Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Co znaczy powstać z martwych?

Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; nie ma Go tu" (Mk 16,6). Boży posłaniec, odziany w jasną szatę, tak mówi do niewiast, które szukały ciała Jezusa w grobie. W tę świętą noc Ewangelista tak samo mówi do nas: Jezus nie jest postacią z przeszłości. On żyje i jako żyjący idzie przed nami. Woła nas, byśmy szli za Nim, żyjącym, i byśmy w ten sposób także i my odnaleźli drogę życia.

"Powstał... Nie ma Go tu". Kiedy Jezus po raz pierwszy mówił swoim uczniom o krzyżu i zmartwychwstaniu, oni, schodząc z Góry Przemienienia, rozprawiali między sobą, co znaczy "powstać z martwych" (Mk 9,10). W Wielkanoc radujemy sie, ponieważ Chrystus nie został w grobie, a Jego ciało nie doznało rozkładu. Należy do świata żyjących, nie do świata umarłych. Radujemy się, ponieważ jest On - jak głosimy podczas obrzędu przygotowania paschału - Alfą i jednocześnie Omegą, istnieje więc nie tylko wczoraj, ale dziś i na wieki (por. Hbr 13,8). Jednak zmartwychwstanie w jakiś sposób tak daleko wychodzi poza nasze pole widzenia, poza wszelkie nasze doświadczenia, że powracając do własnych myśli, kontynuujemy dyskusję uczniów: na czym właściwie polega "zmartwychwstanie"? Co znaczy ono dla nas? Dla świata i historii w ich całokształcie? Gdyby tylko ktoś jeden został kiedyś wskrzeszony, i na tym koniec, w jaki sposób miałoby to nas dotyczyć? Jednak zmartwychwstanie Chrystusa jest właśnie czymś więcej, jest czymś innym. Jest ono - jeśli możemy posłużyć się językiem teorii ewolucji - największą "mutacją", absolutnie najbardziej decydującym przeskokiem w całkowicie nowy wymiar, który w długiej historii życia: ego rozwoju nigdy przedtem nie występował: jest skokiem w kompletnie nowy porządek,. dotyczący nas i całych dziejów.

Co znaczy: zmartwychwstał?

Zapoczątkowana przez uczniów dyskusja miałaby zatem dotyczyć następujących pytań: Co się tam wydarzyło? Co to oznacza dla nas, dla świata pojmowanego jako całość oraz dla mnie osobiście? Przede wszystkim: co się wydarzyło? Jezusa nie ma już w grobie. Jest zupełnie w nowym, życiu. Ale jak to się mogło stać? Jakie zadziałały tu siły? Sprawą decydującą jest, by ten człowiek, Jezus, nie był sam, by nie był "Ja" zamkniętym w grobie. On stanowił jedno z Bogiem żywym, był z Nim zjednoczony do tego stopnia, że tworzył z Nim jedną osobę. Można by powiedzieć, że trwał w objęciach Tego, który jest samym życiem, w uścisku nie tylko emocjonalnym, ale obejmującym i przenikającym Jego byt. Jego życie było nie tylko Jego własnym życiem, stanowiło egzystencjalną i istotową komunię z Bogiem i byt wszczepiony w Boga, i dlatego rzeczywiście nie mogło być Mu odebrane. Z miłości mógł On pozwolić się zabić, ale właśnie w ten sposób zniweczył definitywnie charakter śmierci, ponieważ w Nim była nieprzemijalność życia.

Śmierć Chrystusa była aktem miłości wyrażonej w darze z siebie. Jego egzystencjalna komunia z Bogiem stanowiła konkretnie egzystencjalną komunię z miłością Bożą, a ta miłość stanowi prawdziwą moc skierowaną przeciw śmierci, jest silniejsza od śmierci. Zmartwychwstanie było niejako eksplozją światła, eksplozją miłości, która przerwała nierozdzielny dotąd splot "umieraj i stawaj się". Zapoczątkowała ona nowy wymiar istnienia, życia, w które w sposób przemieniony została również włączona materia i z którego wyłania się nowy świat.

Z HOMILII OJCA ŚWIĘTEGO PODCZAS LITURGII
WIGILII PASCHALNEJ W WATYKANIE, 15 IV 2006

Z Niepokalaną - wiosna 2008


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Książka Mój Chrystus połamany - doświadczenie obecności BogaKsiążka "Mój Chrystus połamany" - doświadczenie obecności Boga

Co pragnie św. Kinga ukazać dziś współczesnemu człowiekowi?Co pragnie św. Kinga ukazać dziś współczesnemu człowiekowi?

Straciliśmy wspólny język z synem. Stracił wiaręStraciliśmy wspólny język z synem. Stracił wiarę

Chrystus jedyny ZbawicielChrystus jedyny Zbawiciel

Koronacja Matki Bożej KozielskiejKoronacja Matki Bożej Kozielskiej

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej