Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zdrowie czy wyzwolenie?

     Słyszałam, że ludzie z depresją mogą być nie tyle chorzy, co dręczeni przez złego ducha. Czy to możliwe i jak to rozpoznać?

     Tak, to możliwe. Zły duch jest osobą, istotą superin-teligentną, destrukcyjną, zawistną i kłamliwą. Ponieważ ludzie zwykle nie przejmują się obecnością szatana i innych złych duchów, mogą one coraz swobodniej działać w świecie, doprowadzając ludzi do upadków i nieszczęścia. Doświadczenie egzorcystów wskazuje, że pewna część zaburzeń, takich jak nieuzasadniony niepokój, nieadekwatne wybuchy złości, koszmary senne, depresja, myśli samobójcze - ma podtekst demoniczny.

     Jednak pierwszą osobą, która ma prawo rozpoznawać zaburzenia psychiczne, jest nie chory czy osoby postronne, ale lekarz psychiatra. Do niego - a nie do egzorcysty - powinny być skierowane pierwsze kroki osoby, która doświadcza jakiegoś dręczenia. Jeżeli powodem depresji są czynniki somatyczne czy sytuacja życiowa, podawane leki i towarzysząca terapia stopniowo doprowadzą do uzdrowienia. Potrzebny jest zwykle czas, przynajmniej półroczny, żeby doświadczyć poprawy stanu zdrowia. Oczywiście, nawrócenie się do Boga, podjęcie życia modlitewnego i sakramentalnego jest zawsze skuteczną pomocą w procesie zdrowienia.

     Gdybyśmy jednak mieli do czynienia z działaniem demonów, leki - nawet w długiej perspektywie czasowej - nie odnoszą żadnego skutku. Wówczas każdy uczciwy psychiatra sam zasugeruje, że mamy do czynienia z czymś, co przerasta próby wytłumaczenia tego na sposób naturalny. Należy udać się wtedy do kapłana egzorcysty zatwierdzonego przez miejscowego biskupa.

     Kapłan egzorcysta najpierw przeprowadza rozmowę z osobą chorą. Stara się ustalić, jakie są przyczyny trudności. Dopytuje zazwyczaj, czy chory miał do czynienia z magią, wróżeniem, wywoływaniem duchów, osobami czy zachowaniami szkodzącymi duszy. Doświadczenie pomaga egzorcyście dość szybko wskazać, które z naszych przeżyć były niewinne, a które mogą być istotnie źródłem nieszczęścia duchowego. Niezwykle rzadko konieczne są tzw. egzorcyzmy większe. Czasem wystarczy prawdziwie dobra i szczera spowiedź. Sakrament pojednania z Bogiem jest najlepszym egzorcyzmem. Następnie, jeśli zachodzi potrzeba, egzorcysta odmawia modlitwę o uwolnienie czy odcięcie przekleństw oraz związków z osobami szkodzącymi. Reakcja chorego na te modlitwy wskazuje, czy przyczyną dolegliwości jest dręczenie przez złe duchy. Często z Bożą pomocą modlitwa przynosi ulgę i wyzwolenie. Odzyskane zdrowie trzeba następnie utrwalić przez modlitwę, sakramenty i życie w łasce.


ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika

22 maja 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej