Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dwulatek zamienia się w małego tyrana

Dwulatek w domu to utrudzenie dla rodziców. Z rozkosznego dotychczas malucha zamienia się w małego tyrana. przez pół godziny. Czasem odnoszę wrażenie, że mojemu chłopczykowi chodzi tylko o to, żebym przypadkiem nie posiedziała sobie w fotelu dłużej niż 5 minut.

Bez wytchnienia

Nadchodzi taki moment, kiedy prześliczny bobas, wesoły i miły staje się niezadowolony, rozkapryszony, złośliwy. Potrafi mieć już odmienne zdanie niż mama. Moja córka przeszła ten trudny okres niezauważalnie. Natomiast dwuletni Staś walczy ze światem. W tej walce zbyt często nie zwycięża. Obserwując go, nie jestem pewna, czy w ogóle chce walczyć. Czasem wydaje mi się, że wszystko dzieje się poza nim. Natomiast my do tej walld stajemy na każde wezwanie i dość szybko tracimy cierpliwość. Na myśl o spacerze przechodzą nas ciarki. Staś potrafi konsekwentnie wylewać zawartość kubków, albo włączać i wyłączać telewizor przez pół godziny. Czasem odnoszę wrażenie, że mojemu chłopczykowi chodzi tylko o to, żebym przypadkiem nie posiedziała sobie w fotelu dłużej niż 5 minut.

z wytchnienia

Co się dzieje z dwulatkiem? Otóż umie już chodzić, a nawet biegać. Może pójść dokąd chce - przynajmniej teoretycznie. A to ważny etap na drodze do samodzielności. Przede wszystkim taka samodzielność wzmaga ciekawość; teraz już nic nie jest silniejsze od ciekawości. Dwulatek potrafi się wspiąć na meble, wyjrzeć przez okno, wejść na drabinę, wsadzić rączki w masło. Eksperymentuje, bada związek skutku z przyczyną, a ponieważ często jest to niebezpieczne, więc nie można go spuścić z oka. Trudno jest wytrzymać przez cały dzień, i każda mama z utęsknieniem czeka na południową drzemkę. Co z tego, skoro dzieci w tym wieku jakby nagle stały się bardziej odporne na zmęczenie. Hałasują, biegają i wcale nie chcą spać. Ich energia wydaje się nieograniczona i niewyczerpana.

Granice wytrzymałości

Mam nieodparte wrażenie, że moje dziecko konsekwentnie sprawdza moją wytrzymałość. Doskonale wie, że złe robi wylewając płyn z kubka, wchodząc do kałuży, wrzucając kasztany do gitary. Bez wątpienia używa wszelkich dostępnych metod, by sprawdzić własną moc i moją cierpliwość. Nie toleruje zakazów i ograniczeń, i dlatego tak często lekceważy to, co mówię. Z determinacją walczy o prawo do własnego zdania, broni swojej ledwo co nabytej niezależności. Spójrzmy na naszego dwulatka i pomyślmy o nim, że próbuje podejmować pierwsze samodzielne decyzje, sprawdzając równocześnie czy mu na to pozwalamy. Trochę się boi, że utraci naszą akceptację, ale ta ciekawość jest silniejsza.

"Nie albo tak"

Mój Staś często mówi "nie", choć ma na myśli "tak"; zdarza się też odwrotnie. Jeśli zrozumiem jego "nie" jako "nie" bardzo się złości. To dla mnie bardzo trudne. W związku z tym nieraz się my- lę i nie możemy się dogadać. Poza tym zauważyłam, że mój synek ma swoje zdanie i jeśli go nie posłucham to jest awantura. Ma swoje widzimisię odnośnie ubierania. Np. nie założy danej kurtki, więc gonię go po mieszkaniu z kurtką w ręku, a on ucieka. Na spacer w wózku nie wyraża ochoty. Wózek zniesiony czeka na dworze, a mój króle- o wicz ani myśli zejść ze schodów - obrażony! Te awantury to przejaw buntu przeciw nakazom i zakazom, przeciw własnej małości i słabości, przeciw ograniczeniom tego świata.

Na pocieszenie

Dwulatka trzeba zrozumieć, wtedy inaczej spojrzymy na jego zachowanie dość trudne dla otoczenia. Jest zupełnie bezradny i bezbronny bez nas. Popatrzmy, jaki jest malutki, potrzebuje miłości i ciepła, poczucia pewności. Potrzebuje kogoś, kto ma wiele cierpliwości, kto potrafi wytrzymać napady złości, zadba o jego bezpieczeństwo.

NATALIA BUDZYŃSKAWasze komentarze:
 marzena aneta: 05.11.2022, 18:59
 Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni wiara miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Najbardziej popularne

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej