Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Przewlekła biegunka u dziecka

Biegunką przewlekłą nazywamy stan chorobowy cechujący się częstymi, nieprawidłowymi wypróżnieniami (powyżej 5 stolców na dobę lub pojedyncze stolce z krwią i śluzem), utrzymujący się dłużej niż 10-14 dni i prowadzący do zaburzeń stanu odżywienia dziecka.

Eutroficzny niemowlak

Pragniemy, aby nasze pociechy od urodzenia miały dobry apetyt i szybko przybierały na wadze. O dobrym odżywieniu dziecka przekonują nas nie tylko osobiste obserwacje, ale także ocena korelacji wagowo-wzrostowych dziecka odczytywanych np. na siatkach centylowych.

Pierwotne i wtórne

W razie wystąpienia przewlekłej biegunki, lekarz pyta o czas trwania objawów, częstość i konsystencję oddawanych stolców, ich barwę, obecność śluzu, krwi czy niestrawionych resztek pokarmowych. Szukamy związku między momentem wystąpienia objawów i zmianą diety dziecka, stosowaniem niektórych leków oraz aktualnymi bądź przebytymi infekcjami. Pierwotne przyczyny zależą od czynników dietetycznych, defektów enzymatycznych lub immunologicznych. Najczęściej są uwarunkowane genetycznie. Wtórne przyczyny wiążą się często z przebytymi zakażeniami bakteryjnymi, wirusowymi czy pasożytniczymi, bądź stosowaniem antybiotyków. Najgroźniejsze są te z przewlekłych zespołów biegunkowych, które nierozpoznane w niemowlęctwie, prowadzą do nieodwracalnych zmian w ustroju dziecka. Omówię najważniejsze z nich.

Alergia na jedzenie

Coraz częściej u dzieci mamy do czynienia z alergią pokarmową. U najmłodszych dzieci problemem jest uczulenie na białko mleka krowiego. Pojawia się między urodzeniem a 24 miesiącem życia. Stolce są wodniste, niekiedy z domieszką śluzu i krwi. Często występują zmiany skórne. W późniejszym wieku u tych dzieci może rozwinąć się astma oskrzelowa. Przyczyną biegunki przewlekłej mogą być także jajka, niektóre ryby, orzechy, poziomki, truskawki, owoce cytrusowe oraz pomidory.

Komu szkodzi chleb?

Jednemu na około 1500 noworodków w Polsce grozi wystąpienie wrodzonej i dziedzicznej choroby jelita cienkiego zwanej celiakią. Częściej występuje ona w rodzinach, gdzie już rozpoznano przypadki glutenozależnej choroby trzewnej. Choroba cechuje się zanikiem kosmków jelitowych i zaburzeniami wchłaniania, wywołanych dietą zawierającą gluten (białko zawarte w otoczkach ziaren pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa). Stolce, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, są bardzo obfite, o przykrym zapachu, pieniste. Objawy choroby występują z reguły pomiędzy 5-7 miesiącem a 2 rokiem życia, ale mogą pojawić się w każdym wieku. Diagnozę potwierdza specjalistyczne badanie krwi oraz biopsja jelita cienkiego. Wczesna diagnostyka choroby i rygorystyczna eliminacja glutenu z diety (tzw. dieta bezglutenowa), ratuje dzieci przed znaczną utratą masy ciała i zahamowaniem wzrostu. Praktycznie nie spotyka się już karłowatych, skrajnie wychudzonych dzieci z dużymi, obwisłymi brzuszkami. Postępowanie zapobiegawcze polega na karhiieniu piersią przynajmniej w I półroczu życia dziecka oraz nie podawaniu w okresie niemowlęcym mąki ani jej produktów.

Sól w pocie

W najczęstszej metabolicznej chorobie dziedzicznej zwanej mukowiscydozą, zmiany patologiczne dotyczą głównie układu oddechowego i pokarmowego. Nieprawidłowa jest funkcja gruczołów wydzielania zewnętrznego oraz zwiększone wydzielanie chlorku sodowego w pocie. Choroba może ujawnić się już u noworodków. U 80 proc. pacjentów stwierdza się niewydolność trzustki. Prowadzi to do przewlekłej biegunki oraz znacznego niedoboru masy ciała. Stolce są cuchnące, obfite, odbarwione. Częste są nawracające nieżyty dróg oddechowych i zapalenia płuc. W leczeniu stosuje się dietę bogatoenergetyczną, bogatobiałkową, preparaty enzymów trzustkowych (Kreon), witaminy, fizjoterapię oraz okresowo antybiotyki. Uzupełnia się straty chlorku sodowego, szczególnie w czasie upałów czy gorączki u dziecka.

Leczenie dietą, ale jaką?

Podstawowe znaczenie w leczeniu każdej przewlekłej biegunki odgrywa leczenie dietetyczne. Polega ono na wprowadzeniu tzw. diety eliminacyjnej w zależności od typu schorzenia. Dostępne są gotowe dietetyczne preparaty żywieniowe. Nie należy uprzedzać się do ich smaku i zapachu, bo ważniejsze jest ich działanie lecznicze. Niemowlę ma poza tym słabiej rozwinięty zmysł smaku niż dorosły. Najważniejsze jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza co do konkretnego preparatu, jak i czasokresu stosowania diety. Normalizacja stolców, dobry apetyt, kolejny kilogram na wadze, promienny uśmiech na twarzy dziecka cieszy zarówno rodziców, jak i lekarza.

Dr hab. med. ALDONA KASPRZAK
specjalista chorób dziecięcych i zakaźnychWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej