Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wyzwanie Wielkiego Tygodnia

Wielki Tydzień przygotowuje nas do przeżycia najważniejszego chrześcijańskiego święta - Paschy Jezusa Chrystusa. Co zrobić, aby dobrze przeżyć ten wyjątkowy tydzień w roku?

Wśród klejnotów starożytnej literatury chrześcijańskiej niepowtarzalne miejsce zajmuje Diariusz Eterii. Dokument, będący zapisem kilkuletniego pielgrzymowania pobożnej mniszki hiszpańskiej po miejscach świętych, zawiera m.in. dokładny opis przeżywania świąt paschalnych przez najstarszą gminę chrześcijańską - Kościół jerozolimski - pod koniec IV w Wspólnota ta z powodów oczywistych była uprzywilejowana - gdzież można było bowiem lepiej celebrować Paschę Chrystusa, jak nie w świętym mieście Jeruzalem, a więc właśnie tam, gdzie wszystko się dokonało? Nic dziwnego, że wielu chrześcijan, jak Eteria, chciało choć jeden raz w życiu przeżyć święta wielkanocne we wspólnocie jerozolimskiej.

Świadectwo mniszki hiszpańskiej

W opisie Eterii uderza intensywność celebracji, zarówno co do liczby jak i długości poszczególnych spotkań, odbywających się w tygodniu poprzedzającym Paschę. Rzecz znamienna, tydzień ten nazywa ona wielkim, a więc tak, jak czyni to polska tradycja. Inne języki, wzorując się na nazewnictwie łacińskim, mówią o tygodniu "świętym".

Czy ta nazwa nie wzywa nas do tego, byśmy cały ten tydzień przeżywali każdego roku intensywnie i to nie w znaczeniu przedświątecznego zabiegania, ale świętowania Chrystusowej Paschy? A już z całą pewnością takie powinny być trzy święte dni paschalne - sacrum triduum paschale - będące kulminacją całorocznej liturgii Kościoła. "Jak bowiem tydzień bierze swój początek i osiąga szczyt w obchodzeniu dnia Pańskiego (...), tak szczyt całego roku liturgicznego jaśnieje w świętym paschalnym Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, do którego przygotowujemy się w okresie Wielkiego Postu i które przedłużamy w radości w ciągu pięćdziesięciu dni".

Początek triduum

Triduum paschalne rozpoczyna uroczysta Msza św. sprawowana w wieczór Wielkiego Czwartku. Upamiętnia ona Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus w przededniu swojej Męki ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa.

W Wielki Piątek "Kościół rozmyślając nad Męką swojego Pana i Oblubieńca oraz adorując Krzyż, wspomina swoje narodzenie z boku Chrystusa umierającego na Krzyżu i wstawia się do Boga za zbawienie całego świata". Punktem kulminacyjnym tego dnia pokuty, w którym obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości i postu, jest popołudniowa liturgia Męki Pańskiej, na którą składają się liturgia Słowa, adoracja Krzyża i Komunia św.

Treści te są przedmiotem medytacji w Wielką Sobotę, w której "Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie". W oba te dni "bardzo zaleca się sprawowanie godziny Czytań i Jutrzni z udziałem ludu, a tam gdzie nie jest to możliwe - w Wielką Sobotę - należy przewidzieć celebrację słowa Bożego lub nabożeństwo zgodne z misterium tego dnia".

Jak więc widzimy, dwa pierwsze dni Triduum to integralna część obchodów paschalnych, ich jakby dwa pierwsze akty, bez których trudno właściwie zrozumieć i w pełni przeżyć samą tylko tajemnicę Zmartwychwstania.

Matka wigilii

Wszystko zaś zmierza do celebracji Wigilii Paschalnej w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania. "Wigilia sprawowana tej nocy, upamiętniająca świętą noc Zmartwychwstania Pana, jest jakby "matką wszystkich świętych wigilii". Kościół czuwając oczekuje Pańskiego Zmartwychwstania i sprawuje je w sakramentach chrześcijańskiego wtajemniczenia". Nocny charakter tej najważniejszej liturgii całego roku z uporem podkreślają posoborowe dokumenty: "Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć zanim zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Zasada ta musi być interpretowana ściśle".

W przyjęciu tej prawdy, która jednak przedziwnie z wielkimi oporami dociera do świadomości wielu nawet duszpasterzy, znów z pomocą przychodzi język polski, który uroczystość paschalną określa właśnie mianem Wielkiej Nocy. Wstępna liturgia światła, wyjątkowo rozbudowana liturgia Słowa - przypominająca dzieła, jakich Bóg dokonał w całej historii zbawczej, poczynając od dnia stworzenia - wreszcie liturgia chrzcielna osiągają szczyt w świątecznej Eucharystii, w której Kościół spotyka się ze Zmartwychwstałym i jednocześnie antycypuje swój udział w Passze wieczystej.

Jaka jest nasza odpowiedź

Kto nie uczestniczy we wszystkich krótko opisanych tu^elebracjach, kto nie świętuje Triduum Paschalnego - a niestety jest to zdecydowana większość chrześcijan, nawet w Polsce - ten właściwie nie jest w stanie w pełni zrozumieć i przeżyć Wielkanocy. Niedziela Zmartwychwstania różnić się będzie dla niego od innych niedziel w roku tylko zewnętrznymi dodatkami: radośniej szym śpiewem wielkanocnych pieśni, ukwieconą świątynią, święconką i zającem.
Ks. WALDEMAR BABICZWasze komentarze:
 DAN: 04.04.2023, 12:42
 Chrystus wcale nie jest taki wspaniały. Rzadko jest zyciem przed smiercią.
 marzena aneta: 04.04.2023, 07:07
 Wyzwanie Wielkiego Tygodnia dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 6Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 6

Modlitwa do bł. Doroty z MątówModlitwa do bł. Doroty z Mątów

Litania do bł. Doroty z MątówLitania do bł. Doroty z Mątów

Mam od Niepokalanej zapewnione niebo"Mam od Niepokalanej zapewnione niebo"

Ołtarz, dary i tacaOłtarz, dary i taca

ks. Jerzy Wojciech Heideks. Jerzy Wojciech Heide

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej