. Dołączano do nich też inne rośliny m.in. bukszpan, borówkę cis, widłak. Palma wielkanocna miała chronić ludzi, zwierzęta, domy i pola przed ogniem i wszelkim złem tego świata. Od dawna istniał zwyczaj połykania bazi, aby nie cierpieć na ból głowy i gardła. Sproszkowane bazie dodawano do leczniczych naparów. Każdy rejon w kraju ma do czasów obecnych charakterystyczną palmę.

Palmy góralskie - to kilka związanych witek wierzbowych, wiklinowych lub leszczynowych, zakończonych czubem z bazi, wielobarwnych kwiatów z bibuły, wstążek.

Palmy kurpiowskie - swoim wyglądem przypominają strzeliste kwiatowe kolumny: pień ściętego drzewka, któremu pozostawiono zielony czub, oplata się na całej długości wrzosem, rozchodnikiem, borówką, a całość zdobi się kwiatami z bibuły oraz wstęgami. Kurpie wierzą, że dzięki strzelistym słupom ich dzieci będą równie wysokie.

W Wielki Czwartek i Wielki Piątek gospodynie przygotowywały świąteczne potrawy. Po domach rozchodziły się zapachy pieczonego chleba, ciast i rozmaitych mięs. Nocą z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek rozpoczynał się obrzęd wieszania Judasza. Kukłę Judasza, po procesie sądowym, wieszano jak najwyżej: na drzewie, kominie. Następnego dnia kukłę Judasza zrzucano, bito, szarpano i włóczono po okolicy.

W Wielki Piątek ozdabiano jajka; pisanki, kraszanki, rysowanki. Oklejanki miały sens symboliczny. Ich zdobieniem we wzory geometryczne lub roślinne zajmowały się dawniej tylko kobiety, które wypędzały z izby każdego przybysza płci męskiej, aby nie rzucił uroku na pisanki.

We Wielką Sobotę odbywa się błogosławienie potraw. Początkowo w domach ksiądz święcił wszystko, co zostało przygotowane przez gospodynię. Jadła było bardzo dużo: chleb, jaja, wędliny, placki, baranek z ciasta, masła lub cukru, chrzan, sól i pieprz. Z biegiem czasu wierni zaczęli przychodzić za "święonym" do kościoła i tak pozostało do dzisiaj.

Po uczestnictwie we Mszy rezurekcyjnej można było spokojnie zasiąść do stołu, podzielić się "święconym" złożyć sobie życzenia i w gronie rodzinnym cieszyć się i radować z przeżywanej uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa.

kl. Wojciech Osicki

Tekst pochodzi z pisma
Alumnów WSD w Toruniu "SŁUGA" nr 27Wasze komentarze:
 Filip: 07.04.2020, 11:57
 Spoko
 Kubuś: 26.03.2018, 13:32
 Przydatne dostałem piątke w 2018r. za post z 2009 :)
 Mati: 15.04.2014, 19:32
 Przydatne dzieki
 Pawel: 11.03.2014, 22:53
 ...Ich zdobieniem we wzory geometryczne lub roślinne zajmowały się dawniej tylko kobiety, które wypędzały z izby każdego przybysza płci męskiej, aby nie rzucił uroku na pisanki.... jakich uroków ? Co to ma być ? obrzędy okulistyczne ? Jeżeli tak było rzeczywiście to te kobiety nie miały nic wspólnego z nasza wiarą i świętami do których się przygotowywały. W co te kobiety wierzyły w końcu ?, w zmartwychwstanie Chrystusa naszego Pana czy w jakieś gusła w postaci uroków? NIE DO WIARY
 Sibi94x: 06.03.2014, 07:54
 Bardzo ciekawe
 ReZi: 01.12.2013, 17:57
 Super
 ja: 25.03.2013, 15:06
 spoko
 Anta: 26.03.2012, 19:35
 trochę długie ale spoko ;*
 Lusy: 23.02.2012, 16:43
 przydatne:)))


 adi ;): 27.04.2011, 13:03
 thx akurat robie taką prace teraz :)
 tomek: 13.04.2011, 18:27
 stronka jest fajna
 kadi : 22.03.2010, 17:34
 interesujące
 k....k: 18.02.2010, 15:31
 naprawde bardzo ciekawe.
 aga: 15.08.2009, 23:58
 bardzo ciekawe
 PRZEMEK: 18.03.2009, 12:26
 FAJNIE
 Wilku: 16.12.2008, 15:10
 Stronka Spoko.:D:))
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Jadwigaśw. Jadwiga

Modlitwa do św. Jadwigi królowejModlitwa do św. Jadwigi królowej

Litania do św. Jadwigi królowejLitania do św. Jadwigi królowej

Eucharystia i Krzyż źródłem siły duchowej świętej JadwigiEucharystia i Krzyż źródłem siły duchowej świętej Jadwigi

Cud uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jadwigi KrólowejCud uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jadwigi Królowej

Modlitwa do bł. Męczennic z CompiegneModlitwa do bł. Męczennic z Compiegne

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej