Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sens, rola i wartość postu w życiu chrześcijanina

Wielki post zaczyna się od środy popielcowej a kończy na Niedzieli Palmowej. Jest to czas pokuty, który ma przygotować ludzi na przeżycie Świąt Wielkiej Nocy. Czy ty, drogi czytelniku, jesteś gotowy wyrzec się kilku przyjemności dla upamiętnienia Chrystusowej męki?

Marek podąża za Jezusem wraz z Jego uczniami. Czuje potrzebę kroczenia za Wszechmocnym, dlatego pod pachą trzyma zwoje, na których zapisuje relacje z ważniejszych wydarzeń, jakie dotyczą Jezusa, a przede wszystkim Jego nauki.

Podróżni nagle stają. Muszą odpocząć. Marek siada obok Jezusa. Ociera oczy. Niespodziewanie zza wzniesienia wychodzą podróżni. To uczniowie Jana i faryzeusze. Mają tego dnia post. Podchodzą do Jezusa. Jeden szturcha drugiego. Reszta czeka na reakcję. W końcu jeden z mężczyzn pyta: "Jezusie, dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?". Marek powoli wyciąga swoje zwoje, i zapisuje każde słowo. Jezus patrzy przez chwilę w niebo, potem na przybyszów, po czym odpowiada im pytaniem retorycznym: "Czy goście weselni mogą pościć, gdy pan młody jest z nimi?" - po czym dodaje - "Dopóki mają pana młodego i siebie, nie mogą pościć. Nadejdą jednak dni, kiedy pan młody zostanie im zabrany, i wtedy, tego dnia, będą pościć".

Marek i inni zgromadzeni ludzie nie pojmują dokładnie słów Jezusa. Pojawia się pewne niezrozumienie. Jezus zerka na Marka i dodaje: "Nikt nie przeszywa łaty z nowego materiału do starego ubrania, bo nowa łata oderwie się od starego ubrania i zrobi się jeszcze większe rozdarcie. Nikt też nie wlewa młodego wina do starych worków skórzanych. Jeśli tak zrobi, wino je rozerwie". Cisza. Zaczyna powiewać lekki wiatr. Nikt nic nie mówi. Przed chwilą padły ponadczasowe słowa, ważne, z resztą dla całej ludzkości. Dlaczego?

Przyjście Jezusa na ziemię wprowadziło niesłychaną zmianę. Odtąd słowa Starego Testamentu należy wyjaśniać w świetle ewangelii. I wcale to nie oznacza, że Stary Testament całkowicie stracił swoją wartość. Należy traktować go, jako przygotowanie na przyjście Bożego Syna. Zbawienie ludzkości, czyli śmierć Jezusa na krzyżu i zmartwychwstanie, staje się powodem do radości, jaką przeżywają zaproszeni goście na weselu z panem młodym. Jezus nakazuje ludziom pościć, gdy "pan młody zostanie (...) zabrany".

Przekładając te słowa na język współczesnej epoki: człowiek pościć musi w Piątki i w czas Wielkiego Postu. W tych dniach, właśnie, pojawia się smutek z powodu "zabrania Jezusa". Człowieka wtedy ogarnia wielkie strapienie. Jeśli tego stanu strapienia duchowego nie objaśni, jak należy, to może się mu, w końcu, wydać, że dominantą tej sytuacji jest jedynie wielki apetyt. Po utracie Jezusa będzie bowiem zauważać jedynie wielki głód - psychiczny i fizyczny.

Taki głód ma na celu zbliżyć go do Boga, aby zrozumiał dlaczego warto jest dziękować Jezusowi, za to co mu ofiarował - zbawienie i otwarte wrota do Nieba. Postem ma upamiętnić czterdziestodniowy pobyt Jezusa na pustyni. Człowiek musi utożsamić się z Jezusem i poczuć, że Jego łaska, moc to nieodłączny element duchowego wtajemniczenia, który należy stopniowo pogłębiać.

Zauważmy, że wejście do wnętrza człowieka, sumienia czy duszy dokonuje się przez uwewnętrznienie wszystkiego, co dobre, szlachetne i czyste w życiu. Jego wysiłek duchowy winien koncentrować się przede wszystkim wokół Osoby Jezusa, wokół Jego miłości oraz człowieczej odpowiedzi na tę miłość. W świetle takiej miłości, człowiek musi zrelatywizować wszystko - także swoje braki, niedoskonałości, niezadowolenia z siebie, grzechy. Jezus musi być narzędziem w szukaniu ludzkich celów. I tego uczy nas właśnie Post.

A czym dla młodych jest post?

"Post uczy pokory" - mówi Monika. Inna osoba powiedziała: "Post to odkrywanie Jezusa", a jeszcze inna: "post uczy cierpliwości". Ile w tym prawdy? Czy post może być przepustką, która umożliwiłaby odkrycie Jezusa na nowo? Czy odmówienie przesytu w formie jedzenia może być czymś nie do przełamania? Czy cierpliwość może wpłynąć na pogłębienie dogmatycznych prawd religijnych? Warto na te pytania odpowiedzieć przy adoracji Najświętszego Sakramentu.

Lunatique



Wasze komentarze:
 marzena aneta: 27.02.2023, 08:56
 Sens rola i wartość postu w życiu chrześcijanina dziękuję prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym świecie dziękuję prosze dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Viola lat 38: 10.02.2016, 16:18
 Ja w tym roku Wielkiego Postu pragnę odnaleźć siebie w sobie przez odmówienie sobie przyjemności ze smakowania posiłków po przez zmniejszenie porcji
 xxx: 24.02.2009, 10:30
 św. Benedykt z Nursji (ok. 480 - 543): "Niechaj w tych dniach Wielkiego Postu każdy z własnej woli ofiaruje coś Bogu "w radości Ducha Św.", to znaczy niechaj odmówi swojemu ciału trochę z jedzenia, picia, snu, rozmów, czy żartów i niech wygląda świętej Paschy pełen duchowej radości i tęsknoty" św. Bernard z Clairvaux (1090 – 1153): "Post dodaje modlitwie powagi i czyni ją żarliwą. Modlitwa przez post nabiera siły, a post wyprasza łaski modlitwie" św. Nil z Ancyry († ok. 430) "tak jak istnieje post od pokarmów, tak też istnieje post od gniewu i post od skłonności do rządzenia i post od zawiści, chełpliwości, chciwości, popędliwości, ospałości, gnuśności, ciekawości, nerwowości i tym podobnych rzeczy“
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Bonawenturaśw. Bonawentura

Modlitwy do św. BonawenturyModlitwy do św. Bonawentury

Litania do św. BonawenturyLitania do św. Bonawentury

Modlitwa do św. Pompiliusza Marii PirrottiegoModlitwa do św. Pompiliusza Marii Pirrottiego

Nie umiem się modlić jak Niemiec...Nie umiem się modlić jak Niemiec...

ks. Romuald Laquaks. Romuald Laqua

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej