Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zjadłeś skórkę, zostawiłeś pomarańczę

Moje dzisiejsze spotkanie - dawno zresztą zaplanowane - z grupą młodych ludzi miało odbyć się pod zupełnie innym tytułem, ale nic nie dzieje się w próżni. Młodzi są przekorni, nie dziwi więc, że na przekór demonstrują zainteresowania, określają pole działania, formułują pytania. Raptem powyciągali, odkurzyli, oddali do analizy słowa dawno przez nich nie używane, takie jak: niepodległość, wolność, wybór, racja stanu, dodając do tego szczególnie oswojone w młodzieżowym języku określenie: bez sensu i total-dno.

Po takim spotkaniu człowiek czuje się jak przepuszczony przez maszynkę do mięsa. Potrzebuje potwierdzenia i wyciszenia, czyli relaksu. Niekoniecznie musi się to odbyć w samotności, można zaprosić przyjaciół, podejść do półki z książkami, potwierdzić odpowiedzi na szokująco proste pytania. Dla człowieka nie ma jednak ważniejszych pytań od tych, które wypełniają przestrzeń między dobrem a złem, między wolnością a zniewoleniem. Zignorowanie tych pytań zawsze grozi zaburzeniem wewnętrznej harmonii, patologią w wymiarze indywidualnym i społecznym.

- Tomku - z pytaniem zwracam się do Thomasa Mertona - co to jest wolność?

- Sama możność wyboru między dobrem a złem jest najniższą granicą wolności, a jedyną rzeczą, która sprawia, że ten akt się w niej mieści, jest to, że możemy jeszcze wybrać dobro.

- A wybór zła nie oznacza wolności?

- W tej mierze, w jakiej masz swobodę wybrania zła, nie jesteś już wolny. Bo zły wybór niszczy wolność.

- Ale nie zawsze wybieramy zło jako zło.

- Nie wybieramy nigdy zła jako zła - tylko jako pozorne dobro. Ale gdy decydujesz się na zrobienie czegoś, co wydaje ci się dobre, chociaż nim w rzeczywistości nie jest, czynisz coś, czego właściwie nie chcesz - a więc nie jesteś już prawdziwie wolny.

- Łatwo powiedzieć, tylko gdzie przebiega ta granica między dobrem a złem?

Ustalenie tej granicy, jest szczególnie trudne dla młodego człowieka, a wybór oznacza często porażkę. Z tymi wątpliwościami zwracam się do Jarosława Rudniańskiego.

- Będę zatem przygotowany, aby podnieść się po każdej porażce, gdyż te być muszą, podobnie jak i zwycięstwa.

- To nie jest pełna odpowiedź, bo gdzie jest to dobro, a gdzie zło?


- Nie zawsze jest tak, że wiem na pewno. Na przykład wiem, że dobrem jest obrona ojczyzny przed wrogiem. Lecz jeśli wróg nie jest jawny i nie napada zbrojnie, tylko niszczy kraj w inny sposób? Jak mam rozpoznać i skąd mam to wiedzieć? Niekiedy po to, by czynić dobrze, potrzeba wiele wiedzy i mądrości.

- A zło? Co uważasz za zło?

- Częściowo napisałem już, co uważam za zło. Teraz wypada tylko dodać, że jeśli na przykład skłamię, będę na ogół uważał - ściślej zaś: będę odczuwał - że postąpiłem źle. Podobnie wtedy, gdy zataję informacje, które potrzebne są komuś w jego godziwym działaniu.

- Tak, ale ktoś w tym miejscu może mieć wiele wątpliwości, bo co jest godziwe, a co nie?

- Sądzę, że wystarczy jeden mocny punkt oparcia, silna wiara bądź w dobro istniejące w człowieku, bądź w Boga - aby resztę można już poddawać w wątpliwość, nie przestając jednocześnie wiedzieć i odczuwać, co jest dobrem, a co jest złem.


- Tomaszu, a co byś powiedział człowiekowi, który doskonale zna mocny punkt oparcia, a jednak wybiera zło?

- Głupcze! W rzeczywistości zrobiłeś to, czego nie chciałeś... Zjadłeś skórkę, a zostawiłeś pomarańczę.

Zachowałeś papier, a wyrzuciłeś precz puzderko z pierścionkiem i diamentem.

Żegnam moich przyjaciół, gaszę światło, bo już wiem, co jutro odpowiem siedemnastoletniemu Michałowi na jego pytanie: - czy wolność musi boleć? Wcale nie! Ból jednak oznajmia i lokalizuje chorobę, jest zatem bardzo ważny i pożyteczny w procesie leczenia.

- Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - mawiała moja mądra babka.

KRYSTYNA HOLLYWasze komentarze:
 marzena aneta: 25.01.2023, 16:32
 Zjadłeś skórke zostawiłeś pomarańcze dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Boże kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 7Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 7

Modlitwa do św. Jakuba ApostołaModlitwa do św. Jakuba Apostoła

Litania do św. Jakuba ApostołaLitania do św. Jakuba Apostoła

Modlitwa do św. KrzysztofaModlitwa do św. Krzysztofa

Modlitwa do św. OlimpiiModlitwa do św. Olimpii

Santiago de CompostellaSantiago de Compostella

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej