Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jak rozpoznać cukrzycę?

     Cukrzyca, chociaż częsta, bywa długo vynierozpoznawana. Istnieje kilka typowych objawów, które pozwalają podejrzewać tę chorobę. Nadmierne wydalanie moczu i w konsekwencji wzmożone pragnienie, nadmierny apetyt, skłonność do infekcji, nawracające, szczególnie ropne zakażenie skóry, zmiany grzybicze, także w jamie ustnej, powinny skłonić do badań w kierunku cukrzycy. Zdarza się, że choroba przebiega bez-objawowo. Dlatego zaleca się wykonywanie badań przesiewowych co trzy lata u wszystkich osób po 45. roku życia. Nadwaga, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca u bliskich członków rodziny są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi cukrzycy - u pacjentów z takim obciążeniem badania należy wykonać co roku.

     W zależności od mechanizmu powstawania cukrzycy określa się różne typy tej choroby. U ludzi młodych zwykle jest to typ pierwszy, spowodowany brakiem insuliny. U tych pacjentów poza wymienionymi objawami występuje często "wilczy głód", spowodowany niedoborem cukru wewnątrz komórek. Dochodzi do pozornie absurdalnej sytuacji: we krwi jest bardzo dużo cukru, a komórki "są głodne". Typowy obraz to młody, szczupły mimo jedzenia dużej ilości kalorycznych potraw człowiek, chodzący z butelką wody lub coca-coli. Po pewnym czasie pojawia się zmęczenie, senność, zapach acetonu - to objawy kwasicy, która nieleczona doprowadzi do śpiączki cukrzycowej. Bywa, że cukrzyca dopiero wówczas jest rozpoznawana. U tych pacjentów jedynym - poza dietą - leczeniem jest podawanie preparatów insuliny.

     Drugi typ cukrzycy jest znacznie częstszy, stanowi 90 proc. przypadków. Występuje u osób starszych i jest spowodowany zmniejszeniem wytwarzania insuliny albo osłabieniem wrażliwości tkanek na insulinę - tzw. insulinoopornością. Leczenie polega na podawaniu preparatów, które pobudzają trzustkę do wytwarzania insuliny, lub takich, które zmniejszają wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego. Czasem to nie wystarcza i trzeba dodać insulinę. Istotnym czynnikiem w powstawaniu tego typu cukrzycy jest przekarmienie i otyłość.

     Cukrzyca może także występować jako powikłanie niektórych chorób - na przykład po zapaleniu trzustki, może stanowić objaw zaburzeń endokrynologiczych, może być także wywołana przez leki. Istnieje cukrzyca ciążowa, spowodowana zwiększoną ilością pewnych hormonów w ciąży. Ten typ cukrzycy ustępuje po urodzeniu dziecka, może być jednak pierwszym zwiastunem choroby, która ujawni się w okresie późniejszym, zwykle około menopauzy.

     Prawidłowa zawarość cukru we krwi wynosi 72-99 mg% (4,0-5,5 mmol/l). Jeśli przekracza 100 mg%, należy wykonać tzw. doustny test tolerancji glukozy, który polega na oznaczeniu poziomu cukru we krwi na czczo i drugi raz dwie godziny po wypiciu 75 g glukozy. Poziom cukru po tym obciążeniu u zdrowego człowieka nie powinen przekraczać 140 mg%. Jeśli przekracza, ale jest niższy od 200 mg%, mówimy o nieprawidłowej tolerancji glukozy. Taki pacjent wymaga stosowania diety i większej czujności, gdyż prawdopodobnie po jakimś czasie ujawni się cukrzyca. Poziom cukru powyżej 200 mg% zarówno na czczo, jak i po wypiciu glukozy świadczy o cukrzycy i wymaga leczenia. Także stwierdzenie w badaniu ogólnym moczu obecności cukru pozwala na podejrzenie cukrzycy. Do tego, aby cukier pojawił się w moczu, jego zawartość we krwi musiała przekroczyć 150 mg%. Innym badniem pomocnym w rozpoznawaniu i monitorowaniu skuteczności leczenia curzycy jest oznaczenie HbA1 c (hemoglobiny glikolowanej). Informuje ona o średniej glikemii w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Jej wartość nie powinna przekraczać 6,4 proc. Leczenie cukrzycy to kolejny temat. Ale o tym za tydzień.


Izabela Pakulska
- lekarz
Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 maja 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej