Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nie wchodź z dialog ze złem

     Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem . Lecz on mu odparł: Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych. Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku świątyni i rzekł Mu: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień. Odrzekł mu Jezus: Ale jest napisane także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego. Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon. Na to odrzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz. Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu. (Mt 4,1-11)

     Bogu niech będą dzięki za Wielki Post. Dla mnie to zawsze wyjątkowy czas. Można powiedzieć, że to czas duchowych żniw. Wchodząc bowiem trochę głębiej w tajemnicę Męki Pańskiej, człowiek zaczyna coraz lepiej rozumieć mechanizmy tego świata. W blasku tej Męki lepiej i wyraźniej widać zło, a zwłaszcza jego źródło. Jest więc okazja, aby poznać lepiej samego siebie, swoje ograniczenia, ale też i możliwości. W końcu ten wysiłek poznawania jest po to, by mądrzej i odpowiedzialniej przeżywać swoją codzienność. Widzimy wreszcie, że poznawanie to prowadzi do wewnętrznego zmagania z samym sobą, co bardzo często ukazuje potrzebę zanurzenia się w Jezusie, by odnieść zwycięstwo, by nie upaść. Bez tego zanurzenia niczego nie zrozumiem i niczego nie odkryję.

     Na początku Wielkiego Postu liturgia słowa przypomina nam sceny z kuszenia Pana Jezusa. Jak przekazują ewangeliści, na pustyni przystępuje do Pana diabeł, aby Mu zaproponować drogę o wiele łatwiejszą i prostszą, można powiedzieć: na skróty. Jesteś Bogiem - mówi - to po co się męczyć i trudzić. Wystarczy pstryknąć palcami albo wypowiedzieć słowo - i już jest. I tu dochodzimy do istoty zachowania się wobec zła.

     Pan Jezus nie wchodzi w żaden dialog, nie zastanawia się, nie daje diabłu czasu do namysłu, nie rozważa. Zdecydowanie odrzuca jego metody, zdecydowanie mówi: nie. Nauka niezwykle oczywista i konkretna - złu zawsze nie.

     Dla lepszego zobrazowania liturgia w pierwszym czytaniu ukazuje, co się stało, kiedy Ewa podjęła rozmowę z szatanem. Wywrócony do góry nogami cały porządek natury, człowiek przestaje panować nad swoim ciałem. Wchodząc w dialog ze złem człowiek zawsze przegrywa. Nieraz, bardziej lub mniej świadomie, flirtujemy z diabłem, bo wydaje nam się, że coś zyskamy, że będzie łatwiej - i jak zawsze okazuje się, że zostaliśmy oszukani. Jeśli stało się to nieświadomie, to pół biedy; jeśli natomiast czyniliśmy to z głupiej ciekawości, z pragnienia władzy, pychy, a może chęci zaimponowania innym, to może dojść do tragedii.

     Post jest czasem, kiedy trzeba wszystkie te sytuacje zauważyć. Wchodząc w nawrócenie, zaczynamy widzieć, ile straciliśmy słuchając różnych szatańskich podszeptów. To szansa na naprawienie wielu spraw i poukładania ich od nowa, według Bożego pomysłu. A więc do pracy - nad sobą.


ks. Krzysztof Woźniak


Tekst pochodzi z Tygodnika

13 marca 2011


   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej