Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 

Papież mówi NIE!

     Jak karać przestępców, więzić, resocjalizować, kształcić - czy usuwać ze społeczeństwa, stosując karę śmierci?

     Niemal połowa krajów świata, w swoim prawodawstwie ma możliwość orzekania i wykonywania tej ostatecznej kary. Jednak są i takie, w których kara śmierci usunięta została z kodeksów prawa karnego.

     Temat kary śmierci został ostatnio zawłaszczony przez politykę. Politycy, wypowiadając się w sprawie tak śmiertelnie poważnej, często powołują się na Katechizm Kościoła katolickiego, chcąc pokazać, że i Kościół nie ma nic przeciwko wykonywaniu kary śmierci.

     Otóż, po naniesieniu istotnych poprawek do tekstu Katechizmu, przez Kongregację Nauki Wiary z dniem 25 kwietnia 1998 roku, działanie takie zaczyna zakrawać na manipulację. Bowiem, gdzie w pierwotnej wersji była mowa o tym, że "tradycyjne nauczanie Kościoła uznało za uzasadnione prawo (...) do wymierzania kar odpowiednich do ciężaru przestępstwa, nie wykluczając kary śmierci" (numer 2266) - pozostawiono tylko stwierdzenie, że "prawowita władza publiczna ma prawo i obowiązek wymierzania kar proporcjonalnych do wagi przestępstwa", nie wspominając wcale o możliwość wykonywania kary ostatecznej.

     Czy autorzy Katechizmu zapomnieli więc o "tradycyjnym nauczaniu Kościoła", nie wykluczającym najsurowszej z kar? Nie. Wspominają o nim w kolejnym numerze Corrigendy (2267), są jednak zdania, że "jeśli środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem, władza powinna ograniczyć się do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej." Można więc powiedzieć, że tradycyjne nauczanie Kościoła zostało dopasowane do systemu penitencjarnego, który uległ znacznemu usprawnieniu.      Istotnie dzisiaj, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale. (2267).

     Nowy, poprawiony Katechizm, powołuje się tutaj na encyklikę Jana Pawła II "Evangelium vitae", będącą dokumentem o wyższej randze. Papież zaznacza w niej, że to Bóg jest dawcą życia i tylko On może je odebrać. Człowiek takiej władzy nie ma (nr 53). To nauczanie Ojca Świętego trzeba uznać jako jednoznaczne potępienie kary śmierci. Potwierdzają to Jego ostatnie słowa i czyny: podczas zeszłorocznego błogosławieństwa Urbi et orbi mówił, że kara ostateczna nie licuje z godnością człowieka. Przesłanie przez Niego listu do prezydenta Bila Clintona, z prośbą o ułaskawienie skazanej na śmierć kobiety, to chyba najwymowniejszy przykład działania na rzecz zaprzestania wykonywania kary śmierci. Również z okazji Roku Jubileuszowego, Następca Piotra domagał się wprowadzenia powszechnego zakazu jej wykonywania.

     Może więc lepiej będzie, kiedy sami zaczniemy czytać papieskie dokumenty. Nie pozwalajmy innym narzucać ich własnej, nie zawsze właściwej interpretacji.

Michał Zaborowski

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]

 


O stronie... | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa