Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dlaczego moje dziecko jest niegrzeczne?

Dzieci kochają nas i w gruncie rzeczy chcą postępować tak, abyśmy byli z nich zadowoleni.

Kiedy po raz kolejny moja prośba albo polecenie jest ignorowane przez córkę, zaczynam się zastanawiać. Dlaczego mnie nie słucha? Nie mam ochoty się złościć, krzyczeć, karać i tłumaczyć. Co złego zrobiłam przez te lata, skoro moje dziecko, delikatnie mówiąc, ma gdzieś to, co mówię. Nie pociesza mnie nawet koleżanka, która ma grzeczne dzieci i tylko w domu zdarza im się być nieposłusznymi. Moja córka z kolei najczęściej jest niegrzeczna "przy ludziach" i wtedy wyobrażam sobie, jak oni mnie oceniają jako matkę. Matka, która sobie nie radzi. Żeby jednak pocieszyć wszystkie mamy załamane swoimi metodami wychowawczymi dodam, że nieposłuszeństwo ma i pozytywne strony. Bo co to znaczy być grzecznym? To znaczy być takim, jakim chcą mnie widzieć ci, którzy mają władzę - rodzice, nie przeciwstawiać się, nie buntować, najlepiej nie przeszkadzać i bez szemrania Wykonywać polecenia.

Być grzecznym czy niegrzecznym?

Jaka jest ta pozytywna strona nieposłuszeństwa? Moje dziecko nie wyrośnie przynajmniej na nieśmiałego i nieporadnego - pocieszam się. W rzeczywistości jest tak, że dziecko chciałoby być posłuszne, nie ma żadnego interesu w tym, żeby mama na nie krzyczała, ale jednocześnie rozwija się w nim pragnienie realizowania swej niezależności. Kiedy dziecko nie dochodzi swoich praw, nie przejawia samodzielności i nie ma swojego zdania - jest być może grzeczne i bezkonfliktowe, ale nie ma się z czego cieszyć. Nie chodzi też o to, aby z pełną aprobatą i zadowoleniem patrzeć na swe rozbrykane i nieposłuszne dziecko: trzeba umieć odróżniać sytuacje, w których posłuszeństwo jest konieczne i umieć odpowiednio reagować. W wielu sprawach można i należy pozostawić dzieciom wolny wybór np. jaką zabawkę mają wziąć do łóżka, gdzie mają się bawić, kogo zaprosić na urodziny. Jednak są sytuacje, w których decyzje muszą podjąć rodzice i zdecydowanie wymagać od dzieci podporządkowania się ich postanowieniom.

Parę powodów nieposłuszeństwa

Dzieci kochają nas i w gruncie rzeczy chcą postępować tak, abyśmy byli z nich zadowoleni. Czasem, z różnych powodów zachowują się inaczej niż byśmy chcieli. Dlaczego? Zdarza się, że wymagamy posłuszeństwa w oderwaniu od rzeczywistości, podczas gdy powinno być ono praktyczną wskazówką pomagającą dziecku w zrozumieniu danej sytuacji. Może mówiliśmy zbyt szybko, używaliśmy nie znanych dziecku słów i dlatego nie może ono zrozumieć czego od niego chcemy. Może jego własna interpretacja usłyszanych treści jest różna od naszej. Czasem mówimy do dziecka pochłoniętego własnymi myślami albo zaabsorbowanego zabawą. Pragnienie badania otoczenia i ciekawość może być tak silna, że dziecko po prostu zignoruje nasze "nie". Łatwo to zrozumieć, bo często sami nie potrafimy sobie czegoś odmówić, choć wiemy, że jest to niemądre. Dziecko może odmówić spełnienia naszego życzenia z powodu jakiegoś nieokreślonego lęku, a nawet obsesji uniemożliwiającej mu posłuszeństwo. Czasem dziecko nie chce zrobić tego, o co je prosimy, bo ma poczucie, że ma rację. Tym razem naleganie może okazać się niezbędne, a przy tym dobrze jest, gdy wyjaśnimy motywy naszej postawy bardziej szczegółowo. Być może wyraziliśmy naszą prośbę w sposób tak apodyktyczny, że wywołało to opór dziecka. Sami wiemy, że pewien ton może podziałać jak płachta na byka. Jest też możliwe, że dziecko przeciwstawia się dorosłemu z rozmysłem. W ten sposób wypróbowuje swoją niezależność, wyraża bunt albo poddaje próbie jego cierpliwość. Małe dziecko patrząc prosto w oczy powie "nie", albo zrobi właśnie to, co zabronione. Starsze zignoruje dorosłego, albo udaje, że nie słyszy, co się do niego mówi. Może się zdarzyć, że dziecko celowo okazuje nieposłuszeństwo, bo nie jest pewne, czy jest kochane. Chce w ten sposób poznać rozmiar kary i zbadać, jak daleko dorosły posunie się w swoim gniewie. Dopiero poznawszy najgorszą ewentualność czuje się bezpieczniej.

Sztuka bycia rodzicem

Dzieci swój charakter i tożsamość kształtują sprawdzając, co mogą, a czego nie. Kształtują swoją odrębność i umiejętności, uczą się, co dobre, a co złe. Rodzicom pozostaje zrozumieć, dlaczego dziecko nas sprawdza i postępować tak, by sensownie pokazać mu, gdzie leżą granice, których przekraczać nie wolno. Rodzic musi umieć ocenić sytuację: czy dziecko zachowuje się stosownie do wieku? Niemowlę, które strąca łyżkę z jedzeniem na podłogę, nie jest niegrzeczne. Ale jeśli to samo zrobi sześciolatek? Jeśli dziecko rozbierze się na plaży pochwalimy je za to, ale jeśli rozbierze się w domu przy gościach? Ocena zachowania różni się w zależności od okoliczności. Dzieciom, dla ich własnego poczucia bezpieczeństwa, potrzebna jest świadomość istnienia pewnego porządku. Chcą wiedzieć, że tata i mama "trzymają ster w swoich rękach". Co chwila upewniają się, czy tak jest w rzeczywistości, ale nie po to, by tę harmonię zburzyć, lecz po to, by się upewnić, że wszystko jest pod kontrolą. Dzieciom potrzebna jest jasność - co jest dopuszczalne, a co nie. Nawet jeśli czasami sprawdzają, czy "nie wolno" znaczy rzeczywiście nie wolno - tak naprawdę wolą wiedzieć, czego mają się trzymać. Z dzieckiem trzeba dużo rozmawiać. Jeśli zrozumie, że ograniczenia, jakie mu stawiamy czemuś służą, chętniej będzie się na nie godziło.

NATALIA BUDZYŃSKAWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Piotr Damianiśw. Piotr Damiani

Modlitwa do św. Piotra DamianiegoModlitwa do św. Piotra Damianiego

Modlitwa do św. Roberta SouthwellaModlitwa do św. św. Roberta Southwella

Urzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczonyUrzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczony

Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)

Choroba nie wybieraChoroba nie wybiera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej