Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pasja Poznania

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej co rok gromadzi coraz liczniejszą widownię. Dzięki współpracy organizatorów z przedsiębiorstwem PKS Warszawa mieszkańcy stolicy mogą dojechać do Poznania prosto na to wielkie wydarzenie.

Określane jest mianem "największego widowiska pasyjnego na świecie". Kiedy w 1998 r. Artur Piotrowski zaczynał realizację, nie myślał o tłumach. - Ludzie przyjdą, zobaczą i przeżyją. Może odnajdą Jezusa - argumentował. Dziś ten absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi nadal jest reżyserem poznańskiej inscenizacji. Jest też jej producentem. Podobnie jak on, w Misteriach od samego początku uczestniczy grono aktorów, odtwarzających postaci Chrystusa, Maryi, Piłata czy Judasza. Mimo obowiązków zawodowych zgłaszają się co roku.

Pierwsze pasyjne widowisko Piotrowski przygotował razem z członkami wspólnoty Don Bosco, działającej przy parafii oo. salezjanów. Spektakl wystawiono w amfiteatrze na Cytadeli. Obejrzało go kilka tysięcy osób.

Od 2000 r. spektakl wystawiany jest na placu Cytadeli przy Dzwonie Pokoju. - To nie tylko ogromna arena idealna na plenerowe spektakle, ale i świadek burzliwej historii naszego miasta - mówi Paweł Sowa, który gra Annasza. - Tu spoczywają ciała wielu żołnierzy, jeńców oraz bohaterów wojennych. Miejsce to na wskroś naznaczone jest rzeczywistością i tajemnicą ludzkiego cierpienia.

W przygotowania zaangażowanych jest każdego roku ponad tysiąc osób. Prócz aktorów są chórzyści, orkiestra, obsługa techniczna, szwaczki szyjące kilkaset strojów z epoki. Biorą też w nim udział żołnierze, policjanci, harcerze, pracownicy stadniny koni wraz ze swymi podopiecznymi oraz piekarze, bo spektakl potrzebuje 2 tysiące bochenków chleba. Angażowani są też architekci i historycy sztuki. Większość pracuje za darmo. Środki na organizację widowiska pozyskiwane są z darów i darowizn. Przedsięwzięcie finansowo wspiera m.in. Urząd Miasta Poznania i Urząd Marszałkowski. Każdego roku wśród widzów przeprowadzana jest zbiórka na potrzeby następnych inscenizacji. - Wszystko po to, by być bliżej Chrystusa i móc przeżywać Jego Drogę Krzyżową tak, jak przeżywalibyśmy ją 2 tysiące lat temu - mówią organizatorzy. Zaznaczają też, że zależy im na jak najbardziej współczesnym przedstawieniu. - Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej techniki Misterium może jeszcze bardziej podkreślać wielką wagę Zmartwychwstania. Ogarniające ludzkość Boże Miłosierdzie unaoczniają np. laserowe promienie. Wypływają one z serca Jezusa, przedstawionego na największej na świecie kopii obrazu Jezusa Miłosiernego i obejmują całą publiczność - tłumaczą.

Co roku Misterium ma swojego patrona. Pierwsze poświęcono narodowi polskiemu. W roku minionym, w 2006 i 2007 pamięci Jana Pawła II. Dwa lata temu ks. Jerzemu Popiełuszce. W tym roku będą to postaci błogosławionej Piątki Poznańskiej - chłopców zgilotynowanych 24 sierpnia 1942 r. w więzieniu w Dreźnie. - Męczenników tych Jan Paweł II beatyfikował 13 czerwca 1999 r. - przypomina ks. Krzysztof Szymczak, dyrektor Towarzystwa Salezjańskiego w Poznaniu.

W misterium co roku bierze udział coraz większa liczba widzów. - Od 4 lat nie mieliśmy mniejszej widowni niż stutysięczna - zapewnia Tomasz Nowak, misteryjny Kajfasz.

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli odbywa się w wigilię Niedzieli Palmowej. Tym razem będzie to 27 marca. Mieszkańców Warszawy i Mazowsza prosto na miejsce zawiezie PKS Warszawa. Autobusy wyjadą z Dworca Warszawa Zachodnia o godz. 11.30. Na 16.30 planowany jest dojazd do Poznania. W ciągu dwóch godzin poprzedzających Misterium Męki Pańskiej przewodnicy pokażą gościom Farę, kaplicę św. Krzyża z krucyfiksem w parafii oo.bernardynów oraz Wzgórze św. Wojciecha. Po Misterium, ok. 22.00 uczestnicy wyprawy pojadą na Lednicę. Tam spotkają się z o. Janem Górą i zwiedzą Muzeum Jana Pawła II. Wyjazd do Warszawy planowany jest na pierwszą w nocy. Wycieczka powinna się zakończyć ok. 6.00 w Niedzielę Palmową. Całość kosztuje 59 zł, a więc tyle, ile zapłacilibyśmy za podróż w jedną stronę pociągiem Tanich Linii Kolejowych. Bilety w kasach Biura Podróży Polonus na Dworcu Warszawa Zachodnia (Al. Jerozolimskie 144) oraz przez Internet: www.pks-bilety.pl. Organizatorzy wyprawy zapewniają, że do samej soboty 27 marca będą czekać na chętnych.

Zuzanna Smoleńska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 marca 2010



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej