Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Najważniejsze wydarzenie w historii

Jezus Chrystus zmartwychwstał trzeciego dnia po swojej śmierci. Jest to fakt historycznie potwierdzony. Od samego początku wiara w zmartwychwstanie opierała się na świadectwie konkretnych ludzi, "świadków zmartwychwstania Chrystusa". Apostołowie dopiero wtedy uwierzyli w Jego zmartwychwstanie, kiedy osobiście spotkali się z osobą zmartwychwstałego Chrystusa.

W najstarszym napisanym świadectwie o zmartwychwstaniu (57 r. po Chr.) czytamy, że Zmartwychwstały Jezus najpierw ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie (1 Kor 15, 5-6).

Apostołowie i uczniowie byli tak wstrząśnięci śmiercią Jezusa na krzyżu, że początkowo nie wierzyli informacjom, że zmartwychwstał: słowa te wydały się im czczą gadaniną i nie dali im wiary (Łk 24,11). Kiedy Zmartwychwstały Pan sam stanął pośród niech i powiedział: Pokój wam!, wtedy apostołom wydawało się, "że widzą ducha". Aby usunąć ich lęk i przekonać, że Jego zmartwychwstałe ciało jest tym samym, które zostało poddane torturom biczowania, cierniem koronowania, niesienia krzyża i męki krzyżowej, Jezus mówi: Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma dala ani kości, jak widzicie, że Ja mam. Przy tych stówach pokazał im swoje ręce i nogi (Łk 24,39).

W chwili zmartwychwstania ciało Jezusa zostało napełnione mocą Ducha Świętego i uzyskało nowe właściwości, przeszło ze stanu śmierci do życia pozaczasowego i pozaziemskiego. Zamieszkała w Nim cała Pełnia: Bóstwo, na sposób ciała (Kol 2,9). Ciało Jezusa stało się więc uczestnikiem uwielbionego życia Boga w Trójcy Jedynego, zostało "uduchowione", a więc przestało podlegać ograniczeniom czasu i przestrzeni. Jezus zjawia się i znika, wchodzi do Wieczernika przez zamknięte drzwi. Jest to ciało już uwielbione, ale to samo, które doświadczyło całego dramatu cierpienia i śmierci krzyżowej.

Poprzez swoje Zmartwychwstanie Jezus Chrystus dał raz na zawsze, ostateczny znak zwycięstwa nad grzechem, szatanem i śmiercią, okazał swoje nieskończone miłosierdzie, które gładzi wszystkie grzechy, oraz stał się źródłem wiecznego życia dla wszystkich ludzi. Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie... nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia (Ef 2,4-5).

Zmartwychwstanie jest także najpełniejszym i najwiarygodniejszym potwierdzeniem prawdy, że Chrystus jest prawdziwym Bogiem. W czasie ziemskiego życia Jezus wielokrotnie mówił, że jest Bogiem: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM (J 8,58). Określenie "JA JESTEM" było dla Żydów odpowiednikiem imienia JAHWE, którego przez cześć nie wolno było wypowiadać.

Głównym powodem wydania wyroku śmierci na Jezusa było oskarżenie Go o bluźnierstwo, że będąc człowiekiem uważał siebie za Boga (por. J 10,33). Sanhedryn skazał Go na śmierć krzyżową jako bluźniercę, za to, że sam siebie uczynił Synem Bożym (J 8,28). Nazwać siebie Synem Bożym, Mesjaszem-Panem, zapowiedzianym w Psalmie 110 oraz w wizji proroka Daniela (7,13-14), było dla Izraelitów największym bluźnierstwem, za które groziła kara śmierci. Zmartwychwstanie potwierdziło, że Jezus rzeczywiście jest prawdziwym Bogiem, JA JESTEM, który stał się prawdziwym człowiekiem, aby wszystkim ludziom dać szansę wybawienia z niewoli szatana, grzechu, śmierci i dać pełny udział w nieskończonej radości zmartwychwstałego życia.

ks. M. Piotrowski TChr

Publikacja za zgodą redakcji

nr 3-4/2001Wasze komentarze:
 marzena aneta : 10.04.2023, 08:33
 Najważniejsze wydarzenie w historii dziękuję Jezu kocham Cię Ty Jesteś dziękuję Jezus zmartwychwstał alleluja dziękuję Jezu kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Jezu kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej