Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Niemożliwe jest dzisiaj obejrzenie Kalwarii i Grobu Chrystusa, tak jak wyglądały one w momencie śmierci Zbawiciela

Grób, w którym złożono Jezusa, był typowym grobem żydowskim. Składał się z dwóch pomieszczeń połączonych niskim przejściem. Pierwsze służyło jako przedsionek, tu gromadzili się bliscy zmarłego, aby go opłakiwać; w drugim na wykutym w skale łożu kładziono ciało.

Drogie pamiątki

Jak wskazuje św. Jan, "na wzniesieniu, gdzie Go krzyżowano był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo" (19,41). Mowa tu o znajdującym się na zachód od II muru Jerozolimy kilkumetrowym wapiennym pagórku, zwanym po aramejsku Golgotą (z łac. Calvaria), ze względu na swój przypominający czaszkę kształt. To tutaj majętny Józef z Arymatei kazał wykuć grobowiec dla swojej rodziny. Wejście do grobowca było zamykane okrągłym kamieniem przypominającym kamień młyński, którego brzegi poruszały się w koleinie.

Szczęśliwa decyzja

Chrześcijanie to cenne dla nich miejsce otoczyli czcią. Nie dziwi więc fakt, że cesarz Hadrian, który mszcząc się za powstanie Bar-Kochby (w latach 132-135) polecił skrupulatnie niszczyć miejsca kultu żydowskiego i chrześcijańskiego, wytyczył nieopodal Kalwarii i Grobu aleję, gdzie wśród zarośli wznosiły się posągi i ołtarze Jowisza i Wenery. Na szczęście ta decyzja - wyraźnie wbrew intencjom cesarza - przyczyniła się do zachowania w stanie nietkniętym tych najświętszych miejsc.

Burzą i odbudowują

Na polecenie cesarza Konstantyna biskup Makariusz w 325 roku odszukał skazane na tyle lat na zapomnienie miejsca Męki i Zmartwychwstania. Rozpoczęto tu prace budowlane, które trwały dziesięć lat. Wzniesiona wówczas Bazylika Grobu wejściem zwrócona była ku wschodowi i dochodziła do głównej ulicy miasta Cardo Maximus. Ta wspaniała budowla została w 614 r. doszczętnie zniszczona przez Persów. Co prawda w krótkim czasie, staraniem mnicha Modesta, odbudowano ją, ale niestety w znacznie skromniejszym kształcie. W roku 638 Jerozolima wpadła w ręce islamu. Chrześcijanie byli najpierw tolerowani, ale już w VIII w. zaczynają się konflikty. Na rozkaz kalifa Hakima w roku 1009 spłonęła Bazylika Grobu Pańskiego, podobnie jak wiele innych kościołów chrześcijańskich. Po 40 latach została odbudowana, znów jest jednak mniejsza od poprzedniej.

Ostateczny kształt

Krzyżowcy, którzy w roku 1099 wkroczyli do Jerozolimy, pragnęli przywrócić chrześcijaństwu zabytki starożytności. Na planie krzyża wznieśli nową Bazylikę Grobu Świętego, włączając w nią ogród z Kalwarią i inne miejsca święte otaczające skalę. Odnowioną kaplicę Grobu Pańskiego umieścili pod rotundą. Z rotundy wielki łuk tryumfalny prowadził do kościoła zbudowanego na miejscu dawnego świątynnego dziedzińca. Dzieło krzyżowców w zasadniczym swoim kształcie istnieje do dziś. Trzeba jednak przyznać, że trzęsienie ziemi z roku 1927 zostawiło bazylikę w nader niebezpiecznym stanie i od lat trwa wspólne dzieło jej restauracji.

Gospodarze

Wyrywając w roku 1187 Jerozolimę z rąk krzyżowców, sułtan Saladyn przekazał klucze do bazyliki w ręce dwóch rodzin muzułmańsldch, które pobierały opłaty za prawo wejścia do niej. Już w roku 1217 św. Franciszek przysłał do Ziemi Świętej swych braci, a dwa lata później przybył tu sam, aby współgospodarzyć przy Pańskim Grobie. W roku 1829 prawa posługi w bazylice otrzymali również ortodoksyjni Ormianie. Dziś oprócz nich i ojców franciszkanów kościołem tym opiekują się też prawosławni. Każda z grup ma swoje pomieszczenia i kaplice. Trzy dalsze społeczności: Syryjczycy, Koptowie i Abisyńczycy sprawują liturgię tylko w pewne dni i z wyjątkiem Koptów nie posiadają żadnych kościelnych pomieszczeń.

Rytuał

Przy otwieraniu i zamykaniu Bazyliki Grobu panuje określony ceremoniał. Przedstawiciele wszystkich wspólnot chrześcijańskich zamieszkujących wewnątrz Bazyliki o ustalonej godzinie gromadzą się przy bramie w środku Bazyliki. Muzułmanin, którego rodzina od pokoleń ma prawo do kluczy świątyni, zamyka od zewnątrz wierze je wieczorem i rano je otwiera. Drabinę, po której klucznik wchodzi, by przekręcić górny zamek, oddaje przez okienko w bramie do wnętrza bazyliki. Okienko od środka zamyka zakrystianin, Grek.

W styczniu 1964 r. świątynię nawiedził papież Paweł VI, a w marcu 2000 r. odprawił tu Mszę św. Jan Paweł II.

Sala na piętrze

Gdy opuszczając Stare Miasto przez Bramę Syjońską skierujemy się na południe, po około 150 m dojdziemy do budynku, w którym na I piętrze znajdował się Wieczernik. To tu odbyła się Ostatnia Wieczerza, miało miejsce umycie nóg apostołom i ustanowienie Najświętszego Sakramentu oraz Kapłaństwa. Tutaj po swym Zmartwychwstaniu Zbawiciel ukazał się swoim uczniom. Tu również spełnił się cud Zielonych Świątek. Zapewne pierwsi chrześcijanie w tym budynku mieli swoje miejsce ucieczki, spotkań i modlitwy.

Kolejne kościoły

Podczas wojny żydowsko-rzymskiej w 70 r. Wieczernik oszczędzono. W latach 331-349 św. Maksym odrestaurował ten niewielki kościół, a pod koniec IV w. arcybiskup Jan wzniósł przy Wieczerniku wspaniałą pięcionawową bazylikę, którą nazwano Hagia Sion.

Na jej ruinach krzyżowcy zbudowali w roku 1100 bazylikę Najświętszej Maryi Panny z Góry Syjon. Budowla miała trzy nawy: w nawie północnej stała kapliczka ku czci Zaśnięcia, a w południowo-zachodnim narożniku - Wieczernik złożony z dwóch położonych nad sobą kaplic, z których każda dzieliła się na dwie części: W kaplicy na górze część północna poświęcona była wspomnieniu Ostatniej Wieczerzy, a część południowa Zesłaniu Ducha Świętego. Dolna kaplica upamiętniała umycie nóg i ukazanie się Zmartwychwstałego Chrystusa apostołom. W połowie XIV w. przybyli tu franciszkanie i pozostali do 1551 r.

Dzisiaj

Dziś Wieczernik znajduje się w rękach muzułmanów. Dla chrześcijan jest dostępny, w większym zakresie w Wielki Czwartek oraz w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Podczas pamiętnej pielgrzymki do Ziemi Świętej w marcu 2000 Jan Paweł II w otoczeniu 12 biskupów odprawił tutaj Mszę św. Pierwszy Papież od czasów Piotra Galilejczyka.
ks. Bogdan PoniżyWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej