Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Im później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobić

Jacek i Marlena są małżeństwem zaledwie trzy lata. Ona pracuje w szpitalu, on jest organistą w kościele. Mają jedno dziecko, kilkumiesięcznego Mikołaja. Dbają o niego i kochają. Zawsze całują go przed snem i na czole czynią znak krzyża.

Pewnego wieczoru Marlena poszła do pracy na nocną zmianę. Jackowi więc pozostało umycie dziecka, przewinięcie i położenie spać. Tak też zrobił. Mikołaj jednak nie chciał usnąć, mimo że miał sucho, ciepło i czysto. Płakał. Jacek był zakłopotany. Pocałował chłopca, raz i drugi, ale płacz nie ustawał. Zastanawiające było to, że dziecko dziwnie wyciągało głowę. W pewnej chwili ojciec uświadomił sobie, że syn nie został pobłogosławiony, uczynił więc na jego czole znak. Mikołaj natychmiast przestał płakać i wkrótce usnął.

Każdy człowiek ma świadomość i podświadomość. Ta pierwsza to stan czuwania, przytomność, orientacja tego co się dzieje. Podświadomość zaś, to uczenie się, motywacja, doznanie, zachodzące poza świadomością, mające jednak wpływ na zachowanie i postępowanie człowieka. Świadomość małego dziecka jest w ciągłym rozwoju, jak zresztą wszystko. Szybciej niż u dorosłego - doznania oddziałujące na podświadomość uzewnętrzniają się.

Podstawy psychologii zna każda matka i ojciec. Ignorowanie zachodzących prawideł jest znakiem nieodpowiedzialności rodziców, powiem więcej, nierozwiniętej miłości. To co rodzice czynią małemu dziecku, czego zaniedbują, z czasem wyjdzie na jaw, tzn. uzewnętrzni się. A przecież wychowanie dziecka dokonuje się dosłownie od urodzenia.

Kilkumiesięczny Mikołaj nie miał świadomości czyli nie wiedział, co to jest znak krzyża na czole, jednak zapamiętał, że dostaje go zawsze przed snem. To jego pierwszy pacierz. Minie pewien czas, a z podświadomości przejdzie do świadomości i tak u dziecka zaczyna się wiara w Boga.

6 grudnia obchodzimy święto Mikołaja. Rodzice, dziadkowie, chrzestni mają kolejną okazję obdarowania dzieci. Zapewne słodycze prędko zostaną zjedzone, zabawki z czasem znudzą się i trzeba będzie zastąpić je innymi. Nadchodzące święta Bożego Narodzenia znów będą okazją do wręczania prezentów. Rodzice o tym pamiętają, zapominają zaś o przekazywaniu wiary. Im później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobić.

O dobre wychowanie Mikołaja i jego wiarę w Boga jestem spokojny. Ten znak na czole dziecka tak wiele mówi. Zachęcam do naśladowania rodziców małego Mikołaja i proszę przekazywać dzieciom to, co najważniejsze i najcenniejsze - wiarę w Boga. To będą miały na całe życie.

ks. WojciechWasze komentarze:
 marzena aneta: 10.12.2023, 19:19
 im później przekazuje się dziecku wiare w Boga tym trudniej to zrobić dziękuję dokładnie tak jest trzeba od małego dziękuję jest nawet taka książeczka błogosławcie dzieci dziękuję można poczytać w internecie dziękuję błogosławieństwo to jest największy prezent jaki można dać dzieciom dziękuję powiedział to Święty Jan Paweł ll dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobro szczęście wiare zdrowie dla dzieci moich dla dzieci wszystkich bo dzieci wszystkie nasze są dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobro szczęście wiare zdrowie dla dzieci moich dzieci wszystkich na całym świecie w dorosłym życiu dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Józef  Krzyżaśw. Jan Józef od Krzyża

Modlitwa za moją teściowąModlitwa za moją teściową

Dzień teściowejDzień teściowej

Problem z teściowąProblem z teściową

Teściowa z naprzeciwkaTeściowa z naprzeciwka

Pod jednym dachem z teściowąPod jednym dachem z teściową

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej