Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak mamy prowadzić nasze dzieci do Boga?

Świadomi rodzice wspierają swoje dzieci w ich rozwoju przede wszystkim przez swój własny sposób postępowania. Będą wskazywali im właściwą drogę dając im przykład. Nie zadowolą się mówieniem, w co należy wierzyć i co trzeba robić - bez jednoczesnego świadczenia o swej wierze i bez ukazywania w konkretnych sytuacjach życiowych swego pragnienia miłowania Boga. Dzieci, przede wszystkim młodsze, widzą Boga przez swych rodziców. Ale samo ukazywanie drogi nie wystarcza. Trzeba pociągnąć dzieci za sobą, tworząc z nimi grupę, jedność - dzielić z nimi radości i smutki. Rodzice winni tworzyć z dziećmi prawdziwą wspólnotę duchową. Będzie to wtedy wspólna wędrówka ku Panu.

Jak mamy prowadzić nasze dzieci do Boga?

Prawdziwe zadanie wychowawcze

Dziecko jest samym życiem, samą energią. Pozbawione szerszego jakby "rozmachu" buntuje się, próbuje się wyrwać z ciasnego kręgu poleceń i zakazów. Prawdziwe zadanie wychowawcze polega nie na skrępowaniu osobowości dziecka, ale na wspieraniu jego rozwoju; nie na ograniczeniu jego aktywności, ale na kierowaniu nią; nie na paraliżowaniu jego energii, lecz na jej dyscyplinowaniu; nie na ograniczaniu jego życiowego impetu, lecz na mądrym nim kierowaniu. Prawdziwy wychowawca nie jest ani tyranem, który przeciwstawia się wszelkiej inicjatywie, ani też biernym świadkiem dziecięcych kaprysów. Stara się raczej być przewodnikiem i opiekunem, czuwającym nad prawidłowym wzrostem i rozwojem. Pierwszorzędnym zatem zadaniem wychowawczym jest kształcenie skłonności dziecka: rozróżnić skłonności dobre i złe - i pierwsze rozwijać, drugie korygować. Jak najbardziej słuszne jest stwierdzenie znanego wychowawcy Foerstera: "Wychowywać to nie zwalczać naturę, ale raczej wykorzystać i posługiwać się zdrowymi siłami dziecka w zwalczaniu złych". Nie leży w mocy rodziców zmienić naturę dziecka. Cały ich wysiłek winien zdążać w kierunku rozwijania dobrych skłonności i usuwania wszystkiego, co mogłoby je przytłumić.

Mamy prowadzić nasze dzieci do Boga - również w sposób właściwy. Kilka wskazań do przemyślenia.

  • Nie możemy ograniczać kontaktu z Bogiem do rannego i wieczornego pacierza. Musi nam chodzić o coś więcej: o podporządkowanie wszystkiego tej Rzeczywistości, która nas ogarnia i w której "żyjemy i poruszamy się".
  • Podporządkowanie każdej sprawy, na przykład wyboru szkoły, zawodu: gdzie Bóg chce mnie widzieć, co pragnie mi zlecić, jakie zadania stawia przede mną - bo wyposażył mnie w jakieś zdolności, w nich dadzą się odczytać Jego zamiary względem mnie.
  • Unikamy żartów na temat słów, używanych w liturgii, na temat biblijnych wydarzeń czy postaci, na temat Kościoła i kapłanów. Dziecko - i słusznie - pragnie to wszystko traktować jak najbardziej na serio.
  • Nie manifestujemy przesadnie naszej własnej pobożności, unikamy niewłaściwej dewocji. Brak harmonii między wygłaszanymi przez starszych deklaracjami, a drobnymi sprawami życia codziennego budzi w młodych zawsze odruch niechęci i sprzeciwu. Nieszczerość starszych zraża dziecko do życia pobożnego.
  • Unikamy ostentacji w sprawach dotyczących religijności naszych dzieci. Nie mówmy: "Pokaż, jak umiesz pacierz". Małe dziecko co prawda chętnie się tym pochwali, ale przecież nie o to nam chodzi w naszym wychowaniu do modlitwy; pragniemy w gruncie rzeczy, aby ono rzeczywiście zwracało się do Boga. Starsze dzieci są już bardzo czułe na wkraczanie w ich sprawy intymne, a kontakt z Bogiem do takich należy. Wychwalanie pobożności naszego dziecka jest niedźwiedzią przysługą, oddaną jego życiu religijnemu. Winniśmy traktować te sprawy z wielką dyskrecją i z całym należnym szacunkiem.
  • Nie upieramy się przy drobnostkach, mało ważnych sprawach. Nie wymagamy niczego bez ukazania wewnętrznej łączności np. obyczaju z istotnymi przekonaniami religijnymi. Liczymy się także z dobrowolnymi decyzjami dziecka.
Rodzice chrześcijańscy, w swym cierpliwym działaniu wychowawczym, powinni kierować się życzeniem Chrystusa: "Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie". Nie powinni zamykać im drogi do Chrystusa własną niedbałością, nieporadnością, brakiem wiedzy religijnej.

Ks. WŁADYSŁAW KOSKAWasze komentarze:
 marzena aneta: 28.09.2023, 10:16
 Jak mamy prowadzić nasze dzieci do Boga dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję tak uczmy dzieci właściwej wiary dając im dobry przykład dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobrych mądrych rodziców wierzących dbających o dzieci dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o dzieciństwo szczęśliwe dla dzieci moich dzieci rodzeństwa dzieci wszystkich bo dzieci wszystkie nasze są dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o dobre dzieci na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę żeby dzieci nie głodowały żeby nikt nie głodował dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę jednocześnie o zakończenie jedzenia wyrzucania na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o dobro szczęście zdrowie dla dzieci wszystkich w dorosłym życiu dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szczęśliwość uczciwość ufność wiare na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szacunek cuda czyni szczerość cuda czyni szczęśliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń proszę oto dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 29.09.2022, 21:05
 tak uczmy dzieci właściwej wiary dając im dobry przykład
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Brat Albert Chmielowskiśw. Brat Albert Chmielowski

Modlitwa do św. Brata Alberta ChmielowskiegoModlitwa do św. Brata Alberta Chmielowskiego

Litania do św. Brata AlbertaLitania do św. Brata Alberta

Św. Brat Albert odkrył, jak wielką rzeczą jest człowiekŚw. Brat Albert odkrył, jak "wielką rzeczą jest człowiek"

Chatka św. brata Alberta na KalatówkachChatka św. brata Alberta na Kalatówkach

Modlitwa do św. AlinyModlitwa do św. Aliny

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej