Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święta Paschy czy Wielkanoc?

Wielki Post przygotowuje do najważniejszych świąt chrześcijańskich

W językach nowożytnych podkreśla się paschalny charakter męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tradycja polska mówi o treściach wielkanocnych

Coraz częściej słyszymy z ambon słowa: "Pascha", "Święta Paschy". Czy znaczą one to samo co Wielkanoc? Otwórzmy Mszał łaciński. Nie spotkamy tam określenia - "święta wielkanocne". Czytamy jedynie: "Niedziela Paschy - Zmartwychwstanie". Przed Mszą św. Wielkiego Czwartku widzimy tytuł: "Trzy święte Dni Paschy", "Msza św. Wieczerzy Pańskiej". Podobnie jest w języku francuskim, niemieckim i innych. Tylko w Polsce słyszymy nazwę "święta wielkanocne".

O Wielkiej Nocy mówią czytania i modlitwy zawarte w księgach liturgicznych Kościoła. Podczas nabożeństwa Wigilii Paschalnej diakon śpiewa: "Ta jest tylko Noc, która sama zna czas i godzinę Zmartwychwstania Chrystusa. W tę Wielką Noc Bóg dopełnił Paschę". Cóż to oznacza?

Pascha Starego Testamentu

Autor Księgi Wyjścia ukazuje Paschę Starego Testamentu. Stanowi ona figurę, typ Paschy Chrystusa, proroctwo ją zapowiadające.

Istotą Paschy Starego Testamentu były dwa elementy: ofiara z Baranka i wyjście Narodu Wybranego z niewoli oraz jego nowe życie w Ziemi Obiecanej. Podobnie w Nowym Testamencie istotą Paschy jest zbawcza ofiara Baranka Bożego, Jezusa Chrystusa, i mocą tej ofiary oraz Zmartwychwstania wyprowadzenie z niewoli grzechu i szatana Nowego Izraela, ludu Bożego i obdarzenie go nowym życiem dzieci Bożych. Pascha, jak mówi Księga Wyjścia, to "przejście". W Starym Testamencie Pan przeszedł przez Egipt w znaku śmierci baranków i wyjścia z niewoli Izraela.

W Nowym Testamencie przeszedł i przechodzi w śmierci Baranka Bożego i Jego Zmartwychwstaniu. Pascha Nowego Testamentu to przejście Baranka Bożego; zabity i zmartwychwstały przywraca i daje nam nowe życie, wolność dzieci Bożych.

Misterium nocy paschalnej

Misterium Paschy spełnia się nocą. Określenie "Pascha"'mówi nam, co się stało, co się dokonuje, co się dopełnia. Jest ono przejściem ze śmierci do życia, lecz nie takim jak Łazarza, któremu Chrystus przywrócił życie naturalne, doczesne; jest to przejście ze śmierci, lecz do nowego już życia - niektórzy komentatorzy przyrównują je do skoku z trampoliny, z jednego brzegu na drugi, z jednego życia do drugiego.

Pascha Nowego Testamentu to przejście Baranka Bożego; Chrystus zabity i zmartwychwstały przywraca i daje nam nowe życie, woiność dzieci Bożych.

Jak więc nazywać omawiane święta? Mówiąc tylko o Wielkiej Niedzieli, słusznie nazywamy ją Wielkanocną, ale Święta Paschy to nie tylko Wielkanoc. Obejmują one nie tylko Niedzielę Zmartwychwstania, lecz również śmierć Chrystusa, a więc Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Już we Mszy św Wieczerzy Pana w Wielki Czwartek Kościół czyta perykopę o Misterium Paschy z Księgi Wyjścia (rozdz. 12).

Posługując się równaniem arytmetycznym, możemy przybliżyć to jeszcze inaczej: przyjmijmy, iż A oznacza śmierć i mękę, B - spoczynek w grobie, C - Zmartwychwstanie. C jest więc Wielkanocą, Zmartwychwstaniem; ale wszystkie te trzy dni: A + B + C są czymś więcej niż tylko C, to już nowa jakość X.

"Na tę godzinę przyszedł"

W Starym Testamencie Mojżesz ustala i wyznacza datę świąt Paschy, które należy obchodzić co roku. Te święta, tę godzinę dopełnia Chrystus, który - jak sam mówi - "na tę godzinę przyszedł".

W naszych kalendarzach obecnych, nawet kościelnych, oznaczamy Wielki Piątek kolorem dni powszednich, tymczasem Wielki Piątek to już święto, takie samo jak Wielka Niedziela, Noc Wielkiej Niedzieli. Bracia protestanci słusznie świętują już w Wielki Piątek. Powinniśmy i my do tego dążyć, tymczasem oswajając się z tą prawdą w naszym życiu, wprowadzając od wieczoru Wielkiego Czwartku atmosferę święta. Sprzątanie, trudy kulinarne spróbujmy umiejscowić w czasie przed Wielldm Czwartkiem. Sam zaś wieczór czwartkowy, cały Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę świętujmy Paschę Chrystusa, Jego przejście, Jego śmierć, z której tryska życie - Zmartwychwstanie dla nas wszystkich.

Ks. STANISŁAW HARTLIEBWasze komentarze:
 marzena aneta: 29.03.2023, 10:36
 Święto Paschy czy Wielkanoc?proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe dobrą mieszkania małego sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anastazjaśw. Anastazja

Modlitwa św. AnastazjiModlitwa św. Anastazji

Modlitwa do św. Cezarego de BusModlitwa do św. Cezarego de Bus

Bajka o uwięzionym zajączkuBajka o uwięzionym zajączku

Wiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiemWiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiem

Wiersze dzieci o wiośnieWiersze dzieci o wiośnie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej