Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ból głowy a choroby

     Bóle głowy mogą towarzyszyć innym chorobom. Często pojawiają się w czasie przeziębienia, przy problemach żołądkowych (szczególnie u dzieci). Takie bóle ustępują razem z schorzeniem, które je spowodowały. Nie budzą niepokoju.

     Przewlekłe bóle okolicy potylicznej są typowe dla podwyższonego ciśnienia tętniczego. Trzeba pamiętać, że za niskie ciśnienie także może dawać bóle głowy. Bóle głowy, szczególnie okolicy czołowej i ciemieniowej, mogą być objawem wady wzroku. Jeśli nie jest ona skutecznie korygowana powoduje nad mierne napięcie mięśni gałek ocznych i ból. Krótko mówiąc, przy powtarzających się bólach głowy koniecznie trzeba sprawdzić ciśnienie tętnicze i wybrać się do okulisty. Zbada on nie tylko ostrość wzroku i dobierze w razie potrzeby okulary, ale także sprawdzi ciśnienie w gałce ocznej, aby wykluczyć ewentualną jaskrę - także przyczynę silnych bólów głowy.

     Ból okolicy czołowej jest typowy także dla zapalenia zatok. Nasila się przy pochyleniu do przodu, a towarzyszy mu często katar i podwyższona temperatura ciała. Nawet ból zęba może czasami być tak silny, że może promieniować na całą głowę. Warto o tym pamiętać! Jednak najczęstszą przyczyną jest napięciowy ból głowy. To skutek przewlekłego stresu, przemęczenia, emocji, napięcia mięśni karku. Tu dużą ulgę mogą przynieść ćwiczenia relaksacyjne, masaż karku. Konieczne są przerwy w pracy przy komputerze. U takich osób często pomaga wypicie kawy, dobrze uzupełniać także poziom magnezu.

     Inną częstą przyczyną bólów głowy jest migrena. Dotyczy częściej kobiet. Ból obejmuje zwykle połowę głowy, jest pulsujący, ostry. Towarzyszy mu światłowstręt, nudności i wymioty. U wielu osob przed napadem migreny pojawia się tzw. aura - to mroczki, zamazany obraz, błyski, zaburzenia węchu i słuchu. Ból trwa na ogół od kilku do kilkunastu godzin, czasem nawet kilka dni! Ważne, żeby do tego nie dopuścić i przyjąć leki przeciwbólowe jak najwcześniej, jeszcze w czasie aury. Warto także zwrócić uwagę na czynniki, które mogą wyzwolić napad. Mogą być to niektóre pokarmy, alkohol, stres, za mała ilość snu.

     Bóle tylu głowy mogą być spowodowane zmianami w kręgosłupie szyjnym. Taki ból nasila się przy ruchach głowy, mogą towarzyszyć mu zawroty głowy. Leczenie tych bólów to leczenie kręgosłupa. Neuralgia nerwu twarzowego to kolejna, bardzo dokuczliwa i trudno lecząca się dolegliwość. Bóle z jednej strony twarzy są bardzo silne.

     Coraz częściej rozpoznawane są bóle głowy spowodowane przyjmowaniem leków... przeciwbólowych. Dotyczy to osób przyjmujących takie leki za często i w zbyt dużych dawkach. Jest to też skutek łatwej dostępności, bez recepty, nawet silnych leków przeciwbólowych.

     Przyczyn bólów głowy jest jeszcze więcej. Każdy taki występujący długo ból powinien być zdiagnozowany przez lekarza. To on zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Izabela Pakulska
Autorka jest lekarzem

Tekst pochodzi z Tygodnika

1 grudnia 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej